Domů » Jak začít nakupovat, prodávat a vydělávat na Vinted?

Jak začít nakupovat, prodávat a vydělávat na Vinted?

autor Kristýna
0 komentářů
Jak si přivydělat na Vinted

Trendem posledních let je snaha chránit životní prostředí. V boji proti zbytečnému plýtvání pomáhají různé online platformy, které dávají šanci již použitým věcem, ať už se jedná o nábytek, knihy či oblečení. Mezi ně se řadí i internetový second hand Vinted. Máte plnou skříň oblečení? Výborně! Pak můžete začít prodávat. Jak začít nakupovat, prodávat a vydělávat na Vinted?

Co je přesně Vinted?

Možná znáte Vinted pouze z reklam a říkáte si, v čem se odlišuje od jiných online obchodů, které přeprodávají použité oblečení. Hlavní rozdíl tkví v tom, že vaše peníze neputují žádné soukromé firmě. Právě naopak. Vinted je postaven na myšlence spolu spotřebitelství. To znamená, že uživatelé nakupují mezi sebou nebo si svoje předměty vyměňují.

Díky více než deseti letům zkušeností je Vinted spolehlivá a bezpečná platforma, která se stále zlepšuje. Kromě oblečení zde seženete různé druhy obuvi, doplňků od kabelek či tašek po bižuterii, dále kosmetiku a nově i předměty do domácnosti. Díky spojení se společností Zásilkovna je přeprava zboží rychlejší a hlavně levnější.

Jak začít nakupovat na Vinted?

Založení účtu na Vinted je jednoduché. Budete k tomu potřebovat email nebo profil na Facebooku, Googlu či Applu. V nastavení si upravíte kontaktní informace, které ostatní uživatelé uvidí. Poté můžete začít nakupovat či prodávat.

Předměty vyhledáte pomocí vyhledávače, do něhož stačí zadat slovní výraz či ho vyberete z kategorií. Díky intuitivnímu filtru možnosti upřesníte (např. podle ceny, barvy, značky). Ty, které vás zaujmou, si uložíte mezi oblíbené. Vytvoříte si tak osobní “wish list”. Vinted vás následně bude informovat o tom, zda prodejce daný předmět zlevnil či prodal.

Uživatelům můžete napsat dotazy ohledně předmětu či si ho rovnou rezervovat. Předmět zakoupíte právě přes osobní zprávy či modré tlačítko “koupit”. Před koupí doporučujeme nejprve prodejci napsat a zeptat se na jeho preferovaný způsob prodeje.

🗣️ Blogerka Dana z Dfashion.cz říká v našem rozhovoru: “Vidím velký růst českého i zahraničního second hand trhu a zájem o oblečení z druhé ruky u většího množství lidí.”

Jak prodávat a vydělávat si na Vinted?

Přetéká vaše skříň oblečením, které nenosíte, a zároveň nemáte srdce ho vyhodit? Výborně, pak jste splnili první krok k tomu, abyste si na Vinted mohli přivydělávat nějaké peníze. Na Vinted se pohybují také obchodníci, kteří si přivydělávají pomocí této platformy pravidelně nebo je to dokonce živý. Využívat se tak tato platforma dá jako určitý marketplace pro své zboží a využívat tak vysokou návštěvnost této stránky. My se však dnes zaměříme na první případ. Jak pokračovat dál?

1. Vyfoťte předmět

Představte si následující situaci. Jana hledá pruhovaný svetr svojí oblíbené značky. Do filtru navolila důležitá kritéria, jako je velikost, stav předmětu, barva a cena. Prohlížeč jí nabídl několik předmětů, které odpovídají všem požadavkům. Která nabídka ji zaujme do takové míry, že ji otevřete a koupí? Přeci ta s hezkou fotkou.

Fotka je bezesporu to nejdůležitější na celém obchodu. Jejím úkolem je upoutat mezi řadou jiných předmětů. Jak na to? Existují tři univerzální způsoby, jak vystavit předmět. Buď se v nabízeném oblečení vyfotíte nebo ho vyfotíte či skloubíte oba přístupy.

Jak vytvořit atraktivní fotografii, pokud zvolíte první možnost? V tomto případě vám doporučíme, abyste svůj předmět sladili s basic kouskem. Například jestli prodáváte bílé značkové tričko, slaďte ho s černými džínami. Pozadí obrázku by mělo být nenápadné. Dále se vyfoťte tak, aby byl předmět zaznamenán v celé svojí délce. Vaším úkolem je předmět ukázat, proto vás raději odrazujeme od selfie či fotografií s kamarády, jimž začerníte obličej.

Jestli raději vyfotíte oblečení, pak vám radíme vytvořit estetickou fotografii. K tomu potřebujete zvolit neutrální pozadí, nejlépe jednobarevnou zeď či podlahu. Dále přidejte doplňky jako malou květinu, módní časopis nebo doplňky. Pokud nabízíte předměty, které k sobě ladí, nebojte z nich vytvořit outfit. Zvýší se tak šance prodat oba kousky.

Ať už zvolíte jakýkoliv způsob, nezapomeňte vždy vyfotit nedokonalosti. Ostatní uživatelé si zaslouží podrobně vidět, v jakém stavu se nachází předmět, o který mají zájem. Přehledný návod, jak vyfotit nabízené položky, nabízí Vinted.

green yellow and red floral textile
Jak vytvořit co nejlepší fotku na Vinted? Třeba takhle!

2. Cena předmětu

Jana na Vinted našla dva svetry, mezi nimiž se rozhoduje. První je ve velmi dobrém stavu za dvě stě korun. Druhý je úplně nový za čtyři sta korun. Prodejce jí navíc nabídl slevu padesát korun a dopravu zdarma. Co z toho plyne?

Cena je další důležité kritérium, podle něhož se nakupující rozhodují. Jak zvolit férovou cenu, se kterou se neošidíte, a zároveň nebude příliš vysoká pro ostatní uživatele? Při jejím sestavování musíte zohlednit následující kritéria:

  • Stav předmětu – Vinted nabízí pět rozličných kategorií (nový s visačkou, nový bez visačky, velmi dobrý, dobrý, uspokojivý)
  • Jeho případné opotřebení
  • Značka – Fast fashion předměty se nabízejí levněji, zatímco značkové jsou proti nim dražší

Srovnávač Vinted vám pomůže zadat takovou cenu, která v porovnání s podobnými předměty nebude příliš nízká či vysoká.

Při prodeji se nebojte pracovat s cenou. V prvé řadě můžete nabídnout výhody těm, kteří si přidají do oblíbených několik vašich předmětů (např. poštovné zdarma). Dále využijte slevu na sety. Její výši nastavíte v nastevení. Další možností je nabídka snížení ceny. K tomu doporučujeme navrhnout lehce vyšší cenu, která povede nakupující ke smlouvání.

3. Popis nabízené věci

Janě se líbí oba svetry. Kvůli snížení ceny je bezradná a čte si ještě jednou popisy obou předmětů. Jeden popisuje krátká věta, zatímco majitel druhého svetru detailně píše o kvalitě materiálu, střihu i drobné vadě. Kterému předmětu dá Jana přednost?

Popis je důležitější, než byste si mysleli. O každém předmětu nemusíte psát maturitní slohy, stačí menší popis. Zmiňte každý detail jako příjemný materiál, zajímavý vzor nebo pořizovací cena. Nakupující získají důležité informace. Vyvarujte se přídavným jménům, které jsou příliš obecné. Místo nicneříkajícímu popisu “krásné šaty” zkuste “nové růžové letní šaty”.

Kromě toho nezapomeňte svůj popis ozvláštnit i hashtagem, pokud se vám k tomu naskytne příležitost. Proč byste ho měli využít? Díky hashtagu přidáte svůj předmět do skupiny dalších, které se týkají stejného tématu. Uživatel, který například vyhledá hashtag se jménem oblíbené skupiny, objeví předměty různých druhů. Hashtagy nevyužívejte, pokud nemají smysl pro váš prodej. Typické pinterestové hashtagy jako #love nebo #peace vynechte.

Přetéká vaše skříň oblečením, které nenosíte? Nahrajte jejich fotografie na Vinted a přivydělejte si.

4. Uživatelské hodnocení

Jana zakoupila svetr, avšak není spokojená. Na zprávy od prodávajícího čekala několik dnů, balíček jí poslal v igelitové tašce a jeho obsah musela hodit rovnou do pračky. Prodávajícího ohodnotila třemi hvězdičkami a v peprném slovním hodnocením mu vytka všechny problémy a varovala jiné uživatele. Co z toho plyne?

Vinted se snaží vytvořit přátelskou komunitu. Proto je důležitá kladná reputace. Nakupujícím se věnujte, odepisujte na zprávy včas, zodpovídejte všechny otázky, informujte je o stavu balíčku a předmět vždy posílejte v co nejlepším stavu.

Pokud dostanete negativní hodnocení či připomínky, nebojte se na ně reagovat. Dalším nakupujícím vysvětlíte, v čem byl problém a vyřešíte různá nedorozumění.

5. Kdy vystavit předmět?

Jana je z nákupu zklamaná. Chtěla by si koupit druhý svetr, který si vyhlédla, avšak do výplaty zbývají dva týdny a ještě nezaplatila nájem. Rozhodne se raději počkat. Po čtrnácti dnech se vrátí na Vinted a objeví hned několik nových nabídek, které jsou lepší než ta původní.

Možná se vám bude tento tip zdát trochu podlý. To přiznáváme. Vezměte ale v potaz to, že si na Vinted chcete přivydělat. Kvůli tomu se vyplatí počkat s vystavením nového předmětu do doby, kdy bude po výplatě. V této době lidé méně rozmýšlejí nad tím, že si za “pár stovek” koupí hezký kousek oblečení. Stačí, když počkáte do půlky měsíce.

Tím jsme si ujasnili, kdy vystavit předmět. Víte, že v některých případech je čas zveřejnění nabídky rozhodujícím? Podle průzkumu lidé nejčastěji používají telefony během podvečerní páté až osmé hodiny. Pokud zveřejníte svůj předmět v tuto dobu, je pravděpodobnější, že si ho zobrazí více lidí a následně přidá mezi oblíbené předměty.

Prodávání a a nakupovaní na Vinted

Na začátku roku 2022 platforma Vinted upgradoval svoje nastavení. Obchodování je ještě jednodušší a bezpečnější. Jestli nakupující zakoupí váš předmět skrze tlačítko “koupit”, výtěžek připutuje do vaší “imaginární” peněženky. Z ní si částku buď převedete na účet, nebo ji využijete k nákupu. V aplikaci naleznete kompletní přehled prodejů, tudíž budete mít přehled o všech transakcích.

Prodávat lze i starým způsobem, kdy vám nakupující uživatel zašle částku včetně ceny za dopravy na účet předem. Stačí se pouze dohodnout.

💡 Tip: Říkáte si, jak žít více ekologicky a nevytvářet zbytečně velké množství odpadu? Pak vám nesmí ujít zajímavý článek o zero waste.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz