Radka Loja, psycholožka, lektorka a koučka, autorka knihy Emoce pod kontrolou a spoluautorka knihy Jak získat úspěch, klid a vyrovnanost v hektické současnosti. Vede přednášky a semináře osobního rozvoje pro firmy a veřejnost a poskytuje individuální psychologické poradenství. Zaměřuje se především na práci s emocemi, myšlením, tělem, podvědomím a komunikaci, s cílem dosáhnout vynikajících výsledků a spokojenosti jak v osobním tak v pracovním životě.
Obsah článku
Jaká byla tvoje cesta k psychologii?
Moje cesta k práci s lidskou psyché nebyla vůbec přímá a měla mnoho odboček. Původně jsem vystudovala ČVUT FEL, potom jsem pracovala v nadnárodních auditorských firmách Price Waterhouse a Arthur Andersen. Byla jsem statutární auditorkou, přednášela jsem mezinárodní účetní standardy a konsolidace.
Také jsem absolvovala Institut Aromaterapie a zhruba tři roky jsem míchala éterické oleje a masírovala. No a potom se mi už konečně splnil sen, dostala jsem se na psychologii na Univerzitu Palackého v Olomouci, kde jsem celý svůj dosavadní život nastudovala a snažila se pochopit sebe a druhé.
Tím to samozřejmě neskočilo, ještě mám za sebou psychoterapeutický výcvik v relaxační hypnóze, NLP a část výcviku v Jungově analytické psychologii a teď se učím Biosyntézu – psychoterapii, která propojuje mysl, emoce a tělo. Takže pokud jste si nevybrali svůj obor napoprvé správně, nevadí. Změňte to. Všechny zkušenosti a znalosti lze propojit a prakticky a efektivně využít pro sebe i druhé.
Jaký je tvůj klíčový faktor úspěchu a co vnímáš jako úspěch obecně?
Věřím, že mými specifickými klíčovými faktory úspěchu jsou otevřenost, zvědavost, autenticita a empatie. Tyto vlastnosti mi byly dány od přírody. Ovšem, aby byly použitelné ku prospěchu mému a druhých, tak jsem je „musela“ v průběhu života hodně kultivovat.
A úspěch obecně?
Dejme tomu, že je to pozitivní výsledek naší snahy o dosažení určitého cíle, který má pro nás osobní význam. Jeho hlavní ingredience jsou tvrdá práce a velké sny. Důležité je abychom si cíle zvolili my sami a aby přinášeli radost nejen nám, ale také našemu okolí.
Jaká pracovní zkušenost pro tebe byla nejzajímavější?
Nejzajímavější bylo a je pro mě vidět, jak obrovský účinek má naše mysl na to, co se děje uvnitř nás (to, jak se cítíme) a okolo nás. Na seminářích a v individuálních sezeních často ukazuji sílu sugescí, našich myšlenek. Když někoho např. bolí hlava, tak pomocí sugesce bolest během dvou minut společně odstraníme nebo výrazně zmírníme.
Pro posluchače, klienty a také pro mě, jsou tyto prožitky velmi motivující a inspirující. Je to stejné, jako když někdo dokáže změnit úhel pohledu. Tím se změní jeho vnitřní nastavení (realita) a ta se promítne do reality vnější. Potom je snadnější dosáhnout jakéhokoli cíle.
Nejsilnější stránka vs. nejslabší stránka?
Moc to nerozlišuji. Jsem toho názoru, že každá vlastnost má dvě strany. To znamená, že naše silné stránky mohou být zároveň našimi největšími slabinami a naopak. Záleží na situaci a na našem vnímání.
Nikdo na světě není dokonalý. Je dobré znát sám sebe a svoje reakce. To, co se nám daří, můžeme opakovat. A co se nám nelíbí, je potřeba vyzkoušet jinak. Líbí se mi přesvědčení:
„Neúspěch neexistuje, existuje pouze zpětná vazba.“
Snažíš se spíše pracovat na slabých stránkách nebo rozvíjet ty silné? Co bys doporučila ostatním?
Snažím se přijímat taková, jaká jsem. Co se mi podaří, to oceňuji a co se mi nelíbí, tak to měním. Doporučuji se na sebe a situace dívat s humorem a nadhledem. Za všech okolností.
Koho bys doporučila sledovat na sociálních sítích? Kdo je pro tebe inspirací a prezentuje zajímavé myšlenky?
Doporučuji sledovat Vojtu Hlaváčka a Kryštofa Jarmara z Brain we are, dělají podcasty se zajímavými lidmi na téma mozek, smysl života, osobní rozvoj. Také mě inspiruje Psychologie.cz, Psychology Today, Ammy Cuddy, Simon Sinek a samozřejmě náš Mindtrix.cz.
💡 Tip: Podívejte se také na náš výběr nejlepších knih o osobním rozvoji.
Jakou investici do 1000 Kč považuješ jako nejlepší a jakou celkově?
Nejlepší investice do 1000 Kč je pro mě zajít si na dobrou masáž nebo do fitka.
Celkově hodně investuji do vzdělávání, kurzů, přednášek a cestování.
Jaké máš denní rituály, které bys doporučila?
Ráno, hned po probuzení si každý den udělám krátkou meditaci, která končí v duchu pronesenými slovy:
„Jsem zvědavá, co mi dnešní den přinese. Jsem otevřena zázrakům a novým možnostem. Jsem vděčná za to, kým jsem a děkuji za vše.“
Večer medituji delší dobu. Meditace mi pomáhá rozvíjet a pracovat s mými myšlenkami, emocemi, tělem a intuicí.
Co bys vzkázala svému mladšímu já?
Občas v meditaci, ve své mysli, pořádám soukromou koktejlovou párty, kam pozvu mnoho svých mladších já. Já jako malé dítě, já jako puberťačka, já jako po „tomhle průšvihu“, já jako „po tomto“ úspěchu atd. Ta Já, se kterými potřebuji něco probrat, pozvu ke svému imaginárnímu stolu a povídáme si.
Vnímám je jako své zdroje moudrosti, inspirace, radosti a ponaučení. Jsou předchozími verzemi toho, kým jsem teď. Některé je potřeba utěšit a znovu jim říct „Nevadí, už je to dobré, je to za tebou. Máme další ponaučení.“
Hodí se mi sem citát od irského spisovatele Cliva S. Levise:
„Nemůžeš se vrátit a změnit začátek, ale můžeš začít tam, kde jsi a změnit konec.“
Máš nějaký tip na spokojený život?
Naučte se vnímat celky. Co tím myslím? Např. v práci jste dostali tři pochvaly a jednu výtku, o čem budete večer přemýšlet? Přemýšlejte i o těch pochvalách. Rozbijete svůj oblíbený hrníček. Uvědomte si, že jste ho také před tím tisíckrát, co jste ho měli v ruce, nerozbili. Pokud se vám v nějaké oblasti života nedaří, věnujte stejnou pozornost oblastem, kde se vám daří a pokud vás něco bolí, uvědomte si, že vás také něco nebolí.
Stručné odpovědi:
- Oblíbený citát? „Člověk je jediným zvířetem, které se může nudit, pociťovat nespokojenost a cítit se vyhnaným z ráje.“ Erich Fromm
- Kniha, která tě inspirovala? V posledních třech měsících: Sue Knight – NLP at Work, S. Rosen – Můj hlas půjde s Tebou (Čtu hodně. Když knihu dočtu dokonce, tak mě inspiruje. Nelze říct, která nejvíc.)
- Kolik hodin průměrně denně pracuješ? Těžko říct, protože moje práce je zároveň můj koníček. Tak asi pořád a vůbec. Ale vážně, když např. píšu články nebo knížku, školím, mám klienty, tak pracuji třeba i 16 hodin denně. Někdy pracuji dokonce i v noci, když analyzuji své sny. A někdy si celé dny čtu, vařím a věnuji se rodině a přátelům.
- V kolik hodin chodíš spát a kdy vstáváš? Většinou chodím spát před půlnocí a vstávám okolo šesté. Pokud mohu, tak si dám okolo druhé odpolední na půlhodinu šlofíka.
Přečtěte si také rozhovor s Pavlem Šímou nebo Hankou Kynychovou.