Domů » Zero waste: 14 Tipů, jak nevytvářet odpad a žít více eko

Zero waste: 14 Tipů, jak nevytvářet odpad a žít více eko

autor Eliška Vachková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
zero waste metoda

V naší rychlé době, kdy na nic není pořádně čas a vše musí být hotovo rychle, se tvoří odpad, který ničí planetu úplně zbytečně. Někomu to vadí více a někomu méně. Někdo to zase vůbec neřeší. Skupina lidí, kteří mají aktivní zájem o ekologii, se ale zvětšuje. Kdyby se každý zamyslel nad svými návyky a některé z nich změnil, udělalo by to ve světě obrovský rozdíl. Pomozte zlepšit místo, ve kterém všichni žijeme! Můžete začít našimi zero waste tipy.

Co je zero waste?

Zero waste, v překladu nulový odpad, je stav, kdy člověk nevytváří žádný odpad, nebo úplně minimální. V této filozofii totiž nejde o to, abyste nevyprodukovali vůbec žádný odpad, ale abyste ho snížili. Najdete si to, co vám sedí a díky svému chování pomáháte budovat lepší svět. Změny nemusí být drastické, kolikrát jsou levnější a praktičtější, jen na ně nemáme čas nebo chuť. Postupem času, když si na zero waste zvyknete, začnete přemýšlet jinak a vypustíte ze svého života zbytečnosti, které jste předtím dělali. Možná už nyní praktikujete něco, čím snižujete odpad, aniž byste o tom věděli.

Kromě redukce odpadu se také využívá nahrazování plastu za jiný materiál, jako je například papír. Plast je všude kam se podíváme, proto se hodí jej vyměnit za něco jiného. Ideálním případem je využívat znovupoužitelné produkty, které se nevyhodí. V každém případě se ale držte pravidla volby menšího zla. Nemáte u sebe pití, ale máte žízeň? Jasně, že si koupíte pití a nezůstanete žízniví. Kupte si lahev s pitím, kterou můžete využít i později – zamýšlejte se tedy nad tím, jestli obvykle používáte spíše třetinu, půl litr nebo litrovky a více.

Někdy se i přes všechny snahy stane, že nemáte možnost praktikovat zero waste, a musíte třeba něco vyhodit. Nic se neděje, hlavní je vaše snaha, která se vždy cení. Nic nemůže být stoprocentní a na prvním místě jste vy a vaše zdraví. V rámci hygieny a psychického zdraví si klidně někdy kupte kávu v plastovém kelímku, který vyhodíte (samozřejmě do plastů) nebo dejte pryč ovoce, které už není v dobrém stavu.

💡 Tip: Zkuste knihu o zero waste od Anity Vandyke.

Zero waste tipy

A nyní si představíme 12 tipů zero waste:

1. Noste si vlastní lahev

Ať už jdete na procházku nebo do kavárny, vezměte si s sebou lahev, do které si svůj nápoj nalijete. Dokonce naleznete i automaty, které umožňují zvolit možnost vlastního kelímku. Tímto způsobem budete mít nejen pití vždy u sebe, ale také ušetříte čas i peníze – nemusíte chodit do obchodu v době, kdy zrovna nestíháte a kupovat si předražené nápoje, jejichž obal pak zbytečně vyhodíte. Lahve si zakoupíte jednou (můžete mít dva druhy – menší a větší) a vydrží vám několik let.

2. Zapomeňte na plastové sáčky

Jistě, jsou zdarma, ale jejich výdrž je mizerná. Trhají se a drtivá většina populace je ihned vyhodí. Namísto plastových využijte sáčky látkové, které vás nevyjdou na moc peněz a zůstanou použitelné na delší dobu. Zabráníte také zbytečnému tvoření odpadu, konkrétně plastu. Nestane se vám, že by potravina ze sáčku vypadla nebo se spařila, protože tzv. frusacky v sobě mají dírky, díky kterým se dovnitř dostává vzduch. Pokud ale chcete pytlík využít na pečivo, volte materiál, který vzduch nepouští dovnitř, aby pečivo netvrdlo.

3. Vyrobte si sami

Napadlo vás někdy, že drogerii, kterou si kupujete v obchodech si můžete vyrobit sami doma? Masky na pleť, šampony, kondicionéry.. Recept na vše lze najít na internetu. Ingredience jsou většinou jednoduché a seženete je do pár korun. Protože budete výrobcem přímo vy, budete přesně vědět, jaké složení produkt má. Navíc si ho přizpůsobíte svým potřebám a popustíte uzdu fantazii.

4. Nakupujte z druhé ruky

Secondhandy nejsou jen kamenné obchody, jak je znáte. Existují i internetové seconhandy, kde můžete nejen kupovat jednoduše, ale také prodávat. Jedním z těchto e-shopů je Vinted, na který jste možná zahlédli reklamu v televizi. Zadáte, co chcete najít a filtrujete dle preferencí. Máte tak celkem široký výběr oblečení (ale i knížek, doplňků a dalšího), různých cen i značek. Pokud máte doma také oblečení, které již nevyužijete, prodejte ho nebo jej věnujte v tašce do kontejneru na textil.

5. Přejděte na látkové kapesníky

Dřív se můj odpadkový koš v pokoji skládal z 98% z papírových kapesníků. A to nemluvím o tom, jak to vypadalo, když jsem byla nemocná. Začalo mi to vadit, a tak jsem se rozhodla pro změnu – látkové kapesníky. Zakoupíte jich několik, a pak už je jen střídáte dle potřeby. Vyperete je, vyžehlíte, a znovu použijete. Když budete měnit často a nebudete stíhat prát v pračce, můžete je vyprat v ruce. Jedinou nevýhodou je, že je nikomu nepůjčíte.

6. Využijte kompost

Máte zahradu nebo kontejner na bio odpad? Výborně! Odřezky zeleniny, slupky nebo ohryzky zde můžete kompostovat. Odpad tak dostane druhou šanci a bude pro něco prospěšný. Kompost si dokonce můžete vytvořit i doma, pokud byste o to měli zájem. Když víte jak na to, nemusíte se bát ani zápachu. Kromě zero waste metody můžete v kompostu vypěstovat rajčata, cukety, okurky a spoustu dalšího.

zero waste kompost
Díky kompostu si můžete vypěstovat vlastní zeleninu.

7. Menstruační pomůcky

Pro ženy nabízí alternativní menstruační pomůcky velkou výhodu – i když se pořizovací cena bude zdát ze začátku větší, do budoucna se vyplatí. Ani si neuvědomujeme, kolik za vložky a tampóny utrácíme, a že to za rok nejsou malé peníze. Při ceně 22 Kč za vložky se cena za rok zhoupne zhruba na 1 200,- Kč. Za pět let to je potom 6 000,- Kč. Věděli jste navíc o tom, že vypouštějí látky, které pro naše citlivé partie nejsou zrovna vhodné? Jsou chemicky ošetřovány a to neznačí nic dobrého.

Oproti tomu menstruační kalíšek je zdravotně nezávadný, vyrobený z lékařského silikonu a vydrží asi 5-10 let. Můžete s ním cvičit, plavat i se koupat ve vaně, není to úžasné? A ještě k tomu ho vůbec necítíte. Ze začátku to bude chtít trochu tréninku, ale za chvíli to budete mít v ruce. Po skončení cyklu ho vyvaříte ve vodě a máte vystaráno. Nedoporučuje se pro panny.

Kromě kalíšku se za poslední dobu rozmohl trend menstruačních kalhotek, které jsou všude na sociálních sítích. Ty se pyšní svým komfortem a jednoduchým používáním, ale na druhou stranu si jich musíte koupit více a častěji je prát. Pokud vám ale kalíšek nevyhovuje, určitě se vyplatí do nich zainvestovat.

8. Nesbírejte igelitky

Stejně jako je to s lahví, tak je to i s taškou. Igelitky sice nejsou nic drahého, ale časem zjistíte, že jich máte doma milion. Berte si s sebou do obchodu plátěnou tašku přes rameno a do ní rovnou házejte nákup. Troufnu si říct, že když koupíte jednu takovou, zůstane vám už navždy.

9. Spotřebujte zbytky

Zbyly vám nějaké potraviny? Nevyhazujte je, ale vymyslete, jak by se daly spotřebovat. Existuje aplikace Recipe Puppy, která vám na základě zbytků vymyslí recept, kterým zamezíte vyhození. Abyste se této situaci vyhnuli úplně, promýšlejte, co budete vařit, napište si seznam surovin a nakupujte pouze tolik, kolik budete potřebovat. V obchodě často podlehneme věcem, které ani nezužitkujeme, a pak je musíme zbytečně vyhodit. Také si spíž i lednici uspořádejte tak, abyste měli přehled o datu spotřeby. Produkty s blížícím se spotřebním datem dávejte dopředu, abyste na ně nezapomněli.

Pozor! Datum spotřeby je den, do kterého je potřeba potravinu zužitkovat. Datum minimální trvanlivosti vypovídá o tom, že potravina už nebude v nejlepším stavu, ale vydrží ještě cca 3 měsíce.

10. Bambusový kartáček

Dalším tipem je kompostovatelný bambusový kartáček, který má velmi jemné štětiny a navíc krásně vypadá. Až doslouží, vyhodíte ho do kompostu. Samozřejmě je dražší než klasické kartáčky, ale má to své důvody.

zero waste kartáček
Zero waste podpoříte nejen snižování odpadu, ale také své zdraví

11. Brčka z jiných materiálů

Už jste si určitě všimli, že některé fast foody zavedli papírová brčka. Existuje jen minimum lidí, kterým to nevadí, protože brčko vlivem vody vlhne a měkne. Domů si ale můžete pořídit brčka kovová, u kterých se měknutí bát nemusíte. Ať už tak či tak, vyhnete se plastům, v kovovém případě i odpadu.

12. Mějte po ruce příbor

Stalo se vám, že jste šli na jídlo v obchodním centru a dostali jste plastové talíře a příbory? Nejen, že to není eko, ale není to ani nic praktického. Jídlo se špatně krájí a často se příbory i lámou. Raději si s sebou pro případ nouze berte vlastní příbor, abyste se této situaci mohli vyvarovat.

13. Pesar jako zero waste antikoncepce

Kondomy jsou jedinou ochranou bez hormonů, která vám zajistí bezpečný sex. Jestli máte stálého partnera a už se vám nechce utrácet za prezervativy, ale vyhýbáte se hormonům, pesar může být pro vás to pravé. Stejně jako menstruační kalíšek vám vydrží několik let, i když ne tolik. Kombinuje se se spermicidním gelem a má účinnost zhruba 98 %, což je srovnatelné s jinými druhy antikoncepce. Žena si ho zavádí pár hodin před souloží a po určitých hodinách si ho vyndá, omyje a může ho znovu použít. Existuje několik druhů a je potřeba vybrat ten, který vám bude vyhovovat nejvíce.

14. Investujte do ekologických firem

Možná si říkáte, co dělá investování v zero waste tipech. Investování nemusí být jen za účelem uložení a zhodnocení peněz. Tím, že investujete to firem, které pracují na udržitelnosti či ekologických výrobcích, tak tím tuto firmu podporujete v jejich snažení a dáváte jim váš kapitál do rukou. Pokud tedy chcete, aby byl svět za 10 let lepší, tak to můžete ovlivnit tímto malým krokem a investovat do akcií těchto společností.

Pokud chcete žít více ekologicky, začněte pomalu a postupně. Vyberte si to, co můžete nyní zvládnout a tomu se věnujte. Není potřeba vše měnit ihned, každý krok se počítá. Jaké zero waste tipy zaujaly vás?

Přečtěte si také článek o tom, jak hubnout chůzí nebo o nastavení mindsetu.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz