Rozhodli jste se právě koupit nemovitost a nevíte, jak se zorientovat v odhadu nemovitostí? Připravili jsme pro vás článek na téma odhad ceny nemovitosti, který vám pomůže se v problematice odhadu nemovitosti zorientovat. Nevynecháme ani online kalkulačku odhadu.
Pokud sledujete trh s nemovitostmi, tak víte, že odhadnout cenu nemovitosti není úplně jednoduché. Rozhoduje stav, dispozice i místo nemovitosti. Pokud chcete něco koupit, tak se snažíte najít nemovitost, která se prodává za nižší než tržní cenu. Dále lidé také lidé hodně dají na emoce a své vysněné bydlení. U nemovitostí platí více než jinde:
Každé zboží má svého kupce.
Dnes jsou velmi výhodné ceny domů, které čeká kompletní rekonstrukce.
Jak na odhad ceny nemovitosti?
V době, kdy kupujete nemovitost vás určitě bude zajímat, jak funguje odhad nemovitost. Jaké jsou způsoby odhadů nemovitostí? Je potřeba znalecký posudek na odhad nemovitosti? Tyto a další otázky jsou na místě. Vyznat se v tom dá dost práce.
Odhad ceny nemovitosti, fráze, která skrývá mnoho možností. Jak se v tom orientovat? Co to je odhad nemovitosti? Jednoduše řečeno, je to odhad ceny, za kterou jste schopni nemovitost koupit nebo prodat. Tento znalecký posudek, budete potřebovat ať už nemovitost prodáváte, kupujete, rozvádíte se nebo pokud dědíte.
Odhad nemovitosti – Cena
Na začátek je dobré si ujasnit, jak se ceny nemovitostí rozdělují. První cena, je cena kupní, tuto cenu si může určit prodávající sám, nebo za pomocí odborníků. Tato kupní cena určuje pouze hodnotu, za kterou je prodávající schopen nemovitost prodat.
Druhou cenou je cena tržní. Tím se myslí, že je to cena, tzv. cena obvyklá v dané lokalitě. Při prodeji nemovitosti cestou tržní ceny se vyplatí investovat do odhadce nemovitost, protože kupující vyžaduje příslušný dokument. U tržní ceny se často kalkuluje s tím, jaký je potenciál a zájem o pronájem nemovitosti. Investoři často počítají roční výnos a návratnost, pokud uvažují o investování do nemovitosti a takzvaném investičním pronájmu. V poslední době se mimo bytů také často investuje do domů, kde je možné umístit více nájemců.
Třetí a poslední je cena zadlužitelná. Pokud volíte financování pomocí hypotéky, kupní cenu snižuje o 10-20 % O tuto variantu se stará banka.
Teď už víme, jak se rozděluje cena za nemovitost. Kdy zvolit cenu tržní, cenu kupní nebo cenu zadlužitelnou?
Abychom se v tom lépe orientovali, popíšeme si jak a kdy co zvolit
Odhad ceny tržní budete volit, pokud nemovitost nabyjete dědictvím, rozvodem a podobně. V tomto případě stačí odhadce, nemusíte volit soudního znalce. Soudní znalec, který vám udělá odhad tržní ceny, tzv. znalecký posudek je většinou finančně nákladný. Pokud bude potřeba k nemovitosti znalecký posudek, je soudní znalec na místě. Pokud spolupracujete s realitní kanceláří, bude mít pro tyto případy své certifikované zaměstnance.
Pokud nemovitost kupujete, bude vám stačit odhad ceny vlastní. Zjistěte si, jaká je cena domu v okolí vaší budoucí nemovitosti. Ceny porovnejte, a máte vlastní odhad.
Při koupi domu nebo bytu formou hypotečního úvěru vypracovává bankovní poradce odhad ceny bytu či domu. Pokud volíte hypotéku nemusíte se o nic starat. Jen je potřeba si pohlídat výslednou zadlužitelnou cenu – hodnotu. Tato hodnota musí pokrývat celou cenu úvěru.
Pokud nemovitost převádíte na jinou osobu, je potřebovat počítat s tím, že je se bude platit daň z nabytí nemovitosti, tato daň je ve výši 4 %. Tuto daň vždy platí kupující.
Orientační odhad nemovitosti – odhad nemovitosti online
V dnešní době on-line nástrojů a různých aplikací, které nám zjednodušují život se dá ocenit nemovitost na pár kliků. Na scénu přichází tzv. orientační odhad nemovitosti online.
Co si pod tím představit a kde začít? Do on-line kalkulačky zadáte parametry nemovitosti, obvykle to jsou data jako např. stav nemovitosti, dispozice bytu, užitná plocha a podobně. Online nástroj v tomto případě on-line kalkulačka z dat, které má uložené srovná typově nemovitosti a ukáže vám reálnou tržní cenu.