Domů » 8 Tipů: Jak vyčistit stříbro?

8 Tipů: Jak vyčistit stříbro?

autor Radka Konečná
0 komentářů
Jak vyčistit stříbro? Vyzkoušejte některý z 8 tipů

Snad každá žena to zná. Máte doma plnou šperkovnici různých řetízků, náramků, náušnic a prstýnků, ale naprostou většinu z nich nenosíte, protože jsou stářím už zašlé a museli byste si je nejprve vyčistit. Především u stříbrných šperků je černání běžnou záležitostí.

Pokud jste se odhodlali a chcete zjistit, jak vyčistit stříbro, vyzkoušejte některý z osmi tipů, jenž vám představíme v tomto článku.

💡 Tip: Víte, podle čeho si vybírat šperky? Zjistěte jaké jsou na běžné každodenní nošení, a které se hodí třeba na pracovní schůzku.

Jak vyčistit stříbro?

Na vyčistění stříbra naštěstí není nic extra složitého. Chce to jen nějaké čistidlo a trochu vašeho času. Dobrou zprávou je, že většina z čistidel se běžně nachází u vás doma.

Čištění stříbra není žádná věda
Čištění stříbra není žádná věda

1. Vata na čištění

Nejlepším způsobem, jak vyčistit stříbro jako profesionál, je pomocí takzvané čistící vaty, která obsahuje speciální čistící látky určené přímo na stříbro.

Seženete ji v různých drogeriích či na některých internetových obchodech. Cena se pohybuje v rozmezí několika desítek korun. Je dobré si jí nakoupit trochu více, abyste měli zásoby na příště.

2. Tekutý čistič na stříbro

Druhou běžnou možností, jak vyčistit stříbro, je pomocí speciálního tekutého čističe, který rovněž zakoupíte ve většině drogerií.

Cenově se nijak neliší od již zmíněné vaty na čištění stříbra.

3. Jak vyčistit stříbro? Ocet a jedlá soda pomůžou

Pokud nemáte doma profesionální vatu na čištění stříbra, nemusíte hned letět do obchodu. Vyzkoušet můžete některou z babských rad. Někdo navíc preferuje spíše přírodní cestu a chemikálie nechává až v záloze.

První z nich je kombinace octa a jedlé sody. Běžná směs, kterou snad každá dobrá hospodyňka zná, a využívá ji k čištění nejrůznějších skvrn.

Smíchejte ocet a jedlou sůl a vytvořte roztok a stříbro do něj namočíte. Nechte jej v něm alespoň dvě hodiny ležet. Potom stačí už jen stříbro osušit a máte hotovo.

💡 Tip: Znáte Marii Kondo? Přečtěte si, jak vám její technika pomůže s úklidem.

4. Kypřící prášek do pečiva

Další z běžných čistících metod, jež rovněž zabírá na kdeco. Smíchejte prášek s vodou a vytvořte hustou pastu, kterou následně opatrně čistěte stříbro.

K čištění ale používejte pouze jemný materiál, žádné drátěnky nebo tvrdé kartáče, které by mohly stříbro poškodit.

💡 Tip: Stříbro není jen oblíbeným materiálem na šperky, ale také trvalou investicí v turbulentních dobách. Stříbro nemá nikterak skvělé zhodnocení v dlouhodobém měřítku a návratnost investice tak není nejlepší, ale je jistým držitelem hodnoty.

5. Pozor na perly či ozdobné kamínky

Domácím čištěním riskujete nejen poškození samotného stříbra, ale také různých ozdobných prvků, připevněných ke šperkům. Při čištění si dejte pozor především na ozdobné kamínky či perličky.

K jejich připevnění se často využívá lepidlo. Při namočení šperku do horké vody může lepidlo povolit a kamínky mohou vypadnout.

Přičištění šperků si dejte pozor na perly a kamínky
Přičištění šperků si dejte pozor na perly a kamínky

6. Zubní pasta

Možná jste nad tím nikdy nepřemýšleli, ale pasta a zubní kartáček nemají pouze jedno využití. Obojí skvěle funguje pro čištění stříbra.

Naneste trochu zubní pasty na kartáček. Důležité je použít co nejměkčí kartáček, kterým nepoškodíte stříbro. Na pastu pusťte trochu vody a potom začněte čistit. Buďte hodně opatrní, netlačte na šperky a místo toho pracujte pomalými a krouživými pohyby.

💡 Tip: Po aplikaci jakékoliv metody stříbro doleštěte běžnou vatou.

7. Jak vyčistit stříbro? Zkuste citron

Další známý způsob čištění v domácnosti je pomocí citronu. Jednu lžíci citronové šťávy nalijte do horké vody a rozmíchejte. Potom do roztoku vložte stříbro a nechte ležet alespoň půl hodiny.

Poté věci z roztoku vyndejte, dobře osušte a doleštěte.

8. Přenechte to odborníkům

Pokud máte stříbra pořádnou zásobu nebo nemáte příliš volného času, můžete zvolit nejjednodušší variantu. Najděte si na internetu ve vašem okolí nějaké zlatnictví, které zároveň slouží jako opravna. Tam by vám s vyčistěním měli určitě pomoc.

Výhodou je, že toto čistění bude profesionální a mělo by také déle vydržet. Na druhou stranu nevýhodou je, že za něj budete muset zaplatit. Záleží tedy na vašich preferencích.

Dalším možným způsobem k vyčištění stříbra je pomocí alobalu a jedlé sody

💡 Tip: Máte strach o své šperky a cennosti? Přečtěte si, jak vybrat správné pojištění majetku. Nebo si přečtěte, jak dokonale vyčistit skleněný sprchový kout.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz