Domů » Vše o: Jak začít šít vlastní oblečení?

Vše o: Jak začít šít vlastní oblečení?

autor Radka Konečná
0 komentářů
Jak začít šít oblečení?

Máte ve svém okolí někoho, kdo si šije či plete vlastní oblečení? Že je to práce tak maximálně pro vaši babičku? Ale kdeže! V článku vás přesvědčíme o opaku. Období, kdy bývalo šití oblečení pro běžný život nezbytné, je sice již dávno pryč, to ale neznamená, že zmizely všechny jeho benefity. V následujícím textu vám popíšeme nejen proč, ale především jak začít šít oblečení, a to i bez jakýchkoliv předchozích zkušeností.

💡Tip: Kreativita a tvořivost jsou podstatné vlastnosti. Víte proč? Zjistěte v dalším článku.

Proč a jak začít šít oblečení?

Ne, nebudeme vám lhát a říkat, že vlastnoručně ušité oblečení je levnější, než to, které seženete ve výprodeji za 50 korun. Šití má ale mnoho jiných podstatných výhod. Ty vám nyní představíme.

I přes fakt, že obchody obrazně přetékají oblečením, můžete mít někdy pocit, že nemůžete najít přesně to, co potřebujete. Někdy vám nesedí střih, jindy barva a někdy zase velikost. Kombinace všech těchto tří kategorií se občas může zdát až nereálná. Pokud si ale oblečení šijete, jste to vy, kdo vybírá látky, vzory i střihy. Je však třeba správně měřit, být velmi pečlivý a dobře ovládat řemeslo. To se naučíte a vylepšíte časem s každým dalším šitím.

Každý kousek oblečení, který dokončíte, je v podstatě uměleckým dílem, na které máte právo být pyšní. Nosit vlastní oblečení tak působí skvěle na vaši psychiku a sebevědomí. Navíc je to skvělý kreativní koníček, při kterém se naučíte trpělivosti a systematičnosti.

V neposlední řadě šitím vlastního oblečení vystupujete z řady konzumentů takzvané rychlé módy, která bývá často kritizovaná, protože využívá nekvalitních látek a zneužívá práce chudých dělníků z rozvojových zemí. Ti jsou nuceni pracovat v nelidských podmínkách za neférovou mzdu. Dokonce zde občas pracuji i malé děti. Stojí to všechno za to? Šití vlastního oblečení je v mnoha směrech etičtější.

Než začnete šít, je potřeba se trochu připravit, a to jednak vědomostně ale také materiálně. V následujících kapitolách vás proto se vším seznámíme.

Šití je kreativní koníček, u kterého si pročistíte hlavu
Šití je kreativní koníček, u kterého si pročistíte hlavu

💡Tip: Zjistěte také, proč je neekologické konzumovat avokádo.

Vyrazte na nákupy

Než se vrhnete na nákup, začněte s podrobnou rešerší na internetu. Promyslete si, co konkrétně budete šít, z jakých materiálů, i s jakým finančním rozpočtem.

Šicí stroj a příslušenství

Základem je kvalitní šicí stroj. Takový, který zvládne vše, co budete potřebovat. Seženete jej ve specializovaných kamenných obchodech, ale i na různých eshopech s elektronikou. Mezi běžné značky šicích strojů patří třeba Lada, Singer, Juki, Veritas, Brother a Janome nebo Bernina.

Musíte si také rozmyslet, zda chcete stroj mechanický nebo elektrický. Mechanický je sice také na elektřinu ale nastavujete si jej sami. Upravujete si na něm velikost i typ stehu. Oproti tomu elektrický nebo automatický stroj si vše navolí a řídí sám podle počátečního zadání na displeji. Tento typ stroje se díky větším možnostem a funkcím doporučuje pro kreativní šití.

Cena se také odvíjí od kvality a rozmanitosti přístroje. Ty nejlevnější začínají už na několika stovkách korun. Avšak takové příliš nedoporučujeme. Hodí se pouze pro velmi jednoduché úkony a jejich výdrž odpovídá ceně. Nejdražší šicí stroje se potom pohybují v rozmezí i několika stovek tisíc korun. Ty často kromě šití dokáží i vyšívat, třeba podle zabudovaných vyšívacích vzorů. Pokud jste ale začátečník, bohatě vám bude stačit stroj za několik jednotek tisíc korun.

Při výběru se také zaměřte na funkce, které od stroje očekáváte, například automatické odstřihávání nitě, automatické zapošití nebo třeba polohování jehly. Důležité může být také různé doplňkové příslušenství jako jsou různé typy patek.

Látky a galanterie

Pokud již máte kvalitní stroj doma, je načase nakoupit již konkrétní látky a další příslušenství na šití. Látku vyberte podle několika faktorů. Především se zaměřte na to, co chcete šít. Na kabát použijete jinou látku než na povlak na polštář. Pokud jste úplný začátečník, bude nejlepší, když se poradíte třeba s prodavačkou. Obecně se ale nejlépe pracuje s látkami, které nejsou příliš elestické, třeba s bavlnou.

Pokud nemáte doma na šití vůbec nic, doporučujeme návštěvu galanterie. Je potřeba mít alespoň základ, který tvoří zásoba jehel, špendlíků, ostrých nůžek, knoflků, krejčovského metru a různobarevných nití. Nůžky nikdy nepoužívejte na nic jiného než na látky, aby se vám brzy neztupily. Určitě nezapoměňte také na kopírovací papír na střihy.

Na některé oblečení budete také potřebovat zipy. Ty se prodávají v různách barvách, délkách i typech. Můžete si jich pár nakoupit do zásoby, ale doporučujeme si zip spíše vždy kupovat až ke konkrétnímu kousku oblečení.

💡Tip: Na každou látku může váš stroj reagovat trochu jinak. Pokud vidíte, že je steh na látce příliš těstý nebo naopak příliš volný, musíte upravit jeho nastavení. Návod najdete v manuálu k šicímu stroji.

Nitě jsou pro šití nezbytné
Nitě jsou pro šití nezbytné

Kde vzít inspiraci?

Nejlepším a nejjednodušším řešením je poradit se se svou babičkou, maminkou, tetou či sousedkou, o které víte, že ráda šije. Nejen, že se pro začátek dozvíte vše potřebné, ale můžete se jich doptávat i během samotného šití. Osobní zkušenosti jsou jednoduše nejcennější.

Střihy a návody

Pro začátek si koupte střih. Například časopis Burda prodává na svém eshopu mnoho střihů na šaty, sukně, kabáty, kabelky, kostými a podobně. Jeho součástí pravidelně bývá také návod na šití v několika různých jazycích. Podle něj budete postupovat.

Na střihu jsou vytištěné jednotlivé části modelu. Ty si překopírujete na kopírovací papír vždy podle vaší velikosti. Nezapomeňte také na případné popisky, které se vám později budou hodit. Vše vystřihněte a podle návodu poskládejte a špendlíky upevněte na látku. V návodu se dozvíte i kolik látky s jakou šířkou koupit a z jakého materiálu. Vše vystřihněte a následně sešijte podle návodu.

💡Tip: Tou nejdůležitější radou každého šití je klasické dvakrát měř, jednou řež. Pokud něco špatně ustřihnete, jen těžko to opravíte. A pokud něco špatně sešijete, bude vám dost dlouho trvat, než to odpářete.

Kurzy a knihy

Jestli chcete získat nějaký základ šití a nemáte, od koho se učit, můžete se přihlásit do nějakého kurzu. Na internetu se nachází mnoho online kurzů s videonávody na základy šití. Pokud preferujete osobní setkávání, určitě najdete v nejbližším větším městě i nějaký kurz, kam můžete fyzicky docházet.

Pořídit si můžete také knihu, ve které se všechny důležité informace dočtete a naučíte. V neposlední řadě můžete zkouknout některá z mnoha videí na Youtube.

Jak začít šít oblečení? Ušijte si například nákrčník.

💡Tip: K pozimu patří i kreativní dekorace do vašeho domu. Přečtěte si, jak vyzdobit domov.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz