Domů » 7 Tipů a technik, jak lépe číst lidi?

7 Tipů a technik, jak lépe číst lidi?

autor Eliška Vachková
0 komentářů
čtení lidí

Rádi byste odhalili, co si lidé myslí pomocí jediného pohledu? Máme pro vás 7 tipů, jak něčeho takového dosáhnout. Možná budete překvapeni, jak jednoduché je číst v lidech.

Jak čtení lidí funguje?

Než přejdeme k samotným technikám, je důležité si vysvětlit, jak čtení lidí vlastně funguje. Každý z nás navenek nějakým způsobem ukazuje, jaký je uvnitř. Máme svůj styl řeči, postoje těla, gesta a mimiku. To vše se podílí na vyjádření nás samotných. Když někdo ví, jak s těmito prvky pracovat, není pro něj nic těžkého vás číst. Jak na to? Stačí se naučit alespoň základy neverbální komunikace.

Nastudujte si řeč těla a umějte ji používat v praxi. Existuje jedno pravidlo – vždy hleďte na tělo jako na celek, ne jako na části. Pokud někdo říká větu milým tónem, ale přitom má zkřížené nohy i ruce, něco tu nesedí, a pravděpodobně vám daná osoba lže. Nelpěte tudíž na pouhém jednom znaku, který jste zaznamenali, ale podívejte se na celý objekt před vámi, aby nedošlo k nedorozumění.

1. Nervozita – nepřítel klidu

Když jsou lidé nervózní, rozhodně se to ve většině případech nezapře – třepot rukou, pocení, zvýšení srdečního tepu a zadýchanost. Kromě toho můžete nervozitu rozpoznat dle pohybu rukou. Jestliže někdo působí svým chováním roztěkaně a neví, kam s rukama, neustále mění jejich polohu, je jasné, že je nervózní. Pokud stojí, může k tomu přidat postoj ,,mám strach”, který vypadá tak, že má nohy u sebe a jednou rukou si drží buďto předloktí, loket, nebo paži – čím výše se drží, tím větší cítí tlak.

2. Odhalte lži za pomoci pohybů očí

Oči jsou skvělá věc. Napadlo vás někdy, že odrážejí vaše myšlenky? Je to tak. Podle polohy zraku lze vyčíst nejen to, jestli lžete, ale zda si představujete zvuk nebo si mluvíte pro sebe. Důležité je vědět, že na pravé straně máme paměť a na levé fantazii, pak už je to hračka.

Při pohledu nahoru se budeme bavit o lžích. Nahoru a doprava si vybavujeme událost, proto také mluvíme pravdu. Nalevo máme onu fantazii, tudíž si zde vymýšlíme nejrůznější scénáře a lžeme.

Střed nám říká něco o zvuku. Oči veprostřed a napravo vypovídají o vybavení zvuku, který jsme již slyšeli, kdežto na druhé straně si budeme představovat, jak by něco znělo.

Dole je to o pocitech. Vpravo dole vedeme vnitřní monolog, vlevo se vciťujeme do pocitů druhých.

Neuvěřitelné, že? Nezapomínejte ale neustále sledovat celek. Tato technika není vždy stoprocentní a je potřeba ji podpořit jiným znakem.

3. Zvládání starostí

Když nás něco tíží, naše tělo nás začne uklidňovat. Jak? Vybavte si, co dělají ostatní, když vidí, že vám není do smíchu. Obejmou vás nebo pohladí. To máme jako lidé naučené, a tak si v takovým případech hladíme stehno, ruku nebo hruď. Co se týče hrudi, patří sem i pohrávání si s řetízkem. Pokud zahlídnete někoho s tímto projevem řeči těla, bude vám ihned jasné, že ho něco trápí, i když se snaží nedávat to najevo.

lidé v ulici
Spoustu věcí, které běžně děláme, si ani neuvědomujeme, proto nechápeme, jak nás někdo může číst

4. Kouření

Překvapivě i u kouření se dá mnohé zjistit, konkrétně nás bude zajímat kouř a jeho směr. Když vydechovaný kouř směřuje vzhůru, kuřák má dobrou náladu a cítí se sebejistě. Pokud je tomu naopak, tak má špatnou náladu, možná až depresi. A ještě něco – jestliže je špaček típnut rychle, jedná se o impulzivní osobnost, která nemá čas ztrácet čas. Při pomalém táhlém uhasínání cigarety se daná osoba necítí příliš naplněná energií, proto jí nevadí cigaretu típat déle, než je nutné.

5. Otevřená x uzavřená komunikace

Nejprve si vysvětlíme pojmy. Otevřenou komunikací se rozumí komunikace bez zábran, zatímco uzavřenou tvoří bariéry. Jednoduše se s vámi lidé, kteří jsou otevření, chtějí bavit – mají nohy od sebe, nekříží ruce a jsou soustředění. Celkově tyto postoje svědčí i o tom, zda jste spíše extrovert nebo introvert. Nejlépe můžete situaci sledovat v autobuse, kde podle otevřené či uzavřené komunikace poznáte, ke komu bude nejlepší si přisednout, abyste byli na stejné vlně.

6. Když je nuda, usínáme

Řeč těla, kterou vyjadřuje nuda se dá nejčastěji číst ve škole. Studenti opírají obličej o dlaň a čím níž jsou, tím spíše to připomíná polohu pro spánek, což značí větší a větší nudu. Jestli bude někdo před vámi vypadat podobně, asi je na čase nechat mluvit jeho nebo změnit téma. Pozor! Podobně ale může vypadat zaujetí. To se ale liší v tom, že si o dlaň (nebo klouby) neopíráte tvář, ale bradu. Celkově je pohyb směřován dopředu, což zaujetí ještě více podporuje.

7. Vyjádření nepohodlí

Něco se vám nepodaří, někdo vás nachytá při něčem tajném.. Co uděláte? Dost možná se rukou chytíte za zátylek a budete si ho třít. Toto chování se objevuje hlavně u sportovců, kteří nepředvedli takový výkon, jaký si představovali a způsobilo jim to nepříjemné pocity. Odhalit tak lze i lež – pokud položíte určitou otázku a osoba naproti vám reaguje takto, pravděpodobně se vám snaží něco zatajit a tíží ji, že jste na to přišli.

💡 Tip: Přečtěte si také článek o slovní sebeobraně nebo o mindfulnesse.

Řeč těla je zajímavou pomůckou do všedního života, kterou využije každý. Pokud se ale chcete stát mistry čtení lidí, musíte na této dovednosti tvrdě pracovat.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz