Domů » Celoživotní vzdělávání a rozvoj jako cesta k úspěchu

Celoživotní vzdělávání a rozvoj jako cesta k úspěchu

autor Tereza Gödrichová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Celoživotní vzdělávání jako cesta k úspěchu

Možná někteří žijí s tím, že by se měl člověk vzdělávat v letech, kdy dospívá a věnuje se studiu ve školních lavicích, čímž se připracuje na následující pracovní život. To ale není úplně pravda. Ve skutečnosti bychom na sobě měli stále pracovat, zajímat se o své celoživotní vzdělávání a posunovat se dále. To je ta pravá cesta k úspěchu.

Když se přestaneme zajímat o to, co nás v hloubi duše baví, a posouvat se v tom stále dále, zakrníme a ztratíme motivaci i chuť k životu. Lehce se pak dostaneme do syndromu vyhoření a dalších nepříjemných komplikací. Budeme pouze přežívat a ne žít.

Celoživotní vzdělávání a jeho výhody

  • Stálá chuť se v něčem posouvat – Nezůstanete stát na jednom bodě či místě a vždy získáte novou zkušenost v té oblasti, kterou už tak dobře znáte (např. pokud cvičíte v posilovně s těžkými váhami a přijde vám to už jako nudná rutina, vyzkoušejte hodinu jógy a sami uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe a zase se v něčem zlepšíte).
  • Pocit štěstí – Vzpomeňte si, kdy se vám naposledy něco povedlo nebo jste dělali něco, co vás bavilo. Ať už se vám povedla úspěšná zkouška v autoškole, upekli jste parádní narozeninový dort své mamince nebo jste uběhli o 1 km navíc, byl to skvělý pocit, ne?
  • Nové poznatky a zkušenosti – Nikdy není na škodu vyzkoušet nové věci, které se ze začátku můžou zdát jako nenaučitelné. Nikdy svým dětem nepostavíte domek na stromě, protože si myslíte, že máte nešikovné ruce. Ale co toto mínění překonat? Zkuste to a uvidíte, že i přes první nezdary postupně půjde vše lépe a něco nového se naučíte.
  • Pozitivní přístup k životu – Práce na sobě je náročná. Stojí mnoho námahy se přemluvit provést ty stále odkládané věci, které byste ale tak rádi udělali. Ale když se do nich budete pravidelně pouštět a plnit si je, budete mít skvělou náladu a pozitivismus z vás bude jen sálat.

A jaké jsou nevýhody?

Budete si muset najít čas na splnění svých cílů a překonat strach z prvního kroku. Nebojte se neúspěchu, stále je lepší aspoň to zkusit a neuspět, než se o to vůbec nepokusit. Druhá možnost totiž vede vždy k neúspěchu, kdežto první může vést po cestě k vytouženému cíli.

Nebojte se také, když se nebude hned ze startu dařit. Určitě to nevzdávejte, poučte se a zkuste to jinak. To platí i při pádech po vaší cestě. Vždy vstaňte, oklepejte se a zkuste jinou okliku, řešení se pokaždé najde.

Jak podpořit svůj osobní rozvoj?

Jistě, dospělost už je trochu jiná než dětství. Máme více starostí, dalších různých povinností, musíme chodit do práce a vydělávat, pak se doma starat o domácnost a nějaký čas na vzdělávání prostě neexistuje. Ale víte, co se říká. Kdo chce hledá důvody, kdo nechce výmluvy a to je opravdu pravda.

Finanční růst
Celoživotní vzdělávání nám do života může přinést také daleko více peněz

Každý den o krok blíž

Každý určitě najde minimálně jednu věc, ve které by se chtěl zlepšit nebo se něco nového naučit. Může to být přání vyskytující se v jakékoliv životní oblasti – stravování, cvičení, finance, myšlení, péče o tělo, vztahy, kariéra…

Ať už byste chtěli více vařit a naučit se zajímavé a chutné recepty, začít podnikat v tom, co vás naplňuje, nebo více chodit na procházky ven na čerstvý vzduch do přírody, každý nový den udělejte něco pro to, abyste byli svému vytouženému cíli blíž.

Čtěte vzdělávací knihy

V dnešní době už je na trhu mnoho skvělých autorů, kteří vydávají knihy se svými tipy a radami, jak zapracovat na svém osobním rozvoji a jak se vydat na tu dlouhou cestu vedoucí ke splnění si svých cílů a přání. Jednoduše řečeno, jak začít prožívat šťastný a plnohodnotný život.

Knihy jsou skvělým pomocníkem také v té specifické oblasti, ve které se chcete zlepšit nebo se jí učit. Např. pokud máte v plánu více vařit a získávat zkušenosti v kuchtění různých dobrot, pomůže vám nějaká pěkná kuchařka.

Čtěte hodnotné články

Pokud se vám příliš nechce do investování hromady peněz do mnoha různých knih, můžete využít dnešní skvělé vymoženosti v podobě čtení vzdělávacích a poučných článků pomocí internetu. Najděte si kvalitní webové portály, které vás zajímají a pravidelně si je pročítejte.

Velkou výhodou je, že potřebujete pouze připojení k internetu, které už většina z nás má nonstop k dispozici, a pokud byste se chtěli rozvíjet např. při cestování hromadnou dopravou, nemusíte s sebou tahat těžké knížky.

Tip: Jednou z důležitých schopností, kterou se budete muset naučit je sebereflexe, která vám pomůže dosáhnou vytouženého úspěchu.

Make things happen
Lístečky s vašimi sny vám budou neustále připomínat, na čem máte pracovat, abyste byli šťastní

Poslouchejte naučné podcasty

Parádní vychytávkou pro osobní rozvoj jsou také podcasty . Pokud se vám totiž nechce pouštět do čtení a poslech pro vás zní jako příjemnější varianta, zkuste se rozvíjet pomocí podcastů. Začínají být čím dál populárnější, takže jich už najdete mnoho.

Můžete si je pouštět i při jiné činnosti, která vám poslouchání dovoluje (např. domácí povinnosti) a nejen, že vám práce rychleji uteče, ale ještě se obohatíte hodnotnými myšlenkami.

Tip: Neznáte žádný podcast, který by vás zaujal? Vyberte si z dvaceti nejlepších českých podcastů na Spotify.

Přihlaste se na kurz

Nejlepší variantou, jak se něco nového naučit nebo se zlepšit, je praxe. Pomocí různých kurzů, školení, seminářů se můžete rozvíjet jak v teoretické části, tak i v té praktické. Navíc v dnešní době už nemusíte ani ve všech případech někam dojíždět, existuje spoustu skvělých online workshopů.

Hlavní výhodou je, že když už se do něčeho oficiálně přihlásíte a třeba za to i nějakou částku zaplatíte, bude se vám z toho hůře vymlouvat. Takže řeči typu „nemám na to čas“, „teď není vhodná doba“ půjdou stranou.

Tip: Máte problém s disciplínou a neustále se vám do něčeho nechce? Nezoufejte a raději se koukněte na naše tipy, jak překonat lenost. Lenost může být způsobena také nedostatkem motivace.

Inspirujte se úspěšnými lidmi

V dnešní době mnoho z nás tráví spoustu času na sociálních sítích. Když už tedy brouzdáte těmito platformami, začněte sledovat úspěšné lidi, kteří vás něčím inspirují, motivují a sdílejí zajímavý a poučný obsah.

Najděte si různé rozhovory s osobnostmi, které něco dokázaly a vezměte si z jejich přístupu příklad. Pozor, hlavně se s nimi neporovnávejte! Pouze se inspirujte a učte.

Obklopte se dobrou společností

Jsme průměrem 5 lidí, se kterými se nejvíce stýkáme. Výzkumy a statistiky tuto větu dosvědčují. To znamená, že se nevědomky necháváme ovlivňovat našim nejbližším okolím. Ať už je to v rámci nálady, chování, emoce, ale často i na naše vzdělání a píli.

Když se budete často stýkat s lidmi, kteří jsou vám inspirací, odnesete si od nich hodnotné myšlenky, které vašemu životu něco přidají, a to v pozitivním slova smyslu.

Navíc nám mnohdy můžou i skvěle pomoct či poradit, motivovat nás i popohánět v našem osobním rozvoji a růstu. Mít kolem sebe tu správnou společnost je naprosto klíčovým bodem.

Never stop dreaming
Nikdy nepřestaňte snít a plňte si svá vytoužená přání

Člověk by si měl stále hledat nové výzvy a cíle, ať má touhu se v něčem zlepšovat. Je to zásadní jak pro náš vnitřní pocit štěstí, tak i pro náš mozek a tělo. Cesta k úspěchu sice může být náročná, ale za ten pocit při dosažení svého snu vždy stojí. Pak už na sebe budete jenom pyšní a motivovaní jít zase dál.

Pokud Vás článek zaujal, tak si určitě přečtěte také o tipech na zdravou svačinku.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz