Domů » Tipy na nové i starší letní čtení

Tipy na nové i starší letní čtení

autor KarolinaRicht
0 komentářů
Letní čtení

Léto už pomalu klepe na dveře a červen a červenec přináší dlouhé slunečné dny a ideální příležitost ponořit se do dobré knihy. Ať už budete ležet u bazénu, slunit se na pláži nebo si užívat klidný večer na zahradě, není lepší příležitost ztratit se v poutavé knize, nebo začít více číst – než právě v létě. Jak ale při takovém množství knih či omezeném počtu dní dovolené využít letní četbu co nejlépe? Nebojte se, milovníci knih! Přinášíme vám dokonalého průvodce, jak toto léto sáhnout po tom pravém právě pro vás. Naše tipy na nové i starší letní čtení vám zajistí, že vaše literární dobrodružství budou stejně nezapomenutelná jako vaše letní vzpomínky – od výběru dokonalého čtení na pláž až po objevování nových žánrů a nových i starých letních knih. Takže si připravte sluneční brýle, vychlazený nápoj a oblíbenou záložku – je čas nalistovat první stránku a prožít to nejlepší literární léto!

Pro milovníky literární fikce

V literární fikci se najde snad každý a je to tak perfektní výběr čtení pro každou dovolenou. Ať už se chystáte k moři, pod stan a nebo za oceán, Elena Ferrante vás přenese do Itálie, kultovní letní román Francoise Sagan na pláže francouzské riviéry a Rachel Cusk vás s sebou vezme do Řecka.

Tipy na knihy - literární fikce

Neapolská sága – Elena Ferrante

Elena Ferrante dominuje jakýmkoliv seznamům četby už několik let a není se čemu divit. Její Neapolská sága je perfektní tetralogií o přátelství a konkrétně pak o dívčím přátelství a všech jeho milionech odstínech. Ale také sociálním prostředí a tím, jak formuje osobnost. Jazykově je kniha vybroušená k dokonalosti a to i díky překladu Alice Flemrové. I když je tetralogie definována také tím, že spousta příhod jsou situace z dětství či zdánlivě jednoduché příhody, budete je číst se zatajeným dechem. Elena Ferrante je vynikající spisovatelka, což dokazuje její nominace na The Man Booker International Prize a skutečnost, že je její neapolská tetralogie oblíbená po celém světe, i roky po vydání. Tato série je perfektní volbou čtení na dovolenou. Pokud s sebou nechcete brát čtyři fyzické knihy, možná je konečně čas pořídit si čtečku!

Dobrý den, smutku – Francoise Sagan

Dnes již kultovní román, který vyšel v roce 1954, když bylo autorce pouhých 18 let – přes noc se stal senzací. Vypráví příběh sedmnáctileté Cécile, která tráví léto ve vile na francouzské Riviéře se svým otcem Raymondem a jeho současnou milenkou, mladou a povrchní Elsou, která si s Cécile dobře rozumí. Francouzská sedmnáctiletá vypravěčka je bystrá a dětinská zároveň. Dolce vita mládí a volného času je opojná, ať už se jí účastníte, nebo o ní jen čtete: a její bohémské zážitky a postoje dodávají dílu osvěžující lesk.

Obrys – Rachel Cusk

Spisovatelka, která je až do předposlední kapitoly bezejmenná, přijíždí do Atén, aby zde uspořádala spisovatelský workshop. Každá kapitola buď líčí rozhovor s někým, koho potkává, popřípadě s účastníky jejího spisovatelského kurzu. Pokud má Cusk nějaký jasný záměr, jednotící téma těchto rozhovorů je rozbití romantických iluzí.
Postavy se zdají být neurčité a neforemné, ale pravidelně přicházejí s překvapivými postřehy o životě a lidské povaze, které vás zasáhnou přímo do slabin.

Tato kniha má velmi specifický styl, do kterého může být těžké se dostat. Je to ale krátké čtení na dlouhé přemýšlení.

Rom-com a čtení o nekonečném toužení

Pokud hledáte nové knihy na léto a chcete si oddechnout od těžkopádného čtení a témat, která nejsou lehce stravitelná, sáhněte po romantice – ať už je to příběh s happy-endem od Emily Henry či melancholické rozjímání o touze, lásce a minulosti.

Tipy na letní čtení - romantická literatura

Knihomolové – Emily Henry

Emily Henry je královna romantické literatury, přičemž píše knihy, které se přelévají z jednoho žánru do druhého – od literární fikce až po romantickou literaturu řízenou klasickými motivy. Knihomolové se točí kolem života literární agentky Nory Stephensové. Nora, známá svou ambiciózní povahou a láskou ke knihám, se ocitá v malebném městečku Sunshine Falls. Tam potkává editora Charlieho Lastru. Jejich setkání nabízí čtenářům nejen romantickou zápletku, ale i hlubší pohled na osobní růst a přehodnocení životních priorit. Henry opět dává na odiv svůj talent pro vytváření multidimenzionálních postav a poutavých příběhů, které čtenáře chytnou za srdce.

Enigmatické variace – André Aciman

Knihu Dej mi své jméno od Andrého Acimana, potažmo stejnojmenný film, známe již velmi důvěrně. Skvělou letní volbou jsou ovšem také Enigmatické variace. Je to sbírka povídek, která zkoumá složitosti lidských emocí a vztahů. Autor, známý svým vytříbeným stylem a hlubokým porozuměním lidské psychiky, v této knize představuje postavy, které se potýkají s touhou, ztrátou a láskou. Prostřednictvím těchto příběhů Aciman odhaluje jemné nuance mezilidských vztahů a ukazuje, jak se naše minulost prolíná s přítomností. Kniha je oslavou lidské zranitelnosti a zároveň odhodlání nacházet smysl a krásu v nejednoznačnosti života.

Literatura faktu

Mezi top knihy na léto se také řadí literatura faktu, jelikož se do ní můžete ponořit lépe, než ve shonu pracovních dní. Skvělé je také sáhnout po literární fikci, se kterou budete čtení těchto knih střídat.

Knihy na dovolenou - čtení literatury faktu

Prostě vztahy – Honza Vojtko

Honza Vojtko v jeho poslední knize opět rozebírá svět mezilidských vztahů. Dnes již zavedený autor, známý terapeut a kouč, se v ní zaměřuje na různé aspekty partnerských i rodinných vztahů a nabízí čtenářům cenné rady a techniky pro zlepšení komunikace a řešení konfliktů. Kniha je psána srozumitelným a přístupným stylem, díky čemuž je vhodná pro širokou veřejnost, která hledá způsoby, jak posílit a harmonizovat své vztahy.

Slow Productivity – Cal Newport

Cal Newport ve své nové knize přestavuje koncept pomalé produktivity a zaměřuje se na dosažení kvalitně odvedené práce bez pocitu přepracovanosti a stresu. Tento přístup klade důraz na postupné a soustředěné plnění úkolů, místo snahy o co nejrychlejší dokončení velkého množství práce. Newport argumentuje, že pomalejší tempo umožňuje hlubší soustředění a kreativitu, což vede k trvale udržitelnému pracovnímu výkonu a lepší rovnováze mezi pracovním a osobním životem.

Neviditelné ženy – Caroline Criado Perez

Neviditelné ženy od Caroline Criado Perez je průlomová kniha, která odhaluje, jak jsou ženy systematicky ignorovány ve sběru dat a při rozhodovacích procesech, které formují náš svět. Perez ukazuje, jak tento “gender data gap” ovlivňuje vše: od designu veřejného prostoru po zdravotní péči. Kniha poskytuje hluboký pohled na to, jak každodenní přehlížení potřeb a zkušeností žen vede k neviditelným, na druhou stranu zásadním nerovnostem. Tento text je důležitým příspěvkem k pochopení a nápravě genderových nespravedlností ve společnosti. Perez si na pomoc vzala stovky případových studií z celého světa, na kterých ukazuje, jak je dnešní svět mnohdy přizpůsoben pouze jedné polovině lidstva. To vše vysvětluje na konkrétních příkladech a také na konkrétních datech prezentuje důsledky.

Autobiografie a memoáry

Pokud si váš výběr chcete zpestřit i jiným žánrem, jsou skvělým výběrem také autobiografie a memoáry. Kodaňská trilogie je nelehké čtení, jsou to ale oblíbené knihy na léto. Pobřežní cesta vás naopak přenese do krásné scenérie přírody Velké Británie.

Memoáry patří mezi všechny knižní tipy na léto

Kodaňská trilogie: Dětství – Mládí – Závislost – Tove Ditlevsen

Kodaňská trilogie je významným dílem dánské literatury, které poskytuje hluboký pohled do autorčina života a duševního světa. Trilogie, která sestává z knih Dětství, Mládí a Závislost, zobrazuje upřímně a bez příkras obtíže a radosti, se kterými se Ditlevsen potýkala, včetně jejích osobních bojů se závislostí. Dílo je ceněno pro svou literární kvalitu i pro svou otevřenost a autentický pohled na ženskou zkušenost v první polovině 20. století.

Pobřežní cesta – Raynor Wynn

Pokud se chcete nechat unášet nádhernými popisy přírody a se nechat inspirovat příběhem o lidském charakteru, nenechte si ujít Pobřežní cestu. Kniha vypráví o autorce a jejím manželovi, kteří se po ztrátě domova a tváří v tvář zdrcující diagnóze rozhodnou vydat na pěší pouť podél pobřeží Velké Británie. Tato cesta jim poskytuje nejen fyzickou výzvu, ale také prostor pro osobní růst a nalezení nového smyslu života. Kniha je nádherně napsaná: detailní popisy přírody čtenáře vtáhnou do krás a náročností jejich putování, čímž ukazují, jak mocná a uzdravující může být síla přírody.

Spekulativní fikce

… aneb čtení, které vás přenese kamsi daleko a nepustí vás až do poslední stránky. Mezi spekulativní fikci se řadí sci-fi a fantasy, tento výběr se ale zaměřuje na díla, která byla v poslední době adaptována do filmové či seriálové podoby.

Nedávné adaptace - skvělá volba pro letní čtení

Duna – Frank Herbert

Duna, slavný sci-fi román, který se odehrává na pouštní planetě Arrakis, je známá svou náročností. Ale není lepší čas na to, přečíst si knižní předlohu, než teď! Pokud jste shlédli filmové adaptace od režiséra Denis Villeneuva, máte skvělou výchozí pozici pro to, si toto těžce stravitelné sci-fi užít. Herbertova komplexní tvorba světa a ekologická a politické témata učinily z Duny jedno z nejvlivnějších děl science fiction.

Problém tří těles – Liou Cch’-sin

Problém tří těles je prvním dílem stejnojmenné sci-fi trilogie, která se stala mezinárodním bestsellerem a kterou Netflix uvedl jako stejnojmennou adaptaci v prní třetině tohoto roku. Kniha vypráví příběh o prvním kontaktu lidstva s mimozemskou civilizací, ovšem bez toho, aby utíkala v blockbusterovému zobrazení mimozemského života. Dílo se vyznačuje komplexními vědeckými teoriemi, hlubokými filozofickými otázkami a napínavým dějem, který zkoumá, jak by se lidstvo vyrovnává s hranicemi sama sebe a vědy. Kniha získala řadu ocenění a významně přispěla k popularizaci čínské science fiction na světové scéně. Pokud si netroufáte na tzv. hard sci-fi, určitě nejdříve shlédněte netflixovou adaptaci!

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz