Domů » Hanka Kynychová: Zdravý jídelníček je základem všeho

Hanka Kynychová: Zdravý jídelníček je základem všeho

autor Patrik Pilous
0 komentářů
Hanka Kynychová cvičení

Hanka Kynychová patří mezi nejznámější cvičitelky a instruktorky fitness u nás. A možná je tou úplně nejznámější. Téměř 10 let jste ji mohli vídat v pořadu Snídaně s Novou a nyní stále aktivně cvičí a vede své fitko. V článku se dočtete o slabých i silných stránkách Hanky, zlomových milnících kariéry i trendech v oboru fitness.

Jaký je tvůj klíčový faktor úspěchu?

Možná to, že někdy se vyplatí jít do neznáma a nebát se toho. Ale je samozřejmě zásadní, že to „neznámo“ je spojeno s něčím, co je nám vlastní, v čem se vyznáme a čemu rozumíme. Třeba konkrétně, když to vysvětlím na svém příběhu, kdy jsem odešla z Moravy do neznámého velkého města – do Prahy, ale šla jsem za něčím, co mě táhlo, co jsem uměla a to byl sport, kterému jsem se věnovala od mala. Chtěla jsem prospívat lidem a realizovat se.

Jaká pracovní zkušenost pro tebe byla nejzajímavější a zásadní?

Rozhodně první setkání s kamerou při natáčení cvičebních dílů pro Českou televizi a druhá největší zkušenost byla práce na živém vysílání ve Snídani s Novou, kde jsem působila téměř deset let.

Co pro tebe byly přelomové mezníky v životě i v podnikání?

U životě určitě rozvod, kdy jsem se odpoutala a začala jsem být sama sebou. A v podnikání to bylo rozhodnutí cvičit sama na sebe a mít vlastní fitko. Nejdříve jsem začínala pouze s jedním sálem, pak se dvěma, pak jsem měla jedno fitko, druhé fitko, až jsem zakotvila na Pankráci v Praze, kde mám posilovnu a čtyři cvičební sály, tedy vlastně fitness komplex. Cesta k němu trvala více než 15 let.

Nejsilnější stránka vs. nejslabší stránka?

Mojí silnou stránkou je být přirozená (to mi nadělil vesmír) a ke všemu se stavět na rovinu. Snažím se v ničem nehledat kličky. A jsem vděčná za to, že pořád můžu na plný pecky cvičit před klientelou já sama několik hodin denně, a ne být jen tváří a v zákulisí řídit fitko jenom od stolu.

Mojí slabou stránkou je, že neumím dotahovat věci do konce. Naštěstí o této věci vím, a proto mám dnes již manažerku. Nelze dělat všechno sám a myslet si, že je to správně. Je potřeba mít tým lidí, jinak se člověk v životě uštve.

Jaké jsou tři hlavní trendy tvého oboru?

Hlavně být v oboru, dělat svůj obor a věnovat se mu naplno. To znamená neživit se celý život jako kosmetička a najednou si udělat tří měsíční kurz na lektora a otevřít bez zkušeností fitko a cvičit…

Udržovat si fyzickou kondici, aby to nevypadalo, že kovářova kobyla chodí bosa – kážeš vodu a piješ víno. Takže být sportovec tělem i duší, věnovat se zdravému životnímu stylu…

A v neposlední řadě je to strava. Nemůžete být dobrým sportovcem, pokud se špatně stravujete. Nemůžete pak podávat kvalitní výkony. Když jsem s profesionálním sportem začínala, tak nebylo moc dostupných informací, ale i přesto se ke mně dostala informace, že tehdy Ivan Lendl, Mandlíková, Suková a další sportovci změnili jídelníčky a okamžitě šly jejich výkony nahoru.

💡 Tip: Inspirujte se článek o 15 tipech na zdravé a chutné večeře.

Jak přesně se tenkrát stravovali už jsem se nedozvěděla, ale utkvěla mi v hlavně tato informace, že jídelníček má pro náš výkon velký význam. Řídím se proto tím, že celoživotní dodržování kvalitního a zdravého jídelníčku udržuje tělo v lepší kondici.

Hanku Kynychovou můžete sledovat také na Instagramu @hankakynychova

Koho bys doporučila sledovat na sociálních sítích? Kdo je pro tebe inspirací a prezentuje zajímavé myšlenky?

Hodně sleduji svoje kamarádky a baví mě jejich krásné fotky, třeba Zuza Belohorcová. A pak se mi moc líbí móda od Re.Za.

Jakou investici do 1000 Kč považuješ jako nejlepší a jakou celkově?

Do 1000 Kč
Ještě než se stahovala hudba na cvičení z YTB nebo bylo možné ji koupit elektronicky, tak jsme si kupovali kazety a CD na zahraničních kongresech, protože tady v Čechách nebylo možné kopit kvalitní hudební mix na aerobik a dobrou cvičitelku dělá dobrá hudba. Takže CD na zahraničních kongresech, to byla moje nelepší investice do 1000 Kč. Tehdy jsme tam nakupovali ve velkém, abychom si vydrželi s hudbou celý rok, než zase nakoupíme novou hudbu.

A nejlepší investice celkově byla podlaha do mojí tělocvičny, kde denně cvičím, proto je důležité, aby byla kvalitní, odpružená a splňovala všechna kritéria.

Jaké máš denní rituály/návyky, které bys doporučila a jakých se naopak chceš zbavit?

Můj ranní rituál péče o pleť v koupelně se nyní z minuty a půl změnil na pět minut, než nanesu všechna séra a krémy, abych i ve svém věku byla krásná.

A během lockdownu jsem zavedla další rituál, každý všední den cvičím zdarma online na svém IG trénink s názvem Břišní pekáč, abych všechny vybičovala k tomu, aby bojovali s břišním tukem.

Co bys vzkázala svému mladšímu já?

Já jsem ročník 1968 a vím, že mám velký hendikep v tom, že neumím žádnou cizí řeč. Bohužel jsem k tomu tenkrát tu příležitost neměla a v dospělosti jsem to nezvládla.  Takže bych svému mladšímu já vzkázala, aby se učilo anglicky a nebo alespoň německy.

Jinak svůj život beru tak, že s mým mladším já jsem byla spokojená, když jsem ho měla a jsem s ním vyrovnaná. Poskytli jsme si v tom daném životním období to, co jsme si poskytnout měli a jsme tak v symbióze.

Stručné odpovědi:

1/ Nejoblíbenější citát?

Ševče, drž se svého kopyta.

Hejbejte se fakt se to vyplatí.

2/ Nejoblíbenější aplikace?

Dlouho to bylo Duolingo a Grammar v době distanční výuky, abych mohla vždy a všude procvičovat s dětmi český jazyk, matematiku a další předměty.

3/ Kniha, která tě v životě nejvíce inspirovala?

Mě čtení nikdy neoslovilo (vím, že to není dobré). Nicméně, tento hendikep jsem nahradila tím, že se věci učím vnímat za pochodu – z vyprávění apod. Text jako dyslektik špatně vnímám, proto málo čtu.

4/ Kolik hodin průměrně denně pracuješ?

Když vezmu dobu, která se vrátila po lockdownu, tak jsem na tom stejně jako před dvěma lety,  8 – 10 hodin, kdy vedu skupinové lekce, osobní tréninky, řeším provoz fitka, do toho občas moderování, focení, partnerské spolupráce apod. A pracuji i víkendy, vždy dopoledne, kdy vedu skupinové lekce, které se těší velké oblibě. Oblíbené však nejsou u mojí rodiny, ta by mě měla ráda doma .

5/ V kolik hodin chodíš spát a kdy vstáváš?

Chodím spát kolem 22:30 až 23:00,  a vstávám v 6:30, kdybych ale mohla spát alespoň do 7:15 bylo by to super, jenže škola volá.

Pokud se vám rozhovor líbil, tak si můžete přečíst také o tipech na letní saláty nebo o receptech na zdravé brownies.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz