Trh s pronájmy je neustále se vyvíjejícím odvětvím, které v posledních letech zaznamenalo výrazný růst u nás i ve světě. Podle společnosti Grand View Research byla v roce 2021 velikost celosvětového trhu s pronájmem oceněna na přibližně 1,87 bilionu USD a v následujících letech se očekává jeho další růst.
Odhaduje se, že jen v USA bylo v roce 2023 až 36 % domácností v nájmu a podle Fortune Business Insights se toto číslo bude v letech 2021-2026 každoročně zvyšovat o 2 %. Podobně i v Evropě došlo v loňském roce k průměrnému růstu nájemného u prémiových nemovitostí o 0,8 %. Platí obecně to, že v Evropě mají vyšší podíl nájemního bydlení ty nejvyspělejší ekonomiky.
Z údajů společnosti Apartment List navíc vyplývá, že průměrná cena měsíčního nájemného v USA v současné době činí 1184 USD měsíčně, přičemž míra neobsazenosti nájemním nemovitostí činí 5,5 %.
Londýňané platí za byty s jednou ložnicí v průměru 1435 liber měsíčně a obyvatelé Tokia za podobně velké byty platí 1019 dolarů měsíčně.
32 % mileniálů plánuje dlouhodobý pronájem namísto přímé koupě nemovitosti. To znamená, že jedna třetina lidí o vlastní nemovitosti vůbec nepřemýšlí a také na ni často nedosáhnou.
Evropa a nájemní bydlení
Tato statistika vypovídá o situaci na trhu s nájemními byty v Evropě, zejména s prémiovými nemovitostmi. Ukazuje, že navzdory hospodářskému poklesu způsobenému pandemií zůstává míra růstu nájemného v těchto nemovitostech stabilní, což naznačuje, že trh s nájemným je stále silný. To je důležitý poznatek pro všechny, kteří chtějí investovat na trhu s nájemními nemovitostmi v Evropě, protože ukazuje, že zde stále existuje potenciál růstu. A poptávka bude sílit.
57,2 % německých domácností je v nájemním bydlení
Tato statistika je silným ukazatelem významu nájemního trhu v Německu. Více než 80 % Němců mělo někdy v životě nájemní smlouvu. Ukazuje, že většina domácností v zemi spoléhá na nájemní bydlení, což vypovídá o síle nájemního trhu v zemi. Tato statistika je zásadní pro pochopení současného stavu nájemního trhu v Německu a poskytuje cenný vhled do trendů a dynamiky trhu, který se může zrcadlit i v České republice. Nyní je rozdíl mezi námi a Němci v tomto aspektu stále velký.
Nájemní bydlení není v západních zemích o tom, že se pronajímají vybydlené byty nebo rodiny pronajímají svůj druhý byt. Jsou zde často developeři, kteří staví byty stejně jako u nás akorát s jedním rozdílem. Následně byty neprodávají, ale pronajímají. Jedním z těchto developerů na nájemní bydlení je také Mint Living.
Jiné starší srovnání ukazuje, že v Německu popularita nájemního bydlení stoupá. Ještě větší podíl z celkového počtu domácností má Švýcarsko.
Zdroj: mintliving.cz, gitnux.org, nordicpropertynews.com, statista.com, experian.com