Domů » Inflace vs. investice: Jak ochránit peníze?

Inflace vs. investice: Jak ochránit peníze?

autor Monika Kolářová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Inflace vs. investice?

Trápí vás znehodnocování vašich úspor? Inflace vs. investice: Jak ochránit peníze? Zásadní otázka pro všechny, kteří chtějí svobodně rozhodovat o svém životě.  Jak správně vytvořit dokonalé investiční portfolio? To je spíše individuální záležitost a částečně odráží váš životní styl, zájmy i dětské sny. Investovat do zlata, akcií, nemovitostí či státních dluhopisů? Která z daných komodit bezpečně porazí inflaci?

Co se rozumí pod pojmem inflace a jaké formy inflace rozlišujeme?

Inflace je považována za stav ekonomiky, kdy je fyzicky v oběhu nadměrné množství finančních prostředků, které ztrácí svoji nominální hodnotu. K zakoupení zboží a služeb potřebujeme větší množství financí, což vede zákonitě k jejich zdražování.

Emisi finančních prostředků reguluje Česká národní banka a tudíž má možnost výši inflace nepřímo ovlivnit. Podle příčiny rozlišujeme inflaci taženou poptávkou a inflaci taženou nabídkou.

Inflace tažená poptávkou vzniká v situaci, kdy nastává nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou. Spotřebitelé mají dostatečné množství finančních prostředků na nákup zboží a služeb, dokonce i na investice. Tato situace zákonitě vyvolává reakci ze strany trhu. Dochází ke zdražování služeb a zboží, následně i spotřebitelských úvěrů.

Inflace tažená poptávkou zdražuje, zboží, služby i spotřebitelské úvěry

Inflace tažená nabídkou je vyvolaná zdražováním materiálových a surovinových zdrojů, které jsou bohužel jedinečné a nenahraditelné, což se projevuje právě jejich rostoucí cenou. Také může dojít ke zdražení zemědělské produkce v důsledku sucha, neúrody či zničení cizopasníkem. Následkem této situace dochází především ke zdražování produktů, tlaku na zvyšování mezd a následné nižší konkurenceschopnosti podniku.

Jaká je současná míra inflace v České republice?

Loňská roční míra inflace dosáhla v Česku hodnoty 2, 8 %.  Pro letošní rok se předpokládá její navýšení. Současný vývoj a meziroční srovnání signalizuje nárůst cen o 3, 3 %.  Český statistický úřad, který aktivně srovnává míru zaměstnanosti a ekonomické aktivity, předpokládá míru inflace ve výši 3,2 %.  O výsledné výši míry inflace rozhodne poslední čtvrtletí. Před koncem roku se předpokládá mírné ekonomické oživení.

Jakým způsobem se měří inflace a co způsobuje současný nárůst?

Inflace je ekonomickou veličinou, kterou vyčíslujeme vždy za určité časové období (zpravidla kalendářní rok) prostřednictvím cenových indexů (spotřebitelských cen, cen výrobců, deflátor HDP). Vlivem inflace dochází ke znehodnocování finančních prostředků, což se projevuje především růstem cenových hladin. Současný nárůst cen je způsobený celosvětovou pandemií covidu-19 a poměrně drahými hygienickými opatřeními, jež měly zamezit jejímu šíření.

Jak efektivně čelit inflaci a znehodnocování úspor?

Běžný občan (střadatel) i podnikatel řeší tuto palčivou otázku. Spořicí účty v bankách i termínované vklady nemají šanci zvítězit nad stávající inflací. Ba naopak, mnohé banky upozorňují své klienty prostřednictvím webových stránek, dopisů a e-mailů na opětovné snížení úrokových sazeb.

Nastává moment, kdy je třeba se zamyslet a hledat jiné cesty pro zhodnocení. Tradičním investičním produktem v době ekonomické nestability je investiční zlato. Nabízí se však i jiné možnosti. Nákup nemovitosti, její pronájem a následný prodej. Další možností je nákup cenných známek, obrazů, investičního alkoholu, bitcoinů, sledování kurzu eura či jiných měn.

Investice do nákupu veteránu je jednou z možností, jak uchovat hodnotu úspor

Je protiinflační dluhopis republiky zajímavý?  

Opatrným investorům (pouze fyzickým osobám) se nabízí možnost zhodnotit prostředky (až do výše pěti milionů korun) nákupem protiinflačních dluhopisů, které vydává Ministerstvo financí ČR. 

Dluhopis je emitovaný na dobu šesti let, ale je možné ho využít i jako termínovaný vklad a poměrnou část prostředků odprodat. Výnos se odvíjí od aktuální výše inflace a navíc je k němu přidáno 0,5 % jako motivační bonus.

Nastal vhodný okamžik pro nákup investičního zlata?

Ekonomická nestabilita i příznaky blížící se hospodářské recese jsou přímým kupním signálem pro nákup investičního zlata. To sice nepřináší žádný měřitelný úrok, ale má funkci uchovatele hodnoty.

Dnešní zprostředkovatelé nákupu zlata (např. Česká mincovna) vám rádi nabídnou i nadstandardní služby. Uloží vám zlato v trezoru zdarma, umožní investici po menších částkách a její následnou směnu za zlaté cihličky či mince.

Investice do nemovitosti?

Pokud si vyberete vhodnou nemovitost s ohledem na její stáří, technický stav, lokalitu a infrastrukturu, zaručeně máte šanci na úspěch. Vlastnictví nemovitostí je v posledních letech velmi zajímavou záležitostí. Za posledních deset let se jejich hodnota v ČR zdvojnásobila a v následující dekádě se předpokládá obdobný vývoj. Pro cenu nemovitostí hraje i zoufale pomalá výstavba a stále vyšší náklady na stavby a povolení.

Vlastník má před sebou celou škálu možností, jak s nemovitostí nakládat, aby mu přinášela zisk i do budoucna. Dlouhodobější pronájem bytu vám přinese pravidelný příjem, ale má i svá úskalí. Rozumným řešením je zajistit se tzv. inflační doložkou, která vám umožní jedenkrát do roka zvýšit nájem a bránit se vlivům inflace.

Dlouhodobý pronájem bytu s inflační doložkou může být pro vlastníka nemovitosti zajímavý

Znehodnocení úspor je možné ochránit promyšlenou a zpravidla dlouhodobou investicí. Ovšem je nutné zvážit výši úspor a také míru rizika, které jste ochotni podstoupit. Ekonomická recese je považovaná za ideální čas pro nákup zlata, ale také akcií, jejichž hodnota po překonání krize zpravidla vzroste. Pro efektivní investice do akcií však potřebujete mít určité povědomí o společnostech, jejichž akcie kupujete nebo vyhledat radu odborníků na akciové trhy.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz