Domů » Podzimní dekorace: Jak vyzdobit domov?

Podzimní dekorace: Jak vyzdobit domov?

autor Tereza Gödrichová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
svíčky

Kratší dny začínající mrazivými rány a končící chladnými večery, úchvatně se zabarvující příroda, to značí jediné – podzim je tady. Pro někoho nenáviděné období, jiní ho zase milují. Vytěžte z něj to nejlepší a vykouzlete si doma útulnou atmosféru, ke které se náramně hodí podzimní dekorace.

Využijte vše, co podzimní sezóna nabízí. Příjemně barevná paleta oranžových, ohnivě červených, hořčičných a hnědých i béžových tónů oživí a zpříjemní váš čas strávený doma. Podzimní dekorace přinesou do vašeho domova teplou a útulnou atmosféru

Ať už vyhledáváte jemnější prvky, nebo se chcete pořádně vyřádit, toto roční období je na dekorování bytu ideální pro všechny. V následujících tipech a nápadech na podzimní dekorace si každý najde to své. Tak se inspirujte a vyzkoušejte svůj domov naladit na vlnu podzimu.

Podzimní dekorace: Kdy začít zdobit?

Léto končí na přelomu srpna a září. Možná si ale nejste jisti, kdy přesně začít ladit svůj domov do podzimní atmosféry. Odpověď je jednoduchá – jakmile sami pocítíte, že léto skončilo a je tady podzim. Každý to vnímá totiž úplně jinak. Pro někoho podzimní období začíná prvního září, jiný ho začne vnímat až na jeho konci.

Tento pocit se také může každý rok měnit. Někdy máme krásné, slunečné  teplé počasí ještě po celé září, a tak to venku stále působí jako v létě. Jindy jakmile uplyne poslední den letních prázdnin, okamžitě se ochladí a podzim je cítit ve vzduchu.

tykve
Tykve patří k podzimu a lze je využít i jako vkusné podzimní dekorace

Barevné tóny podzimu

Podzimní barevná paleta zahrnuje vše od spálené oranžové, žluté až po různé odstíny hnědé, béžové a šedé. Tyto barvy decentně doplňte černou či bílou, ale nepřehánějte to s nimi – vždy by měly převažovat barvy podzimu.

Obecně se vyvarujte zelené, modré, růžové a dalších jasných barev, které jsou typické pro jaro a léto. Snažte se sladit vzhled svěžího podzimního listí se všemi vašimi dekoracemi. Vdechněte si venkovní barevnou přehlídku i do vašeho interiéru.

Klasické podzimní dekorace

Na tomto ročním období je úžasné to, že se najde nespočet doplňků, které se skvěle hodí jako podzimní dekorace. Existují však určité druhy, které snad nikdy nevymizí z módy a parádně vykouzlí tu pravou atmosféru podzimu. 

1. Svíčky

Na podzim se dříve stmívá, takže nastává ideální čas začlenit svíčky do vaší bytové výzdoby. Často se tento skvělý dekorativní doplněk přehlíží, což je obrovská škoda. Mimo to, že vypadají stylově, dokážou také téměř okamžitě změnit celkovou atmosféru v domově

Využijte podzimní vůně, jako je skořice, dýňové koření nebo i jiné odvážnější druhy. Místnost naplněná tajemnou vůní navodí pocit jako byste se ocitli v chladném podzimním dni nebo v kuchyni s právě upečeným jablečným koláčem, záleží na tom, jakou vůni si vyberete. 

Svícny i svíčky by měly pokud možno dodržovat podzimní barevné schéma a tematiku. Navíc jejich záře dotváří útulnou atmosféru. Taková večeře při svíčkách nebo zachumlání se do deky s knížkou a dobrým čajem, to je příjemná představa.

2. Dekorativní tykve

Barevná paleta tykví v různém provedení se hodí nejen na Halloween, ale prostupuje celým podzimním obdobím. Oranžové, bílé, nažloutlé – hodí se zkrátka všechny. Můžete využít opravdovou dýni, nebo klidně sáhněte po nějaké umělé verzi.

V obchodech najdete tykve vyrobené z různých materiálů, které parádně ozdobí vaše stoly či poličky. Kromě klasiky se nabízí i různá světýlka, květináčky a jiné dekorativní prvky v dýňové tematice. Všechny tyto doplňky působí vkusně a vykouzlí vám doma skvělou podzimní atmosféru.

3. Květinová aranžmá 

Zaměřte se na tlumené odstíny podzimních květin, jako jsou chryzantémy, hortenzie, slunečnice a jeřabiny. Zvláště žádoucí mohou být rezavě žluté a oranžové, protože napodobují vzhled podzimního listí. 

Kromě květin na výzdobu svého bytu či domu využijte i krásně zbarvené podzimní listy. Můžete zvolit také umělou variantu květinových dekoraci z obchodu, která bude krásná i každou další sezónu. 

4. Přikrývky a plédy

Teplé, příjemné deky a plédy jsou pro chladnější podzimní měsíce doma zásadní položkou, pokud jde o výzdobu i vaše pohodlí. Skvěle vyniknou tlumené barvy, ale také kostkované vzory v podzimním barevném schématu. Nebojte se ani pletených druhů.

Barvy připomínající venkovní listí vykouzlí působivou a útulnou atmosféru podzimu. Oranžové kostkované polštáře, které se zřetelně pokládají na bílé židle, nebo decentní béžová a hnědá deka na gauči vytvoří dokonalý doplněk ladící do tohoto ročního období, a to v jakémkoliv domově.

5. Polštáře a povlečení

Útulné a měkké polštáře se po celý podzim hodí do vašeho obývacího pokoje stejně dobře jako do vaší ložnice. Při výběru se řiďte podzimními barvami a zvažte pořízení nebo výrobu pletených polštářů pro staromódní rustikální nádech, které ale přispívají také na podzimní atmosféře.

Kromě vystavení polštářů si vyměňte i ložní povlečení. Nejenže se vám bude hned lépe spát, ale různé podzimní motivy dodají vaší výzdobě přesně to, co chcete. Můžete zvolit pouze barevné odstíny tohoto ročního období, nebo se odvázat a zkusit i nějaké vzory.

podzimní dekorace
Podzimní dekorace lze vyladit i v neutrálních tónech

Přírodní podzimní dekorace

Pokud vás nelákají jen předpřipravené podzimní dekorace z různých obchodů či květinářství, můžete popustit uzdu své kreativitě a vytvořit si svou vlastní výzdobu. Stačí vyrazit na procházku do přírody a nasbírat si její dary, které nám v tomto ročním období nabízí v hojném množství.

Podzimní období je známé svými krásnými barvami a texturami, tak proč si jeho úchvatné skvosty nepřinést domů? Žádná jiná roční doba vám nenabídne tak úžasně zářící barevnou paletu, jako právě podzim. Co vše můžete využít a přinést si domů z přírody?

  • Nabírejte různé větvičky ze stromů i keřů a vystavte je ve skleněné váze jako parádní podzimní dekoraci, kterou můžete v případě potřeby vyměnit.
  • Barevné listí umístěte do kovového kbelíku, který ho pěkně zvýrazní, či dřevěné mističky, kde zase krásně vynikne.
  • Kaštany, žaludy, šišky, šípky a jeřabiny skvěle ozdobí váš konferenční nebo jídelní stůl. Naaranžujte je na dřevěném podnose či v misce a vystavte vaše dílo všem na oči.
  • Nasbíraná jablka umístěná s proutěném košíku vykouzlí úžasný pocit podzimního období ve vašem domově.

Přirozené prvky přírody přinášejí to správné láskyplné kouzlo podzimu, a navíc vám po nich nezchudne peněženka. Tak vyrazte na procházku do lesa či parku a přineste si domů barevnou krásu tohoto ročního období.

Pokud máte rádi jednoduchost a neutrálnost, použijte pouze bílé a hnědé barvené schéma. Naplňte velkou mísu miniaturními bílými dýněmi, větvičkami a dalšími nasbíranými nálezy, abyste vytvořili krásnou souhru, která pouze decentně šeptá a vyvaruje se křičení v křiklavých oranžových odstínech.

Další domácí tvoření

Tvořivé duše si můžou vyhrát i s výrobou věnce, který se náramně hodí nejen na advent, ale i jako podzimní dekorace. Naplňte ho suchým listím, šiškami, kaštany či zakoupenými doplňky v podobě tykví a jiných podzimních plodů nebo i zvířátek. Takový podzimní věnec rozzáří každý prostor.

Na Halloween je v oblibě dlabání dýní, v nichž poté září svíčky, Můžete z nich však vytvořit i nádherné podzimní svícny, které nemusí být nutně v strašidelném stylu. Případně využijte jiné přírodní dary, jako větvičky nebo kulaté kusy polen dozdobené listím, žaludy a kaštany, pro umístění svíček.

Do vázy naaranžujte několik větviček, na které následně pověste jeřabiny, šípky, bobule, popřípadě i šišky. Vždy sázejte na své estetické cítění. Ta potom hezky ozdobí váš stůl, poličku nebo parapet.

Určitě si všichni z dětství pamatujete tvoření zvířátek z kaštanů. I ta skvěle poslouží jako podomácku vyrobená podzimní dekorace. Zavzpomínejte na staré časy, nasbírejte v přírodě kaštany a vytvořte z nich krásnou výzdobu. Zapojte i děti, které tento nápad jistě velmi potěší, a ještě si užijete společný rodinný čas.

podzimní dekorace
Svíčky vykouzlí útulnou a teplou atmosféru podzimu

Podzim do svého interiéru můžete dostat různými způsoby. Ať už se rozhodnete pro klasické, doma vytvořené podzimní dekorace v zářivých barvách, nebo zvolíte přírodní doplňky jen v neutrálních tónech, vždy vykouzlíte tu pravou atmosféru, která musí ladit hlavně s vaší osobou. 

Jestli si jen uvaříte teplý čaj či kávu, zapálíte svíčky, zachumláte se na gauči do deky s oblíbenou knížkou či filmem a uděláte si tak příjemný večer v duchu podzimu, tak nejsou nutné ani nějaké podzimní dekorace. A i to se počítá.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz