S příchodem jarních teplot začíná nejenom pro vlastníky psích miláčků vytrvalý a nerovný boj s klíšťaty. Na psích facebookových skupinách se už ozývají první hlášení o nalezených klíšťatech v srsrti chlupáčů. Klíšťata a nebezpečí přenosu zákeřných nemocí číhá na všechny, kteří tráví rádi čas v přírodě. Patříte mezi milovníky přírody, kteří hledají nejlepší způsob, jak na klíště vyzrát? Tak to vás tu srdečně vítám. Pokusíme se spolu najít ten nejvhodnější způsob, jak letošní sezónu klíšťat přečkat bez ztráty kytičky.
Obsah článku
Jak vyndat a bezpečně zneškodnit klíště?
Klíště obecné (Ixodes ricinus) se objevuje na jaře, při obzvlášť příznivých podmínkách, tedy vlhko a teplo, se může objevit i dříve. Letos byla první klíšťata zaznamenána již nyní, v únoru. Křivka výskytu ale dosahuje vrcholu hlavně v letních měsících. Jak postupovat, jakmile objevíte zakousnuté klíště?
- Jako první se doporučuje zachovat klid a projít si dostupné prostředky. Klíště je potřeba odstranit co nejdříve po přisátí, aby se snížilo riziko nákazy.
- Je-li to možné a obzvláště pokud máte i malá poranění na rukou, nasaďte si gumové rukavice.
- Místo přisátí postříkejte dezinfekcí.
- Uchopte klíště u hlavičky a vyklejte s ním ze strany na stranu. Můžete použít pinzetu, kartu či jinou možnost uvedenou níže v článku.
- Ranku a vše, co mohlo přijít do styku s klíštětem, znovu vydezinfikujte.
- Klíště zachyťte do kousku papírového kapesníku a spalte nebo spláchněte do záchodu.
- Ranku dále sledujte. V oblastech se zvýšeným výskytem boreliózy či mozkové encefalitidy je dobré ranku ohraničit kruhem fixou. Fixa vydrží pár umytí a vy tak můžete lépe pozorovat, zda se neobjeví červené zarudnutí. Červený flek s bílým terčíkem uprostřed značí limskou boreliózu. Stejně tak byste měli zpozornět a v každém případě nepodceňovat příznaky chřipky a bolesti kloubů, kterým předcházelo kousnutí klíštětem. Vždy raději informujte svého lékaře o možnosti nákazy přenosem z klíštěte.
💡 TIP : Rádi byste trávili více času v přírodě a začali s pravidelným běháním? Náš článek o indiánském běhu vám pomůže začít!
Sedm základních pomůcek
Klíštětem neotáčejte ve směru ani proti směru hodinových ručiček. Klíště není přisáté závitem, a proto otáčení ztrácí na významu a mnohem efektivnější je klíště vyviklat. Podle toho, co máte zrovna k dispozici, můžete k vytažení klíštěte použít sedm základních pomůcek:
1. Karta
Speciální karta, kterou lze vytáhnout klíště jedním tahem a minimalizuje se tak riziko rozmáčknutí. Mívá dvě velikosti. Menší je na malé larvy klíštěte, větší se hodí na velké jedince. Kartu můžeme mít vždy po ruce, protože ji lehce strčíte mezi ostatní karty v peněžence. Další výhodou karty je často i vestavěná lupa, díky které se hlavně malá a nenasátá klíšťata lépe odstraňují. Získáte ji v každé lékárně.
2. Pinzeta
Dobrý sluha, ale zlý pán. Jednotlivé pinzety se od sebe liší ostrostí a silou tlaku. V případě, že úchyt přeženete, může dojít k rozpůlení klíštěte. Část může zůstat přisátá v ráně. Proto pinzetu doporučujeme jen těm, kdo s ní mají praxi a cit v ruce.
3. Háček
Háček na klíšťata funguje na podobném principu jako karta. Vyrábí se ve více velikostech. Nevýhodou háčku je, že jej ne vždy máte po ruce.
4.Háček s LED světlem
V současnosti už lze najít i háček s LED světlem, který je nezbytností pro pravé milovníky přírody a usnadní odstranění klíštěte i například když přespáváte ve stanu.
5. Kleštičky
Tento typ pinzety se používá hlavně na vyjmutí klíštěte u psů a koček. Kleštičky jsou finančně nenáročné a velmi efektivní.
6. Vatová tyčinka
V případě, že si vás za hostitele vybraly maličké larvy o velikosti 1,5mm – 2mm, je jejich uchopení klasickými prostředky více než obtížné. Při této příležitosti použijte vatovou tyčinku a larvu vyviklejte.
Sirka se často doporučuje jako možnost, když nemáte po ruce nic jiného. Stejným způsobem lze použít navlhčený ručník. Přisáté klíště viklejte ze strany na stranu. Zhruba po třech minutách se klíště uvolní.
Dříve bývalo zvykem klíště zakápnout olejem či udusit krémem. Tato praxe už je dávno přežitá a odborníci před takovým jednáním varují. Praktickým pomocníkem je speciální sprej, který po přišátí klíště ochromí, takže se minimalizuje přenos na hostitele. Sprej získáte v každé větší lékárně. Často se prodává v sadě s pinzetou nebo kartou na vytažení klíštěte.
Klíště a onemocnění způsobené kousnutím – Limská borelióza a klíšťová encefalitida
Dvě hlavní a velmi nebezpečná onemocnění přenášená klíšťaty jsou limská borelióza a klíšťová encefalitida.
Limská borelióza
Onemocnění způsobené bakteriemi typu Borellia. Ve většině případů ji poznáte podle červeného fleku s bílou tečkou v místě kousnutí. Flíček se ale neobjevuje vždy. Časté projevy jsou malátnost, únava a bolesti kloubů. Mnohokrát přejdou první příznaky velmi nenápadně. Čím později se ale začnete léčit, tím horší bývá průběh. Proti borelióze zatím neexistuje očkování.
Klíšťová encefalitida
Známá je také pod názvem zánět mozkových blan nebo meningoencefalitida. Jedná se o závažné virové onemocnění, kterým onemocní ročně v České republice až 1000 lidí. Způsobuje dlouhodobé někdy i trvalé následky. Dobrá zpráva je, že existuje očkování, které představuje účinnou prevenci.
Inkubační doba je kolem sedmi až čtrnácti dní. Onemocnění probíhá většinou ve dvou fázích. První fáze připomíná chřipku a trvá tři až pět dní. Poté následuje až dvacet dní klidové období. V druhé fázi je již zasažen v různé míře centrální nervový systém a často je nutná hospitalizace na jednotce intenzivní péče. Mezi příznaky se uvádí světloplachost, zvracení, únava, bolesti hlavy a horečka.
💡 Tip: Jakémukoliv onemocnění se lépe čelí kvalitním životním stylem. Více na toto téme se dozvíte například v tomto článku.
Za jak dlouho klíště infikuje?
Virus klíšťové encefalitidy přežívá ve slinných žlázách a jeho přenos na člověka je rychlejší. Borélie, způsobující limskou boreliózu se vyplavují do organismu zhriba 24 hodin po přisátí. U obou nebezpěčných onemocnění platí, čím kratší dobu je klíště přisáté, tím nižší je riziko nákazy.
Jak se nejlépe ochráním před klíštětem?
Z pohledu možného rizika je nejlepší kousnutí klíštěte předcházet. Základní prevencí je vhodné oblečení do vysoké trávy nebo lesa, kde lze očekávat napadnutí klíšťetem. Použijte repelent, který odpuzuje i klíšťata. Pokrývka hlavy a krytý zátylek také sníží riziko. Vybírejte světlé oblečení, na kterém se klíště snadno hledá. Pohybujte se po zpevněných cestách.
Po návratu z přírody prohlédněte sebe a váš oděv, jestli se na něm klíště neprochází. Některá mohou zatím jen hledat vhodné místo k přisátí.
💡 Tip : Sledujte stránky Českého hydrometeorologického ústavu, kde jsou aktuální informace o výskytu a aktivitě klíšťat.
Klíště u vašich zvířecích miláčků a jak mu nejlépe předcházet
Vlastníci čtyřnohých miláčků vědí, že psí či kočičí srst je pro klíště jako ráj. Dobře se na ní zachytává a obzvláště u tmavých plemen se těžko hledají. U psů je rozhodujícím faktorem pro zvolení správného prostředku proti klíšťatům jeho velikost, délka, hustota a barva srsti a v neposlední řadě styl života. Miluje-li váš pes vysokou trávu, ve které se v letních vedrech krásně zchladí anebo skáče do každé větší kaluže připomínající rybník, budete volit jiný prostředek než u plemene typu gaučový povaleč.
Řešením bývají speciální obojky napuštěné odpuzujícími látkami. Obojky ztrácejí na síle a u psů, kteří milují vodu, nejsou úplně vhodné. Další možností jsou pipety a různé spreje, jejichž společným jmenovatelem je vetřením pro klíšťata nepříjemné látky do psí srsti a tím klíště odpudit.
Po konzultaci s vaším veterinářem můžete zakoupit tabletu Bravecto, kterou zvíře spolkne a její účinnost stačí na celou sezónu. Ochrana ani u jednoho z uvedených není stoprocentní a doporučuje i přesto zvíře a jeho okolí vždy kontrolovat a udržovat v čistotě.
Osobní poznámka autorky:
Závěrem bych ráda podotkla takový jeden fakt, který si připomínám, při každém nalezeném klíštěti na mém psovi. Pamatuji si varování při mých cestách po jižní Americe. Před odchodem na toaletu mě místní upozornili na druh pavouka, který když spatřím, tak to není úplně dobré. Zeptala jsem se, co mám v té chvíli udělat. Odpověď zněla: “Buď rychlejší než ten pavouk a rychle vše dokonči a uteč”.
O podobných ale i o jiných rizicích, které vás mohou potkat při cestování se dozvíte zde.
Moc ráda cestuji, ale jsem taky ráda zpátky doma u nás v Čechách, kde opravdu jediné podstatné nebezpečí v přírodě jsou klíšťata.
Jaká je vaše zkušenost? Co se vám nejvíce osvědčilo?