Domů » 13 tipů pro pozitivní myšlení a jak s ním pracovat?

13 tipů pro pozitivní myšlení a jak s ním pracovat?

od KaJ

Přemýšleli jste nikdy nad tím, jaký vliv na nás mají naše myšlenky? Stává se vám, že situaci vidíte černě, přestože tomu tak není? Naučte se svým myšlením zacházet, udržet si klid a pozitivní myšlení i v těch nejkomplikovanějších situacích.

Pozitivní myšlení může vést ke spoustě kladných změn v našem životě. Vytvoření si optimistického pohledu na věc je dobré nejen pro psychické zdraví ale i pro to fyzické. Někdy ale v životě vznikají situace, kdy je těžké si tento koncept myšlení udržet a někdo by mohl i tvrdit, že pozitivní myšlení není pro každého. Ve skutečnosti ale stačí pár kroků a pozitivní myšlení je dostupné všem.

1. Obklopte se dobře naladěnými lidmi

Pokud trávíte čas v přítomnosti někoho, kdo si neustále stěžuje a vše vidí černě, bude pro vás pravděpodobně těžké si udržet dobrou náladu. Naopak je taktéž těžké být negativní, když všichni kolem vás vidí věc z té lepší stránky.

Jak říká známý krizový manažer Václav Novák: „V jednu chvíli jsem se přestal stýkat s negativními lidmi, kteří mi brali energii.

2. Převezměte za sebe všechnu zodpovědnost

Když narazíte na problémy, nikdy si nepřisuzujte roli oběti. Uvědomte si v situaci svou pravou roli a převezměte plně všechnu svou zodpovědnost. Pomůže vám to také se poučit ze svých chyb.

3. Čtěte inspirativní citáty

Zkuste každý den aspoň chvilku číst něco, co podporuje pozitivní myšlení. Vybírejte si texty, které vám pomohou soustředit se na věci, které jsou v životě důležité.

4. Poznejte a eliminujte negativní myšlenky

Není možné být úspěšný v pozitivním myšlení, pokud vás stále trápí časté negativní myšlenky. Naučte se je včas rozpoznat a nahradit. Přehnaně pozitivní být ale nemusí, stačí jejich objektivita a realističnost.

5. Sepište si svoje cíle

Je jednoduší být pozitivní, když máte cíle, na kterých pracujete. Ty vám poskytnou motivaci při překonávání problémů. Usnadňují také rozhodování a zviditelňují pokrok.

6. Uvědomte si sílu svých myšlenek

Naše myšlení má důsledek na náš život a často se do něj také promítá. Ovlivňuje naše chování a pocity a občas je dobré se zamyslet nad tím, jak je pozitivní myšlení pro nás prospěšné.

7. Nebojte se věnovat pochvalu sobě i ostatním

Komplimenty nám pomáhají hledat dobré detaily a vlastnosti u nás i ostatních. Navíc jednoduše dokáží udělat každému radost.

8. Každý den si řekněte 3 věci, za které jste vděční

Takovýto seznam pomáhá si více všímat věcí, které nás těší během dne. Více se tak v našem životě zaměřujeme na ty hezké chvilky namísto přemýšlení o těch špatných, které nás potkaly.

9. Pečujte o sebe

Pravidelný pohyb, zdravá strava a odpočinek jsou prospěšné v boji proti stresu. Poskytnou nám více energie a síly pro život.

10. Berte vše s humorem

I na těch nejnáročnějších a nejhorších situací se dá najít něco vtipného. S úsměvem jde přeci vše lépe!

11. Buďte milejší a přívětivější

Je dokázáno, že tyto vlastnosti nás dělají šťastnější a také eliminují stres. Pokud je na vás někdo milý, pravděpodobně i vy budete milejší zase na někoho dalšího.

„Nejlepší způsob jak začít nový den je po probuzení myslet na to, zda dnes můžeme udělat radost alespoň jednomu člověku.“

— Friedrich Nietzsche

12. Hledejte štěstí především ve své duši

Štěstí je postoj, ne situace. Zkuste ho hledat nejprve v sobě a neočekávejte, že se musí stát něco dobrého pro to být šťastní.

13. Nezapomínejte na svou zvědavost

Nejlepším způsobem, jak vytěžit z každé situace co nejvíc, je být otevřený všem novým zkušenostem, které nám může přinést. Zvědavost zvyšuje naší všímavost a umožňuje nám žít více naplno. Kromě toho pomáhá přistupovat k nejistotě s pozitivním přístupem.

Články, které stojí za přečtení: