Domů » Proč je kreativita a tvořivost důležitou vlastností?

Proč je kreativita a tvořivost důležitou vlastností?

autor Daniela Adamová
0 komentářů
Vlastnost úspěšných? Kreativita.

Kreativita a tvořivost spolu úzce souvisejí a pokládají se za skvělou vlastnost, kterou často vynikají úspěšní lidé. Z biologie bychom se mohli dozvědět, že základ kreativity je vlastně zvýšená komunikace mezi oběma mozkovými hemisférami. Jak využít kreativitu a tvořivost k úspěchu?

Co to je kreativita a tvořivost?

Tvořivost a kreativita jsou vlastně totéž, přesto často používáme oba výrazy. Jedná se o schopnost, vlastnost, která se projevuje tvůrčí činností a také umožňuje zajímavým a neobvyklým způsobem řešit problémy. Často se projevuje v umělecké nebo vědecké činnosti, a proto se stává důležitou vlastností úspěšných lidí. Zkrátka jim tvoří příznivější základ pro jejich činnost.

Kreativní lidí obvykle řeší problémy a situace originálním a zároveň užitečným způsobem. Navíc je celý proces baví a naplňuje, proto se často uchylují k tvořivým činnostem i ve svém volném čase a mohou se pro ně stát i způsobem obživy.

Notnou dávkou tvořivosti obvykle disponují umělci, zpěváci, spisovatelé, řečníci, ale také úspěšní podnikatelé, online marketéři nebo copywriteři. Jednoduše se dá říct, že dílo kreativních lidí má vždycky něco navíc – šmrnc, třešničku na dortu, kterou těžko napodobíte, pokud tímto talentem nedisponujete také. A pokud ano, tak nechcete nikoho napodobovat, ale vyřešit si to po svém. V tom spočívá kreativní myšlení.

V čem můžete být kreativní?

Činností, kterými se zabývají kreativní lidé, existuje opravdu mnoho. Dávka tvořivosti se vlastně dá využít při jakékoliv situaci i denních záležitostech. Avšak mezi obvyklé záliby a projevy kreativity patří:

 • Psaní – ať už si každý den zapíšete zápis do deníku, píšete články na svůj blog nebo pracujete na knize, jedná se o tvořivou činnost, která vás naplňuje.
 • Čtení – kreativní lidé také velmi často rádi čtou knihy a nechávají se jimi inspirovat. V neposlední řadě patří čtení knih k jedné z forem vzdělávání se.
 • Hra na hudební nástroj – kytara, housle nebo flétna? Na výběru nástroje nezáleží. Důležitá je samotná činnost, jež vás baví. Pokud navíc máte talent v hudební oblasti, můžete se naučit i na více nástrojů nebo přidat bod níže.
 • Zpěv – ve sboru nebo sólo? Na jevišti nebo ve sprše? Na tom nesejde. Zpěv a případně tanec prostě tvořivé lidi baví a dokážou se u něj více uvolnit.
 • Ruční práce – Kreativce často také můžeme potkat s pletením v ruce, nebo při tvorbě soch ze sádry či vyřezávání ze dřeva. Jakýkoliv druh praktických činností, které známe ze základní školy, jednoduše patří k projevům tvořivosti.
 • Matematické úlohy – možná vás to překvapí, matematika přece spíše patří k oblíbeným předmětům logicky založených lidí. Avšak logika a kreativita se nevylučuje, a proto může i tvořivé lidi bavit zaobírat se matematickými problémy.
V kreativitě podporujte především svoje děti.

Mohli bychom samozřejmě pokračovat do nekonečna. Pokud jste se však alespoň v jedné činnosti našli a víte, že vám jde lépe od ruky, než ostatním, pravděpodobně v sobě kus tvořivosti nosíte. Jestliže je ten kus ještě o něco větší, možná máte talent na více položek z tohoto seznamu.

Tip: Také by vás mohl zajímat náš článek s TOP 12 tipy na knihy o seberozvoji a motivaci.

Negativní stránka kreativity

Tvořivost je ve směs vnímána velmi pozitivně. Dokonce některé studie ukázaly, že při obsazování pracovních pozic je kreativní myšlení a schopnost řešit problémy jednou z nejvyhledávanějších, hned vedle schopnosti práce v týmu a jazykových dovedností.

V praxi se však může snadno stát, že jste za kreativní chování vlastně trestáni. Jak je to možné? Tvořiví lidé mají menší strach zkoušet nové a neobvyklé postupy, jsou otevřenější zážitkům a možnostem a jsou ochotni podstupovat riziko. Mnoho lidí však raději zůstává v zajetých kolejích jistoty a tak pro vaše inovativní nápady nemusí mít pochopení.

Kreativita je u lidí také spojována s nečestným jednáním a lhaním, protože pro tvořivou mysl je tento způsob chování jednodušší a své skutky si dokáže lépe omlouvat. Výzkumy ukazují, že u kreativních lidí se vyskytuje větší míra podvádění a lhaní. V kombinaci s vysokým sebevědomím a inteligencí se také může jednat o smrtící koktejl vlastností.

Pokud však zůstanete u svých hodnot a cílů, nebudete své nadání zneužívat a omezíte egocentričnost nebo možnou aroganci, stáváte se velmi atraktivními osobnostmi pro společnost. Můžete se snadněji stát úspěšnými a oblíbenými, pouze nezapomínejte na etiku chování.

8 důvodů: Proč posilovat kreativní myšlení?

Tvořivost z vás může učinit velmi zajímavé osobnosti, kteří si zaslouží svůj úspěch. Podívejte se na 8 důvodů, proč je kreativita skvělá vlastnost.

 1. Pomáhá bojovat proti strachům. Nebojíte se, že selžete, protože rychle najdete nové řešení.
 2. Posiluje sebevědomí – do určité míry je samozřejmě v pořádku budovat své sebevědomí. Pracujte na sobě, vzdělávejte se a zůstaňte pokorní = recept na úspěch.
 3. Díky kreativitě můžete vybudovat skvělé podnikání nebo lépe najít práci.
 4. Tvořiví lidé si užívají život s větší lehkostí a radostí.
 5. Kreativní myšlení souvisí s tvořením zdravých mezilidských vztahů.
 6. Pomáhá najít díru na trhu, inspirovat se ostatními nebo vycítit dobrou příležitost, jak vydělat peníze, investovat nebo pomoci ostatním – často vše zároveň.
 7. Rozvíjí naši osobnost – především v útlém věku můžeme pracovat na svých talentech a silných stránkách mnohem rychleji.
 8. Risk je zisk? Pro tvořivé lidi určitě.

Kreativci a vizionáři jsou nezbytnou součástí společnosti. Bez nich bychom se nikdy nikam neposunuli. Podporujte v sobě kreativního ducha a nebojte se nových výzev. Jak v sobě budujete kreativitu vy? Napište nám do komentářů.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz