Domů » 7 tipů, jak se správně starat o vousy?

7 tipů, jak se správně starat o vousy?

autor Kristýna
0 komentářů
jak se starat o vousy

Vousy. Představují znamení mužství, spojují gentlemany a udávají trend dnešní doby. Chceš si je i ty vypěstovat, ale nevíš, kde začít? Přečti si 7 tipů, které ti pomohou s tím, jak se správně starat o vousy, ať už toužíš po kníru, bradce nebo plnovousu.

Jak začít s péčí?

Než si představíme samotné tipy, je nutné, aby ses řídil následujícími dvěma pravidly.

  • 1. Růst vousů – Podle typu vousu, který chceš, si je nech narůst do požadované délky. Nezapomeň na to, že stejně jako vlasy, tak i vousy rostou různým tempem. Jestli patříš do týmu pomalého růstu, vyzkoušej doplňky stravy. Zvol především ty, které obsahují vitamin H (biotin), nebo séra. Ty najdeš v každé drogerii nebo v barber shopu. Jistý úspěch docílíš změnou životosprávy, kdy do svého jídelníčku přidáš víc ovoce a zeleniny, které obsahují důležité živiny pro funkci organismu.
  • 2. Typ obličeje – Každému typu obličeje sluší něco jiného. Poznej, jaký máš tvar obličeje a podle toho zvol střih, který ti bude slušet.

💡 Tip: Pokud nevíš, jaký máš tvar obličeje a nejsi si jistý, který střih se k tobě hodí, následující video ti pomůže.

Při volbě střihu vousů musíš zvážit i tvar obličeje.

Různé typy vousů

Jsou různé typy vousů, mezi nimiž si můžeš vybrat. Každý se liší způsobem údržby.

  • 1. Strniště – Nejčastější typ vousu mezi muži, kteří nechtějí mít hladce oholenou tvář. Jeho údržbu zvládne každý. Stačí holicí strojek, zastřihovač vousů a dobrá voda po holení.
  • 2. Bradka – Jestli ti pomalu rostou vousy, s bradkou neuděláš chybu. K perfektní bradce ti postačí zastřihovač vousů a kartáč.
  • 3. Knírek – Při péči o knírek si vystačíš jen se zastřihovačem a kvalitním voskem.
  • 4. Plnovous – Plnovous se skládá z bradky, kníru a kotlet. Zvolit můžeš z krátké, nebo dlouhé varianty podle kvality vousů.

🎓 Zajímavost: V listopadu probíhá tzv. Movember, který cílí na zvýšení povědomí o hrozbě rakoviny prostaty. Proto si muži v rámci této akce pěstují knírky.

Jak se správně starat o vousy?

Když už víš, jaký máš typ obličeje a představu o střihu, který se ti líbí a hodí se k tobě, je na čase představit si 7 tipů, jak se správně starat o vousy.  

1. I vousy potřebují lásku

V opravdu hustých vousech se tu a tam objevují nějaká překvapení jako třeba drobečky od jídla. To se nelíbí jak tobě, tak tvému okolí. Proto se snaž mýt vousy pravidelně alespoň dvakrát nebo třikrát týdně. Přitom se postarej i o svoji pleť peelingem, čímž stimuluješ růst vousů a zbavíš se odumřelých buněk.

2. Správné přípravky na vousy

Většina mužů využívá k mytí přípravy 3v1, které ošetřují tělo, vlasy i auto. Jestli chceš prvotřídní vousy, věnuj i jim speciální péči. Využívej šampóny a kondicionéry pro údržbu vousů (ano, ty skutečně existují). Dokonale očistí vousy a po jejich použití budou příjemné na dotek.

Neopomenutelnou součástí údržby jsou oleje, které dodávají potřebnou výživu. Jejich použití je jednoduché. Dostatečné množství oleje vmasíruješ do vousů. Přitom si můžeš vybrat z celé škály produktů. Abys našel ten pravý pro tebe, budeš muset vyzkoušet různé druhy.

🎓 Zajímavost: Dobré oleje na vousy se skládají z esenciálních olejů. Vybrat si můžeš z mandlového, levandulového, arganového, jojobové a mnoha další druhů.

Ošetřující olej na bradu a vousy od značky Kvitok se skládá z kombinace čtyř olejů.

3. Kartáčování

Stejně jako si češeme vlasy, aby nebyly zacuchané, je nutné obdobně pečovat i o vousy. Zamotané vousy si proto pečlivě rozčesej nejlépe za pomoci olejů. Dodáš jim tím dokonalý tvar a od pohledu budou vypadat lépe.  

4. Trimování

Pravidelné zastřihávání vousů je zásadní, ať už si pěstuješ jakýkoliv střih. Proto se vyplatí chodit jednou za tři týdny do barber shopu, kde se o tebe postará specialista, nebo si je zastřihni doma. Jediné, co potřebuješ, je trocha cviku a náčiní jako jsou holicí stojek, zastřihovač a nůžky pro zkrocení neposedných vousků.

5. Vosk

Vosk využijí především pěstovatelé knírku. Bez něj se zkrátka neobejdeš. K čemu slouží? Jeho hlavním cílem je úprava a celková fixace střihu. Voskem vousy upravíš do vytouženého tvaru, uhladíš je nebo ti pomůže s experimentováním.

Vosky mají různé stupně tuhosti. Podle střihu svých vousů si proto vyber takový produkt, který ti pomůže zkrotit neposedné vousky.

💡 Tip: Vše o vousech včetně toho, podle čeho si zvolit vosk, probírají profíci z barber shopu Gentleman Store, který má i stejnojmenný youtubový kanál.

Youtubový kanál Gentleman Store ti poradí s různými otázkami, které se týkají vousů.

6. Udržuj si dobrou životosprávu

Jestli jsi pro růst vousů zásadně změnil jídelníček, začal jsi jíst více zeleniny a ovoce, určitě v tom pokračuj i nadále. Aby tvoje vousy měly co nejlepší strukturu a kvalitu, je podstatný dostatečný přísun vitaminů, hydratace organismu, vydatný spánek a omezení škodlivých látek, jako jsou konzumace cigaret a alkoholu.

Kromě kvalitnějších vousů získáš i lepší vlasy a pleť.

7. Kvalitní vousy jsou otázka času

Přiznejme si, že kvalitní vousy nezískáš přes noc. Ať se budeš snažit sebevíc, všechny tyto kroky se projeví až po pár týdnech, ne-li měsících. Proto je důležité, abys byl trpělivý a nevzdal všechnu snahu kvůli tomu, že okamžitě nevidíš výsledky. Ty se zaručeně dostaví!

Vousy během roku

Při péči o svoje vousy musíš přihlédnout i k panujícímu ročnímu období. Na jaře a v létě rostou rychleji. Proto je nutné dbát o opravdu dobrou hydrataci. Za to v zimě je musíš chránit před prudkými mrazy, větrem nebo sněhem, které mohou tvoji pokožku vysušit.

Přejeme ti hodně trpělivosti při růstu vousů a doufáme, že ti naše tipy pomohou. Vousům zdar!

🎓 Zajímavost: Zaujal tě movember? Chceš se o něm dozvědět něco víc? Zhlédni video vytvořené přímo nadací Movember.

Video vytvořené nadací Movember se snaží šířit povědomí o rakovině prostaty.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz