Dnešní rozhovor bude o udržitelnosti a slow fashion. Dana nám poví, jak se k tomuto oboru dostala, jaké jsou trendy a dozvíte se i další zajímavé informace.
Obsah článku
Můžeš mi popsat více směr, který na svém blogu propaguješ?
Zaměřuji se na udržitelnou módu a životní styl. Píšu tedy o tom, jak se oblékat a žít tak, abychom méně zatěžovali naši planetu i náš rozpočet. Najdete tam tipy na secondhandy a české i zahraniční slow fashion značky, ale také aktuality z oboru nebo rozhovory se zajímavými lidmi. V menší míře se zaměřuji na svoje další záliby – přírodní kosmetiku, cestování, kávu, knihy nebo sociální sítě.
Tip: Přečtěte si také o slow living.
Jaká pracovní zkušenost nebo okolnost tě k tomu dovedla či inspirovala?
Inspirovalo mě k tomu více věcí – vždycky jsem měla ráda módu i psaní, a tak na blogu můžu spojit obě svoje záliby a navíc čtenářům něco předat, informovat je, inspirovat i pobavit. K udržitelnosti jsem také vždy měla blízko, ať už šlo o lovení pokladů v sekáčích, nákupy u lokálních značek nebo preferenci přírodní kosmetiky kvůli ekzému.
Co pro tebe byly přelomové mezníky v životě?
Nejvíc se mi život změnil, když jsem se před 10 lety přestěhovala z rodného Jablonce do Prahy, ale i minulý rok pro mě byl v jistém smyslu přelomový, a to v osobní i pracovní rovině. Uvědomila jsem si, na čem chci zapracovat a jsem zase o něco blíž svým cílům.
Nejsilnější stránka vs. nejslabší stránka?
Jsem kreativně založená, cílevědomá a pracovitá. Když chci něčeho dosáhnout, nenechám se odradit. Někdy mám ale problém dělat věci systematicky a dotahovat je do konce.
Jaké jsou tři hlavní trendy tvého oboru?
Trendem je samotná udržitelnost a slow fashion, a pokud jde o tendence přímo v tomto oboru, vidím v poslední době dvě věci – snad všechny fast fashion značky už mají údajně ekologické kolekce, ale ty mají do udržitelnosti bohužel hodně daleko, nemluvě o jejich neetické výrobě a původu materiálů. Zkrátka všechno eko je z marketingového hlediska skvělá nálepka, ale často uniká samotná podstata a je to vlastně past na zákazníka.
Abych zmínila i pozitiva – vidím velký růst českého i zahraničního secondhand trhu a zájem o oblečení z druhé ruky u většího množství lidí.
A myslím, že aktuálním tématem je i návrat k lokální výrobě, který se kvůli vysokým cenám dopravy nejspíš ještě urychlí.
Koho bys doporučila sledovat na sociálních sítích? Kdo je pro tebe inspirací a prezentuje zajímavé myšlenky?
Inspiruje mě spousta lidí, ale pokud jde o oblast slow fashion a módy celkově, tak určitě Natália Pažická nebo Kamila Boudová ze Slou.cz, za zahraniční ráda sleduji například Livii Firth nebo německou influencerku Carodaur.
Jakou investici do 1000 Kč považuješ jako nejlepší a jakou celkově?
Určitě investici do vzdělání nebo cestování, vědomosti a zážitky vás můžou posunout dál a nikdo vám je nevezme. Také získáte širší pohled na svět kolem vás.
Každé ráno i večer se snažím věnovat chvilku sobě. Než se pustím do práce, dám si kávu a čtu si nebo si poslechnu zajímavý podcast. Pokud nemám přes den schůzky nebo zařizování po městě, jdu se aspoň na půl hodiny projít, abych si na chvilku odpočinula od práce a trochu se hýbala. Večer pravidelně cvičím jógu, je to pro mě fyzická i duševní relaxace.
Omezit bych chtěla pití kávy a také bych ráda chodila dřív spát. 🙂
- Citát: “Co tě nezabije, to tě posílí.”
- Nejoblíbenější aplikace – Poznámky v iPhonu, Instagram a Spotify 🙂
- Kniha: Zelené klamstvo – o greenwashingu napříč obory
- Pracuji 10 hodin ve všední dny, víkend se snažím mít volný, někdy ale práci na 2-3 hodiny mám…
- Chodím spát okolo 1.30 a vstávám v 8.30, jsem zkrátka sova, ale chtěla bych to postupně změnit.