Domů » Body shaming: Co to je a jak prostupuje společností?

Body shaming: Co to je a jak prostupuje společností?

autor Dominika Veselá
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Body shaming

Body shaming neboli dehonestování člověka kvůli jeho fyzickému vzezření je formou šikany, přesto jde o bagatelizovaný jev. Většinou je namířený na osoby s nadváhou, ale věděli jste, že společnost umí hanobit i jedince, co např. výrazně zhubnou, nechají se potetovat nebo si z vážné autonehody odnesou jizvy? Body shaming prostupuje moderní společností a zanechává své „oběti“ deprimované, zoufalé a frustrované. Jak se s ním dá vyrovnat a jde to vůbec?

Když se před rokem v médiích objevila fotka zpěvačky Adele po radikálním úbytku váhy, novináři se předháněli ve slovech chvály. Zas a znovu se potvrdilo to, co známe už někde z pravěku – nezáleží na tom, jak je člověk úspěšný. I sebetalentovanější a sebekrásnější osoba se teprve zhubnutím stává lepší a obdivuhodnější. Reakce publika na Adelinu redukci byly rozporuplné. Zatímco jedni vyzdvihovali, že „teď konečně vypadá nádherně“, druzí ji okamžitě nařkli z poruchu příjmu potravy. Otázka tedy zní – kde je ta hranice?

Co je to body shaming a odkud se vzal?

Body shaming znamená ponižování druhých (ale i sebe) na základě fyzického vzhledu a častování negativními komentáři namířenými na tělesnou schránku, velikost oblečení, ale i podváhu a různé typy tělesného postižení (např. znetvoření po autonehodě, apod.).

🗣️ Odborníci z HelpGuide.org dodávají: Body shaming lze provádět osobně nebo na dálku prostřednictvím internetu a sociálních médií a mohou se ho dopouštět např. vaši rodiče, sourozenci, přátelé nebo i lidé, se kterými nejste v žádném bližším vztahu (kupříkladu internetoví hateři).

Dokonce i vtipná poznámka o tom, co a v jakém množství jíte, představuje ve své podstatě body shaming. Dávat někomu rady ohledně diet nebo chválit pokroky v hubnutí je taktéž považováno za hanobení vzhledu, ať už je úmyslné nebo ne. Vaši známí to tak vůbec nemusejí brát, ale i naoko nevinná poznámka typu „To fakt všechno sníš?“, dokáže hluboce zamrzet.

💡 Tip: Body shaming bují zejména na seznamkách. Pokud hledáte spřízněnou duši, dejte si pozor, s kým si na seznamkách píšete.

Body shaming má mnoho podob – každá z nich slušně podrývá sebevědomí

Přemýšleli jste někdy o tom, jak často nám okolí doporučuje změnit svůj vzhled? Časopisy nabízejí tipy, jak zhubnout „za několik dní“, jak vypadat štíhleji a skrýt své „nedokonalosti“. Např. pro sitcomy a filmy pro teenagery jsou těla obézních postav terčem posměchu a nevybíravých vtípků.

Body-shaming vede k začarovanému kruhu posuzování a kritiky. Zprávy z médií naznačují, že dokonalým ideálem je někdo jako Irina Shayk nebo Emily Ratajkowski – vysoké, opálené krásky s perfektní postavou a souměrným obličejem. Pokud tak nevypadáme (a upřímně, 99 % populace tak nevypadá), „hrozí nám bohužel, že se staneme terčem zahanbujících komentářů někoho jiného.“

Jak body shaming vlastně vypadá?

  1. Kritizujeme vlastní vzhled na základě srovnání s jinou osobou. (např. “V porovnání s ní jsem tak ošklivá.” nebo „Na něj nemám!“)
  2. Kritizujeme vzhled někoho jiného přímo před ním. (např. „S takovými stehny si nikdy nikoho nenajdeš.“)
  3. Kritizujeme vzhled někoho jiného za jeho zády. (např. “Viděl jsi, co má dnes na sobě? To je strašný.” nebo “Aspoň nevypadáš jako ona!”).

🎓 Zajímavost: Bez ohledu na to jak se projevuje, vede body shaming ke srovnávání se s jinými osobami a pěstuje přesvědčení, že lidé by měli být souzeni za to, jak vypadají. To nevyhnutelně vede k otázce: Pokud má tak kruté následky, proč je body shaming tak rozšířený?

Herečka a zpěvačka Penelope Anastasopoulou vám vysvětlí, co je podstatou body shamingu.

Nejlepší obranou je útok

Důvodem č. 1 je řešení konfliktů mezi vrstevníky. Ano, většina body shamingu začíná na škole mezi spolužáky. Protože když nás někdo rozčiluje, zastrašuje nebo zesměšňuje, rádi si smlsneme na poznámce o jeho nedokonalém vzhledu.

Typickým příkladem je rýpání mezi dospívajícími kluky a holkami. Zatímco před padesáti lety by puberťák vyvrákal dívku za cop a utekl a imitoval tím balící hlášky, dnes se strefí do jejího nejcitlivějšího místa – do postavy. Dodnes si pamatuju na svou vlastní potyčku se spolužákem ze základní školy, který mi o přestávce s ohromeným výrazem v obličeji vpálil: „Ty jsi tak tlustá, to ti to nevadí?!“. Sám měl obličej posetý vředy akné, byl vyčouhlý a kostnatý až hrůza. A já byla neprosto neprůbojná, takže jsem se nezmohla na žádnou adekvátní odpověď, kromě: „No a co, ty jsi zase hnusnej!“

🗣️ Psychologové dodávají: Je snazší střílet do bolavého místa, jako je fyzický vzhled, než se vyjádřit k tomu, co za emoce se v nás odehrává. Když řeknete: „Opravdu mě ranilo, cos o mně řekl/a!“, činí nás to zranitelnějšími. Mnohem jednodušší je upustit nějakou rýpavou poznámku o kolegově vzhledu.

💡 Tip: Chcete na holku udělat dobrý první dojem? V tomto článku se dozvíte, o čem se bavit s dívkou.

Nejzranitelnější skupina? Dospívající

Náctiletí jsou obzvlášť zranitelní body shamingem a neuctivými poznámkami o hmotnosti a vzhledu. V období dospívání naše postoje a přesvědčení o vzezření do značné míry ovlivňují názory rodiny, vrstevníků a sociálních médií. Matky bývají vzorem například pro své dcery. Pokud si neustále stěžují na svou postavu nebo poukazují na to, jak vypadáte, co jíte a že jste líné, bude to mít vliv na váš budoucí názor na vlastní vzhled.

V období od třinácti do osmnácti let (plus minus dva roky oběma směry) je úplně normální reagovat přecitlivěle na poznámky o tvaru těla, hmotnosti a vzhledu. Šikana související s váhou během dospívání přispívá k negativnímu vnímání vlastního těla a zaujatosti proti svému vzezření. Zvláště zranitelní jsou adolescenti s nadváhou, kde může nešťastně zvolené rýpnutí vést k vážné a dlouhotrvající depresi nebo radikálním (keto)dietám.

🗣️ Harvardští psychiatři říkají: Možná si myslíte, že obětí body shamingu jsou pouze dospívající dívky, ale postižení mohou být i chlapci. Mezi nejčastější frustrace patří to, že nejsou dostatečně svalnatí vzhledem k populárnímu konceptu maskulinity, který jim každý den servírují média.

Body shaming mezi celebritami – Kdo se mu nevyhnul, ačkoli je slavný?

Nelichotivé poznámky o vzhledu se nevyhýbají ani světoznámým celebritám. Být v hledáčku kamer a fotoaparátu se zkrátka nese v duchu ukazování prstem a pomlouvání. Které celebrity by mohly o body shamingu klidně napsat knihu?

Adele

Britská zpěvačka se zhruba před rokem pochlubila radikální redukcí váhy…a strhla se lavina protichůdných poznámek. Jedni jásali, že teď je „konečně hodna světového uznání“, druzí ohrnovali nos, protože prý „zhubla až moc a zahrává si s poruchou příjmu potravy“. Adele ale od začátku věděla, že pes je zakopaný někde jinde.

Těsně před vydáním nového singlu Easy on me poskytla rozhovor britskému Vogue, kde upřímně promluvila o svém životě a vysvětlila, proč žila posledních pět let z velké části mimo pozornost veřejnosti. “Musím nějak zařídit, abych byla zase slavná, což je věc, kterou moc nemiluju,” řekla, než se rozhovor stočil k jejímu hubnutí, které, jak dodala, “trvalo více než dva roky!“.

“Lidé to šokuje, protože jsem s nimi nesdílela svou ‘hubnoucí cestu’,” řekla. “Jsou zvyklí, že slavní vše dokumentují na Instagramu, ale kdyby byli na mém místě, pochopili by to. Dělala jsem to pro sebe a ne pro nikoho jiného. Proto to sdílím jen sporadicky. Nepřipadá mi to nijak fascinující. Je to moje tělo.“

Lady Gaga

Americká megastar si za svou kariéru vyslechla nespočet poznámek o svojí postavě a vzhledu. Pověstným hřebíčkem do rakve bylo ale vystoupení na Super Bowlu v roce 2017. Gagu slušně vytrollovali a nazvali ji „tlustou“ mimo jiné poté, co se během poločasové show několikrát převlékla a jednou zvolila outfit, který odhalil její břicho. Jeden hater napsal: „Žaludek ji doslova visí přes kalhoty, je to odporný!“

Zpěvačka svým fanouškům (a nepochybně i haterům) nabídla pár rad. “Vždy buďte neúprosně sami sebou,” napsala. “To je výsada šampionů.” Její slova na sociálních sítích strhla lavinu diskusí mezi lidmi, kteří si všimli velkého množství ženských celebrit, které jsou kritizovány za svá těla.

Billie Eilish

I když je jí teprve devatenáct let, už stihla trhnout snad všechny hudební rekordy. Billie Eilish je častokrát propíraná kvůli svému vzhledu, ale na rozdíl od ostatních celebrit, které si zvykly přijímat názory kritiků a přizpůsobit se, Billie se rozhodně přizpůsobit nehodlá. Mnohem pravděpodobněji rozbije zažité vnímání veřejnosti a všem těm samozvaným odborníkům na vzhled ukáže zdvižený prostředník.

🎓 Zajímavost: Billie se objevila na titulní stránce britského Vogue v červnu 2021 a měla na sobě korzet Gucci vyrobený na míru, spárovaný s podprsenkou a spodním prádlem Agent Provocateur. V doplňkovém rozhovoru vysvětlila, že její tělo „bylo prvotním zdrojem (její) deprese, když byla mladší,“ a dodala: „Nedělejte ze mě vzor.“

Fanoušci si na ní překvapivě smlsly, některým dokonce nebyla hanba vytknout jí, že je zklamala. Prý jsou u ní zvyklí na pytlovité hábity zakrývající „tělesné nedostatky“ a toto bylo šlápnutí vedle. “Najednou jsem pokrytec, když chci ukázat svou kůži…,“ zamyslela se Billie. „Chci v tom ale najít sílu. Ať už se rozhodneme ukázat své tělo, nebo ne – nemělo by nám to ubírat respekt. Myslete pozitivně.”

Jak přeměnit body shaming na body positivity?

V první řadě chci zdůraznit, že není dobré proti body shamingu bojovat tím, že budeme velebit obezitu. Obezita je zdraví ohrožující jev, který nemá v brojení proti zesměšňování fyzického vzhledu své místo. V rámci kampaně „Stop Body Shaming“ je doporučované začít se přijímat takoví, jací skutečně jsme.

🎓 Zajímavost: Platformy sociálních médií využívají hashtag #bodypositivity, aby získaly více sledujících a pomohly řešit předsudky založené na vzhledu, které jsou v nás zakořeněné.

Změnit zažité ideály krásy samozřejmě nějakou dobu potrvá. Všichni jsme tato poselství internalizovali na základě našich kulturních přesvědčení a norem. Jak se říká: „Krása je v oku pozorovatele“, a mělo by to platit i pro naše názory na různé tvary a velikosti těla.

Jedni si nové obálky Cosmopolitanu chválí, druzí odsuzují očividné velebení obezity. | Zdroj: www.medium.com

Jak budovat pozitivitu těla

Body positivity je nepřetržitá cesta k přijetí sebe sama i ostatních. Změnit dlouholeté kulturní přesvědčení a naučit se lépe vnímat sebe samé vyžaduje trpělivost a praxi. Nemůžete kontrolovat, co druzí říkají nebo dělají, ale můžete změnit své myšlení a začít se na sebe dívat jako na celistvou osobu.

Dodržování těchto základních kroků vám může pomoci překonat body shaming a budovat tělesnou pozitivitu:

  • Pěstujte sebelásku,
  • Vyhněte se negativní samomluvě,
  • Omezte svůj čas strávený na sociálních sítích,
  • Spřátelte se s jídlem,
  • Obraťte se na někoho, komu důvěřujete, s žádostí o vedení a podporu.

A hlavně buďte trpěliví, dobře naladění a buďte ve flow.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz