Domů » Jak vyčistit skleněný sprchový kout?

Jak vyčistit skleněný sprchový kout?

autor Patrik Pilous
0 komentářů
jak vyčistit skleněný sprcháč

Také vás trápí neustále znečištěný skleněný sprchový kout? Zaschlé kapky na skleněných dveřích, mapy od mýdel a šampónů, vlasy, mastnota a další nečistoty… Nevěšte hlavu, existuje hned několik způsobů, jak to zařídit, aby váš sprchový kout vypadal zase jako nový!

Ve sprchovém koutě ze sebe umýváme nános špíny z celého dne a odcházíme svěží a čistí. Kam se všechna ta špína ztratí? Zdaleka ne všechna odejde do odpadních trubek a zmizí navždy. Velká část se usazuje také na stěnách, skle nebo podlaze sprchového koutu a jednou za čas je potřeba ji odtud zase rychle vyprovodit. Udělejte pro svou sprchu to, co ona dělá každý den pro vás, a dopřejte jí skutečně efektivní očistu. V dnešním článku si povíme, jak vyčistit dveře od sprchového koutu i jakou péči věnovat jeho ostatním částem.

Tvrdá voda největším viníkem

Tvrdá voda je bohatá na vápník a další minerály. Každá domácnost se ale přeci jen může pyšnit trochu jiným poměrem minerálů a celým složením. To se odvíjí od toho, v jaké oblasti žijete. Příliš tvrdá voda může nejen za skvrny, ale také za poškození vašeho koupelnového skla. Funguje to u něj velmi podobně jako u zanesení rychlovarných konvic, praček či potrubí. I proto je důležité sklo ve sprše pravidelně udržovat – předejdete tak zbytečným velkým nepříjemnostem, které by mohly nastat.

umývání sprchového koutu

Jak vyčistit sprchový kout bez chemie?

Zhruba jednou za 14 dní je potřeba sprchové kouty důkladně vyčistit. Pro odstranění skvrn ze skla by se vám mohla hodit domácí jemná pasta z dvou běžných ingrediencí. Smíchejte půl šálku jedlé sody s vodou – vodu přilévejte tak dlouho, dokud nevznikne hustá pasta. Tuto pastu naneste na jemný hadřík, sklo s ním vyleštěte a následně důkladně opláchněte. 

Jedlá soda skvěle poslouží také v kombinaci s citronem. Citron rozkrojte na polovinu, na chvíli jej položte do jedlé sody a následně jím potřete celou skleněnou plochu. Poté jen opláchněte teplou vodou a vyleštěte jemným hadříkem.

Jak vyčistit skleněný sprchový kout rychle a jednoduše

Nyní už víte, jak vyčistit sklo u sprchového koutu, ale co jeho další části? Skvělou službu vám prokáže citronová šťáva, smíchaná s octem a vodou. Do rozprašovače nalijte vodu a ocet v poměru 1:1 a přidejte čtyři až pět polévkových lžic citronové šťávy. Tato směs nejen že povrch nádherně odmastí, vydezinfikuje a vyčistí zaschlé usazeniny, ale navíc také příjemně a svěže voní.

Citronovou šťávu můžete využít i samotnou, nekombinovat ji. Na hadřík nastříkejte citronový koncentrát, vyleštěte jím znečištěná místa a nechte působit asi 20 minut. Nakonec opláchněte a v případě potřeby postup opakujte.

Cola a alkohol

Ptáte se, jak vyčistit sprchový kout pomocí coly a alkoholu? Cola má neuvěřitelně silné čisticí schopnosti, o kterých ví jen málokdo. A v kombinaci s alkoholem vytvoří neporazitelnou dvojku. Máte-li domácí pálenku, nalijte ji spolu s colou do rozprašovače a nastříkejte na místa, kde se vodního kamene usadilo nejvíce. Nechte působit několik minut, opláchněte a nakonec vytřete do sucha.

Stěrka či hadřík a na skle nezbyde ani kapka

Jestliže chcete udržet sprchový kout čistý co nejdelší dobu, nezapomeňte na prevenci. Velkou službu vám prokáže obyčejná stěrka na okna, pomocí které po každém sprchování setřete kapky vody na dveřích i stěnách sprchového koutu. Zamezíte tak jejich zaschnutí a vytvoření nevzhledných bílých skvrnek. Stejně praktický je i hadřík z mikrovlákna. Jeho výhodou je, že se s ním dostanete i na hůře přístupná místa (například pod madlo dveří nebo do rohů). Po použití jej vždy vyždímejte a nechte uschnout. A alespoň jednou týdně mu dopřejte důkladnou koupel v mýdlové vodě.

stěrka na sprchový kout

Větrání je důležité

Možná se zdá, že větrání s problémem čistého sprchového koutu nesouvisí. Ale je tomu právě naopak, předejdete tak tvorbě nepříjemných plísní. Máte-li v koupelně okno, je to docela snadné. Pokud ne, nezapomeňte po každém sprchování zapnout alespoň na 30 minut větrák a nechat pootevřený nejen sprchový kout, ale i dveře od koupelny.

Nemáte čas? Zachrání vás chemie 

Chodíte pozdě domů, nestíháte nebo jen nechcete s úklidem sprchového koutu ztrácet čas? Zvolte některý  z prověřených čisticích prostředků do koupelny, které doporučují přímo výrobci koupelnových zástěn a koutů. Úklid s nimi půjde od ruky jedna radost!

Přečtěte si také o vintage nebo o rekonstrukci starého domu.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz