Domů » Co je Bitcoin a kdy nás čeká mzda v této kryptoměně?

Co je Bitcoin a kdy nás čeká mzda v této kryptoměně?

autor Patrik Pilous
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Bitcoin investice

O Bitcoinech se mluví stále častěji a dostávají se do povědomí stále širší veřejnosti. Už i někteří senioři vědí, že Bitcoin = kryptoměna = budoucnost.

Věděli jste ale, že se i mzda dá vyplácet v Bitcoinech? Níže Vám stručně představíme Bitcoiny, pro neznalé. Poté Vás seznámíme s možností vyplácení mezd v bitcoinech a podíváme se, jak toto specifické vyplácení funguje. Prozkoumáme, zda někteří čeští zaměstnavatelé mzdy v této kryptoměně vyplácejí, a kteří? Kdo ocení tuto specifickou formu vyplácení mzdy?

Možná se i Vás příští rok šéf zeptá, jestli to chcete v CZK nebo bitcoinech, tak buďte připravení.

Co jsou Bitcoiny?

Bitcoiny jsou mladou a absolutně první kryptoměnou, která byla vytvořena v roce 2008 a spuštěna v roce 2009. Jedná se o internetovou platební síť open-source P2P, kde je vše řízeno zdrojovým kódem. Ani v současnosti není přesně známo, kdo za vznikem této bitcoinové sítě stojí a díky tomu neexistuje nikdo, kdo by mohl o síti oficiálně rozhodovat nebo ji řídit. Vše probíhá online a je řízeno, monitorováno speciálním softwarem. S Bitcoiny se obchoduje zdánlivě nezávisle na jiných měnách a bankách, to z ní dělá univerzální měnu budoucnosti, které se může stát velmi univerzální. Hlavním problémem Bitcoinu shledá uživatel v tom, že nefunguje jako běžná měna.

Naopak v budoucnu víme, že Bitcoinům hrozí téměř jistá deflace. Z podstaty technologie blockchain vychází, že jsou bude možné Bitcoinů vytěžit pouze omezený počet. Bitcoiny jsou však dělitelné, nyní se dělí na 8 desetinných míst a je známo, že tato dělitelnost půjde ještě rozšířit, tím se životnost Bitcoinů ještě prodlouží. Teoreticky by nahrávalo další dělení vyššímu zhodnocení Bitcoinu v čase.

Digitální měna se řídí vlastními zákonitostmi a každý Bitcoin má své vlastní specifické označení, nemůže se tedy stát, že budou Bitcoiny falšovány nebo například prodány 2x. V současnosti se s Bitcoiny nejen obchoduje, ale můžeme s nimi i platit. V České republice je bitcoinová platba teprve v začátcích, stejně tak i výplata mezd v Bitcoinech.

Vývoj obchodování s Bitcoiny se dělí do 4 fází:

 • V první fázi s Bitcoiny obchodovali pouze IT specialisté či technologičtí nadšenci – obě skupiny výrazně zbohatly, pokud si větší část Bitcoinů podrželi.
 • V druhé fázi, v roce 2013, se k obchodování přidali také profesionální investoři a menší nadšenci do technologií. První jedinci odvážně tvrdí, že Bitcoin má zářnou budoucnost.
 • V třetí fázi, od roku 2017, s Bitcoiny obchoduje široká veřejnost. Zažili jsme první bitcoinovou bublinu a jede se dál.
 • Na konci roku 2021 stojí Bitcoin vysoko přes milion korun a do této kryptoměny nyní investují instituce a nadnárodní společnosti, které tuto kryptoměnu legitimizují.

Nyní naleznete online burzy, kde obchodujete s Vašimi Bitcoiny, prodáváte je, kupujete nové a můžete si je ukládat do fiktivní peněženky (Bitcoin peněženka), která bude uložena ve Vašem počítači. Většina burz Vám umožňuje převod mezi BTC (Bitcoiny) a CZK, není tedy potřeba převádět Bitcoiny například na USD (Dollar) nebo EUR (Euro). Mezi nejznámější bitcoinové burzy patří Congi.com, kde Vám stačí registrovat se, vložíte zde své finance a můžete začít obchodovat. Najdete zde i základní návod, který Vás obchodováním provede. Na současný vývoj kurzu Bitcoinu a také na největší prozatimní bitcoin bubliku, která proběhla v prosinci 2017, se můžete podívat po odkazem.

Jak začít obchodovat s Bitcoiny? 

Abyste mohli začít obchodovat nebo investovat do Bitcoinů, je potřeba mít navíc finanční prostředky, které Vám nebudou scházet, a které můžete investovat do obchodování na burze nebo k nákupu Bitcoinu jinde. Pokud těmito financemi disponujete, zajímají Vás investice a burzy, bitcoinový svět je tou pravou volbou. Pokud ale naopak úspory a finanční rezervu nemáte, rozhodně nedoporučujeme, abyste například využili služeb půjček a úvěrů.

Nejdříve si našetřete peníze, poté se vrhněte do obchodování na burze. Kryptoměny nabízejí vysoké zhodnocení, ovšem jsou také extrémně volatilní, jak jsme se přesvědčili v roce 2017, kdy Bitcoin za krátkou dobu ztratil 80 % své ceny. Objevují se případy, kdy si lidé na kryptoměny berou půjčky i hypotéky, ale je to extrémní hazard. V roce 2021 se Bitcoin již pomalu přesouvá z kategorie rizikové investice do kategorie středně rizikové investice. Většina ostatních kryptoměn jsou brány ale stále jako opravdu hodně rizikové investice. Možnosti investování do kryptoměn jsou stále širší a nabízí je nyní i některé banky.

Na bitcoinové burze jsou 2 skupiny obchodníků: uživatelé a těžaři. V případě těžařů je ale potřeba si uvědomit, že těžba Bitcoinů je mnohem komplikovanější, jak nákup a prodej, proto není vhodná pro každého a může být i vysoce ztrátová, pokud nevíte, jak těžit Bitcoin. K těžbě Bitcoinů je dále potřebný vysoce výkonný počítač s kvalitním hardwarem.

Doufáme, že jsme Vás alespoň stručně obeznámili s bitcoinovou problematikou a trochu více přiblížili, jak obchodovat s Bitcoiny a jakým způsobem s nimi můžeme vydělat. Možná jste v situaci, kdy hledáte novou práci, máte volný čas, zajímají Vás investice, IT problematika a kryptoměny a obchodování s Bitcoiny by Vás mohlo trochu rozptýlit a v budoucnu vydělat i nemalé peníze.

Nyní se podíváme na vyplácení mezd zaměstnancům v Bitcoinech. 

Vyplácení mezd zaměstnancům v Bitcoinech

Jsou společnosti, organize a další soukromé osoby, které se rozhodli, že své zaměstnance odmění Bitcoiny. Nemějte strach, není to tak, že by byla celá mzda vyplácena v Bitcoinech, obvykle zaměstnavatel zaplatí pouze část výplaty Bitcoiny nebo se může jednat o určitý firemní benefit, kdy je zaměstnanec odměněn Bitcoiny do své virtuální peněženky. Poté už je na zaměstnanci, zda si je zanechá uložené, prodá je nebo je smění na peníze. 

I v České republice už existují místa, podniky, kde je možné touto decentralizovanou měnou platit, stejně jako českými korunami.

Kde je například v České republice část mzdy vyplácena v Bitcoinech?

 • Nadační fond pomoci Karla Janáčka
 • oXy online Brno

Velké světové firmy, které vyplácejí část mzdy svým zaměstnanců v BTC

 • Facebook
 • GE
 • Google
 • OSN
 • Philips

Jak jsme již řekli, vyplácení mzdy v BTC není v České republice ještě tolik rozšířené, ale pomalu získává na oblíbenosti a zaměstnavatelé stále častěji uvažují nad možností odměnit tímto způsobem své zaměstnance. Virtuální měny by se tedy mohly zařadit mezi současné zaměstnanecké benefity. Mladší zaměstnanci, tzv. Generace Y, by tuto změnu mezi zaměstnaneckými bonusy velmi uvítali a ocenili.

Tak jak se těšíte na věk spojený s big daty, neuromarketingem, kryptoměnami, elektromobily i dalšími technologiemi

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz