Domů » Protikvasinková dieta: Recepty, zkušenosti i jídelníček ↑ 

Protikvasinková dieta: Recepty, zkušenosti i jídelníček ↑ 

autor Aneta Toboříková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
protikvasinková dieta

Protikvasinková dieta se stala oblíbenou nejen proto, že může pomoci v boji s kvasinkovými infekcemi, ale také proto, že slouží k očistě organismu a celkově na něj má blahodárný vliv. Chcete-li pro sebe něco udělat, zvolte na pár týdnů tento typ stravování a je dost možné, že se už nikdy nebudete chtít vrátit k bývalému stylu života. Pro některé lidi stojí za zkoušku, ovšem některým může zásadně změnit kvalitu života.

Nadměrné rozmnožování kvasinek u některých jedinců, jako je například Candida albicans, která může způsobovat různé zdravotní potíže. Změna stravy vás může ohromit. Nadměrná únava, obtěžující trávicí potíže, opakující se kožní problémy a nestálá imunita – to jsou hlavní problémy, které kvasinky mohou působit.

Protikvasinková dieta: Jaká jsou pravidla a jídla, která můžete připravit

Kvasinky se v těle vyskytují zcela běžně, jsou ve střevní mikroflóře, v ústech, krku a nose, obvyklé jsou i kvasinky na jazyku, či na sliznicích. Jsou pro tělo prospěšné dokud je jich přiměřené množství, které tělo přirozeně udržuje v rovnováze.

Kvasinková infekce

Kandidóza, nebo-li kvasinková infekce, je způsobená přemnožením kvasinek. Pokud dojde v těle k nerovnováze, kvasinky se přemnoží a mohou způsobit infekce. Ta může zasáhnout kůži, nehty, pohlavní orgány ale i trávicí systém. Jedná-li se o mírné projevy či nejsou-li problémy časté a opakované, zkuste samoléčbu. Vážnější kvasinková infekce léčba by měla být konzultována s doktorem, který předepíše potřebnou medikaci. Kromě léků a jiných podpůrných přípravků je důležité ale změnit i životní styl, jídelníček a přijít na způsob, jak žít zdravě.

Základní pravidla každé protikvasinkové diety jsou:

 1. Vyhněte se jakýmkoli cukrům a bílé mouce.
 2. Jezte neškrobovou zeleninu. 
 3. Vyberte si ovoce s nízkým obsahem cukru.
 4. Jezte hodně fermentovaných potravin.
 5. Snižte kofein na minimum.
 6. Vyhněte se polotovarům.
 7. Jezte zdravé bílkoviny a tuky.
 8. Držte se dál od lepku a škrobu.
 9. Omezte či přestaňte pít alkohol.
 10. Pijte hodně vody

Omezte konzumaci sladkostí, sušeného ovoce, plísňových sýrů a potravin s vysokým podílem škrobu. 

protikvasinková dieta

Protikvasinková dieta povolené potraviny

 • Zelenina: chřest, růžičková kapusta, květák, zelí, brokolice, kapusta, celer, okurka, lilek, cibule, špenát, cuketa, rajčata, kapusta, pampeliška, salát, cuketa, šalotka, avokádo…
 • Česnek, který je nejlepším způsobem, jak se zbavit parazitů v těle přírodní cestou
 • Ovoce: citróny, jahody, maliny a borůvky
 • Fermentované potraviny: kyselé zelí, nakládané okurky, kombucha, kim-chi, jogurty, acidofilní mléka či kefíry
 • Mořské ryby, hovězí maso krmené trávou, drůbež chovaná na pastvě, včetně kuřat
 • Vejce
 • Koření (kurkuma, kmín) a bylinky (koriandr, bazalka, oregano)
 • Ořechy, včetně vlašských ořechů, mandlí a makadamových ořechů
 • Semínka (chia semínka, lněné semínko, konopná semínka)
 • Olivový olej a olivy, kokosový olej

Většinu těchto potravin lze pravidelně nalézt v aktuálních akčních letácích za výhodné ceny a nabízí je většina supermarketů.

Kaufmannova protikvasinková dieta

Kaufmanova protikvasinková dieta se skládá ze dvou fází. Během fáze 1 vyloučíte ze svého jídelníčku veškerý cukr, umělá sladidla, obiloviny, obalované maso, kávu a čaj. Rovněž se zdržíte konzumace pistácií, arašídů a produktů obsahujících arašídy, zelených oliv, salátových dresinků a produktů obsahujících droždí. Vyhněte se bramborám, luštěninám nebo výrobkům nahrazujícím máslo, jako je margarín.

Po dvou týdnech, nebo poté co začnete pociťovat zlepšení vašeho stavu, pokračujete v udržovací fázi diety, která se stane vaším životním stylem. Během této fáze do svého jídelníčku pomalu zařazujte hnědou rýži, opečený kváskový chléb, pohanku, quinou, jáhly a amarantová zrna. Můžete také jíst ovesné vločky.

protikvasinková dieta

Protikvasinková dieta jídelníček

I když se může ze začátku zdát těžké řídit se podle všech zmíněných pravidel, poměrně rychle si zvyknete a zjistíte, že se celkově cítíte mnohem lépe, netrápí vás častá únava a dokonce máte i lepší náladu. 

Snídaně

Protikvasinková dieta snídaně vám bude chutnat a skvěle vás nastartuje do nového dne. Připravte si vajíčka na jakýkoliv způsob. Smíchejte si jogurt, který obsahuje laktobacily, spolu s kyselejším ovocem jako jsou jablka či přidejte oříšky anebo ovesné vločky. Produkty ze sójy, jako je tempeh či tofu, skvěle zasytí na celé dopoledne a jsou výborné spolu se zeleninou pro ty, kdo mají rádi slané snídaně.

Obědy a večeře

Protikvasinková dieta vám dává mnoho možností, co uvařit na oběd či večeři. Protikvasinková dieta recepty se sice mohou zdát náročné na první pohled, nicméně i při zachování všech pravidel je možné připravit jednoduchá a chutná jídla. Ideální jídla jsou taková, která kombinují bílkoviny se zeleninou. Rychlá a zdravá večeře může být kuřecí či krůtí maso se salátem. Výborný a zdravý je pečený losos, který opět můžete doplnit zeleninou. Pokud trváte na příloze, můžete místo brambor či rýže použít pohanku anebo quinou. Recepty z čočky jsou nejen zdravé, ale i chutné.

protikvasinková dieta

💡 Tip: Zde najdete zdravé recepty z brokolice či zdravé recepty z červené čočky, které si jistě oblíbíte.

Pokud s dietou začínáte a nejste si jistí, jak ji budete zvládat, je nejlepší udělat si dvě tabulky. Protikvasinková dieta tabulka s povoleným jídlem vám vždy připomene, která jídla jsou povolená a která ne. Když půjdete do lednice, hned před sebou uvidíte, že nemáte sahat po marmeládě, ale raději si vezmete jogurt. Druhá tabulka by měla obsahovat rozpisy jídel alespoň na týden. Tak nebudete muset rozmýšlet, co připravit, a nestane se, že ze zvyku připravíte brambory anebo těstoviny.

Protikvasinková dieta zkušenosti

Ať již dietu držíte kvůli sobě, protože se projevily některé ze zmíněných problémů, anebo třeba kvůli kojeným dětem, všichni se shodují, že nejdůležitější je vytrvalost. Po prvním měsíci je vidět zlepšení, mnohé problémy úplně vymizí do dvou měsíců. U dětí se reakce na vynechané potraviny objeví ještě rychleji. 

Všichni, kdo dietu podstoupili říkají, že zcela zásadní je udělat si z diety nový životní styl. Zařadit zdraví a pohodu mezi životní cíle. Lidé, kteří se na tuto dietu dali, udávají mezi výsledky nejen snížení váhy na zdravou úroveň, ale zlepšení pleti, vyšší chuť do života a zlepšení psychického stavu. A navíc se shodují v tom, že se k předchozímu stravování již nechtějí vrátit. Ve většině případů jim ani nevadilo vynechání cukru tolik, jak předpokládali.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz