Domů » TOP 7: Proč je studená sprcha to, co potřebujete po ránu?

TOP 7: Proč je studená sprcha to, co potřebujete po ránu?

autor Patrik Pilous
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Ranní studená sprcha

Studená sprcha nebo přímo ledová sprcha po ránu není snem a prvoplánovým požitkem pro většinu lidí. Může se jím však stát. Studenou ranní sprchu si musíte zamilovat až časem, když objevíte všechny její benefity.

Jestli chcete udělat ráno ve 30 vteřinách něco, z čeho budete mít následující hodinu dobrý pocit a ještě se to pozitivně odrazí na Vašem zdraví, tak tady to máte! Navíc zdarma! A v rámci sebereflexe můžete zařadit studenou sprchu třeba místo ranního sjíždění Instagramu nebo vlastního krášlení.

Benefity ranní studené sprchy

Pojďme si nejprve vyjmenovat všechny známé benefity studené sprchy a pak si můžeme také vysvětlit, proč tak úžasný rituál dělá tak málo z nás.

studená sprcha

#1. Studená sprcha zlepšuje imunitu a vitalitu

Studená voda prokazatelně zlepšuje stav imunitního systému. Důležité je, aby si každý našel v otužování svoji pravidelnost a nedělal pouze jednou za měsíc. Síla studené sprchy je v její pravidelnosti. Když se budete každé ráno sprchovat studenou, tak Vaše odolnost proti vnějším vlivům značně naroste.

Tělo je odolnější díky tvorbě bílých krvinek, které je vyvoláno právě šokem ze studené sprchy.

Studená voda také zlepšuje krevní oběh a celkový výkon kardiovaskulárního systému. Krev tak putuje větší rychlostí, stěny tepen a žil se zpevňují.

#2. Překonání komfortu

Odhodlat se a vytrvat je pro lidi výzvou především v situaci, kdy nás do toho nikdo nenutí. Vstávat ráno o 10 minut dříve a místo příjemné kávy si dát studenou šokující sprchu? To mnoho lidí neláká.

Po obeznámení se všemi benefity a počáteční nepříjemností ranní studené sprchy to musíte brát jako výzvu! Zvládnu každý den v tomto měsíci vstát a dát si ranní sprchu? První dny jsou nejhorší a nakonec si můžete vytvořit na studené sprše i fyzickou závislost. Důležité je zavést a udržet pevný návyk. Neprobouzejte se s tím, že přemýšlíte, jestli si sprchu dáte. Prostě to udělejte.

Ranní studená sprcha není komfortní na rozdíl od sauny, která je velmi oblíbenou a příjemnější variantou otužování. Když budu mluvit z vlastní zkušenosti, tak saunu jsem si zamiloval poměrně rychle, ale u studené ranní sprchy se to nestalo ani po 100 sprše. Nikdy jsem se ráno netěšil až otočím kohoutek doprava. To je rozdíl oproti sauně, kde máte příjemný pocit již při průběhu. U studené sprchy se dostaví až po dokončení tohoto krátkého ranního rituálu. Při studené ranní sprše si musíte představit již pocit, který bude následovat potom.

#3. Lepší adaptace na zimu a mrazivé počasí

Podobně jako svaly potřebují stimulovat k tomu, aby se rozvíjely, tak je důležité stimulovat i náš termoregulační systém, kterému prospívá nejen sauna, ale také ranní studená sprcha. Naše termoregulace je samozřejmě hodně dána dispozičně. Někteří lidé jsou takzvaně horkokrevní a jiní zase zimomřiví. Díky otužování ale obě skupiny získají lepší adaptaci na nižší teploty. Najednou budete doma u počítače sedět v tričku místo v mikině.

Pokud Vám je v kanceláři či na pracovišti stále zima a kolegové sedí v tričku, tak zkuste otužování či studené sprchy. Velký vliv má také správné dýchání, o němž se více dočtete v článku o Wim Hofovi a jeho metodě dýchání. Při propojení ledové vody a správného dýchání zvládnete při pravidelném tréninku opravdu hodně.

#4. Odbourání stresu a nervového napětí

Pokud Vás něco přes den rozhodilo nebo se cítíte ve stresu, tak neváhejte zaběhnout do sprchy a zchladit se ledovou vodou. Budete překvapeni, jak moc taková ledová sprcha prospěje. Tělo přepne úplně do jiného režimu a ostatní procesy stopne. Může potlačit bolest zad, která se začíná od sezení u počítače ozývat a vyčistit hlavu. V případě, že potřebujete rychle zklidnit a odbourat stres, tak studená sprcha může být zajímavou variantou. Kdo dělá z domova, tak má navíc stále sprchu k dispozici.

Studená sprcha zvyšuje tvorbu glutathionu a naopak snižuje tvorbu kyseliny močové.

TIP: Přečtěte si i o dalších užitečných denních návycích, když pracujete v režimu home office.

#5. Udělá Vás krásnější

Zde si to můžeme rozdělit dokonce do dvou bodů. Za prvé studená sprcha podporuje hubnutí, jelikož tělo reaguje na šok okamžitým spalování podkožního tuku, který využívá na tvorbu tepla. Z delší perspektivy se zrychlí celý organismus, což má také příznivý vliv na celkové spalování tuku.

Studená voda má také pozitivnější vliv na Vaši pokožku, kterou nevysušuje a udržuje dostatečné množství mazových žláz. Také vlasy mají raději studenou oproti teplé vodě. Zkuste si občas osprchovat vlasy pouze studenou vodou bez šampónu. Prospěje to jejich vitalitě a také je studená voda vhodnější proti vypadávání vlasů. Prostě samé plusy!

Přínosy studené vody pro Vaši pleť:

  • Minimalizuje tvorbu černých teček
  • Pleť je pevnější
  • Nevysušuje
  • Neodstraňuje přirozené filtry
  • Vyhlazuje

TIP: Je na Vás ranní sprcha moc? Zkuste si opláchnout pro začátek alespoň obličej studenou vodou. Pomůže Vám to v probuzení a také to má příznivý vliv na Vaši pleť.

#6. Lepší výkon

Povzbuzující efekt ledové ranní sprchy poznáte okamžitě. Po sprše Vás nečeká žádné zívání. Vaše tělo je maximálně ostražité a v pozoru. To byste měli využít ve Vaší práci. Legální drogu jménem káva si tak můžete nechat na pozdější hodinu a být tak produktivní celý den!

TIP: Pokud pracujete z domova nebo máte čas od času home office, tak neváhejte vyzkoušet studenou sprchu spojenou s protažením během práce. 10-15 minut Vás skvěle rozptýlí a k práci se vrátíte s novým elánem!

#7. Regenerace

Studená sprcha je také vhodnou svalovou a mentální regenerací. Studená sprcha se doporučuje také po cvičení. Ideální je také po absolvování desítek kilometrů na kole, jak můžeme vidět i při cyklistických závodech v televizi, kdy sedí cyklisté v malých bazéncích s vodou a kousky ledu.

Jak může Váš denní rituál se studenou sprchou vypadat?

Ihned po probuzení si dejte několik protahovacích cviků, několik procítěných kliků a protažení páteře. Namíchejte si takový Váš ranní koktejl 5-10 minut. Následně jděte do sprchy a začněte od nohou. Pokračujte přes hrudník a nakonec ochlaďte také temeno hlavy. Nezapomínejte chladit také každou končetinu důkladně. Často se zapomíná na ruku, v které držíte sprchu.

Když se necítíte úplně na studenou, tak můžete dát pouze vlažnou sprchu, ale vhodné je ochladit celé tělo. Stačí Vám na to 30-45 sekund. Žádné mýdlo. Po osprchování na sobě můžete ještě nějakou dobu nechat působit studenou vodu a protáhnout se. Hotovo. Váš ranní rituál zabral okolo 15 minut. Nyní jste skvěle připraveni na nástrahy pracovního dne.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz