Domů » Co je kročejová izolace a můžete si ji objednat domů?

Co je kročejová izolace a můžete si ji objednat domů?

autor Patrik Pilous
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
kročejová izolace

Slyšeli jste někdy o kročejové izolaci? Pokud ne, tak přímo pro vás je určen tento článek. V posledních letech totiž dochází na trhu s izolacemi a obecně ve stavebnictví k velkým inovacím. Objevují se nové materiály a nové technologické postupy, které starší stavaři mohou jen těžce pochopit. K těmto novinkám se řadí také kročejová izolace. Ta byla sice objevena už před mnoha lety, ale své největší slávy dosáhla až nyní.

TIP: Přečtěte si také náš článek o rekonstrukci starého domu.

Co je vlastně kročejová izolace?

Kročejová izolace je speciálním typem zvukové izolace podlahy proti hluku vznikajícímu například při chůzi, dusotu nebo posouvání židlí. Už se tedy nebudete muset trápit s hlasitými zvuky tvořícími se v přímém kontaktu s podlahou. Bohužel mnoho lidí nemá o této možnosti žádné informace, takže nejúčinnější kročejová izolace bývá často nahrazena řešením ze zcela nevhodných materiálů.

Jak je kročejová izolace tlustá?

Pokaždé, když se izolace pokládá na podlahu, je dbán důraz na její tloušťku. Nejinak je tomu i v případě této zvukové izolace. S moderními technologiemi a materiály už není tloušťka spojená s účinností. Ta se odvíjí od jiných vlastností, jimiž je třeba dynamická tuhost. Cílová tloušťka kročejové izolace tedy nepřekračuje 10 milimetrů, což není vůbec špatné. Vykašlete se tedy na minerální vatu nebo polystyren, protože tato řešení jenom přidává na výšce podlahy.

Opravdu kročejová izolace funguje?

Pokud chcete nějaký prostor skutečně odhlučnit, nemusíte si kupovat molitan desky. U všech prodávaných kročejových izolací naleznete údaj Ln, w, který reprezentuje hlučnost celé konstrukce stropu včetně izolace. V tom nejlepším případě by se tato hodnota měla pohybovat pod hladinou 45 dB. Platí jednoduchá úměra – čím menší je Ln, w, tím méně hluku uslyšíte.

Zaměřte se také na údaj ΔLw. Toto číslo pro změnu udává, o kolik dB lze snížit hlučnost podlahy přidáním kročejové izolace. Jenom pro představu, pod plovoucími podlahami lze docílit snížení až o 20 dB, zatímco běžné materiály sotva dosáhnou 16 dB. Nejúčinnější je odhlučnění izolací pod betonovými potěry, kde lze docílit snížení hlučnosti až o 35 dB. 

Kdy si kročejovou izolaci pořídit?

Existují dvě situace, kdy byste měli nad pořízením kročejové izolace zauvažovat. Pokud milujete hlasitou hudbu a máte rádi své spodní sousedy nebo naopak máte-li hlučného souseda a vy chcete mít ve své domácnosti klid. Ať už se bude jednat o první nebo o druhý případ, instalací kročejové izolace vždy dospějete ke snížení hlučnosti ve vašem bytě.

Chcete mít doma opravdové ticho? Pořiďte si kvalitní kročejovou izolaci, která se postará o snížení hlučnosti.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz