Domů » Vzdělání školou nekončí aneb proč neusnout na vavřínech?

Vzdělání školou nekončí aneb proč neusnout na vavřínech?

autor Patrik Pilous
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Vzdělání a škola

Když se řekne vzdělání, většina lidí si prakticky okamžitě a tak trochu automaticky představí školu. Nejprve povinnou školní docházku na základní školu, která nám dá ten nejdůležitější základ do života. Poté přichází na řadu škola střední, ať už v podobě odborného učiliště nebo vzdělání zakončené maturitou. A zatímco pro někoho tady cesta končí a dle svého názoru má splněno, jiný naopak pokračuje ve své cestě dál – vydá se směrem vysoké nebo vyšší odborné školy.

Bohužel mnoho lidí patří do té skupinky, která si tak trochu povinně odkroutí očekávaný počet škol a tím to pro ně hasne. Přestávají se nejen učit, ale i vzdělávat v jiných oborech. A to je strašná škoda. Učit bychom se měli – v tom nejlepším možném případě – celý život. Neměli bychom brát školu jen jako položku do našeho životopisu, ale především bychom měli čerpat vědomosti.

Proč školou vzdělání nekončí?

Možná i vy patříte k lidem, kteří úspěšně absolvovali střední či vysokou školu, sami sebe poplácali po ramenou a na nějaké vzdělávání se už si ani nevzpomněli. A právě proto je náš dnešní článek určený právě vám. Měli byste totiž vědět, že školou vzdělání nekončí – ba naopak.

Pokud chcete být ve svém životě spokojení a úspěšní, nesmíte usnout na vavřínech. Pojďme si teď společně říci, proč byste vzdělání neměli podceňovat ani jej brát na lehkou váhu.

1. Čím více toho víme, tím větší máme možnosti

Hned na začátek pro vás máme jeden příklad: představte si vedle sebe tři lidi. Jeden z nich bude mít pouze základní vzdělání, druhý z nich bude mít maturitu a ten další bude mít titul bakaláře. Tito tři lidé se budou ucházet o zaměstnání a otázka zní: který z nich má podle vás větší šanci na přijetí? Pokud odpovídáte, že je to člověk s titulem bakaláře, pak máte pravdu.

Jenomže pak to pokračuje dál, představte si, že vedle člověka s bakalářským titulem, máte někoho s titulem magisterským, někoho s kurzem angličtiny a někdo umí psát všemi deseti. Kdo má potom větší šanci?

Čím více toho víte a čím více toho umíte, tím větší máte možnosti. A to nejen v kariérní oblasti, i když ta je pro tento článek tím nejlepším příkladem. Proto je logické, že byste ve svém vlastním zájmu neměli vzdělání podceňovat. Každý se chce mít dobře, chce mít slušně placenou práci i dobré bydlení. Nebo ne?

V 21. století jsou důležité nejen schopnosti ale také vzdělání. Někteří lidé mají díky svému vzdělání a práci velice úzký obor, kde mohou dělat. Naopak někteří lidé mohou dělat téměř cokoli, klidně mohou pracovat i z domu.

2. Snažší změna pozice

Život je plný změn, které si nikdo neumí dopředu ani představit. Pandemie to všem skvěle předvedla. Život se obrátil z hodiny na hodinu a pro mnoho lidí to znamenalo i vyhazov. Pro jiné to znamenalo změnu oboru podnikání celé společnosti, anebo třeba rozšíření povinností na dané pozici, protože museli zastat práci kolegy, který musel zůstat doma s dětmi.

Změny se samozřejmě nedějou jenom celospolečenské, ale také v osobním životě. Může se ve vašem životě objevit další člen rodiny, rozhodnete se s ním zůstat doma a hledat, jak svou práci vykonávat při péči o potomka. Anebo se přestěhujete, protože manželka dostane skvělou práci v jiném městě.

Čím více toho budete vědět a umět, tím snáze na všechny tyto změny budete moci reagovat a rychle si najít práci, která bude odpovídat vaší změněné situaci.

3. Život podle vlastních představ

Pokud máte životopis stejný jako tisíce jiných, sotva si můžete určovat podmínky. Nelíbí-li se vám to, co zaměstnavatel nabízí, snadno si místo vás najde někoho jiného. Přitom tomu můžete předejít tím, že se narozdíl od ostatních budete dále zlepšovat, zdokonalovat a vzdělávat. Najednou už vás sotva na vašem místě někdo nahradí.

Snadno můžete dojít ještě dál: svůj život si můžete sestavit přesně podle vlastních představ. Chcete mít některé pracovní dny volné? Anebo úplně pracovat z domova? Jste-li odborník ve svém oboru, snadno to můžete udělat. Klienti se sami pohrnou a navzájem si vás doporučí. Nemusíte se bát budoucnosti ani v případě, že vás nebude chránit zaměstnání a budete na volné noze.

Kde a v čem se dál vzdělávat?

V dnešní době hranice představuje pouze vaše představivost:

Tradiční vzdělávání

Ať již jste dokončili střední nebo vysokou, vždy můžete uvažovat o dalším stupni. Pro ty, kteří mají za sebou již magisterský stupeň a nechtějí se věnovat doktorátu, tak mohou zkusit MBA anebo si přidat další obor. Obory jako marketing se v dnešní době hodí téměř každému.

Kurzy prezenční i online

Pokud hledáte něco kratšího anebo jinou formu vzdělávání, tak se vždy můžete zapsat do nejrůznějších kurzů. V dnešní době se mnoho kvalitních kurzů dá najít na internetu a projít si jimi v době, kdy vám to zrovna nejvíce vyhovuje. Skvělé jsou platformy jako Coursera, Udemy či Google Academy.

Online kurzy jsou dobrou alternativou pro zaneprázdněné lidi.

Jazykové vzdělání

V dnešním světě bez angličtiny neuděláte ani ránu. Tedy stále jsou ještě obory, kde cizí jazyk není tak potřeba, ale pokud se chcete dále vzdělávat, tak cizí jazyky jsou jednou z nejlepších investicí do sebe. Pokud umíte anglicky, tak se neváhejte pustit do španělštiny nebo němčiny. Uvidíte, jaké dveře vám nové znalosti otevřou.

Pobyt v zahraničí

Pokud ještě nemáte rodinné povinnosti, tak pobyt v zahraničí si rozhodně nesmíte nechat ujít. Pomůže vám to rozvinout nejenom jazykové dovednosti, ale i kulturní povědomí, samostatnost a schopnosti reagovat na nové a nečekané situace. Málo která jiná životní zkušenost vám pomůže tolik jako zahraniční pobyt.

Soft skills

V pracovním i soukromém životě existuje mnoho dovedností, které patří do skupiny tzv. soft skills. Patří sem třeba schopnost vést lidi, vyjednávat, zvládat konflikty, umět se prosadit, emoční inteligence, prezentační schopnosti a mnohé další. Jedná se o schopnosti, které se ve škole bohužel neučí a přesto vám poslouží nesrovnatelně více než historie českých zemí v 19. století.

Kreativní dovednosti

Kreativita je dnes vyžadována téměř na jakékoliv pozici. Schopnosti spojit si různé věci, najít mezi nimi něco společného a vytvořit z nich něco nového, je jenom pár aspektů, které nazýváme kreativitou. I zdánlivě vzdálené dovednosti se vám mohou hodit. Keramika, hraní na hudební nástroj či vyšívání všechno dokáže udržet vaši pozornost v přítomném okamžiku a vytvořit stav flow.

Možností, jak se dále rozvíjet je spousta. Určitě je neváhejte využít, protože posun, který to může znamenat nejen pro vaši kariéru, ale i osobní život je k nezaplacení.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz