Domů » Programování mysli Vám přenastaví podvědomí

Programování mysli Vám přenastaví podvědomí

autor Anna Malá
0 komentářů
Programování mysli Vám přenastaví podvědomí

Programování mysli je jednou z moderních a účinných technik, které lze využít k posílení sebevědomí nebo k posílení odolnosti vůči stresu apod. Takovéto nastavování mysli je dobré především proto, že jsme od dětství vystavováni dobrým i špatným vzorcům jednání, na základě kterých se pak sami chováme v dospělosti. Některé tyto vzorce ale přinášejí spíše komplikace než úspěch. Programováním mysli se můžeme v životě posunout dál než si myslíme.

Programování mysli

Programování mysli není již jen scéna ze nějakého sci-fi filmu. Je to dnes již kompletní a moderní proces, metoda, taktika, jak přistupovat ke svým myšlenkám a tím ovlivnit to, co se nám a kolem nás děje. V podstatě jde o jisté programování naší podvědomé mysli, jako když měníme nastavení v set-upu počítačové hry.

Vědomí shromažďuje duševní a morální činnosti a svým způsobem je řídí. Mysl má svou vědomou část a také podvědomí a právě tam, kde se nachází podvědomí, můžeme aktivně programovat a nasměrovávat své myšlení a přístup k životu, tak jak potřebujeme. Toto téma vědomé a nevědomé části mysli je častým předmětem zkoumání filosofů i psychologů.

Zajímavost: Sigmund Freud, rakouský psychiatr, zavedl pojmy jako podvědomí nebo nevědomí.

V nevědomé části naší mysli je uloženo vše, co jsme kdy zažili, viděli, poznali, slyšeli, naučili se. Jsou tam všechny informace, které mají vliv na to, jak uvažujeme a co následně děláme, jak jsme schopni přijmout některé situace či nikoli. Proto právě tam můžeme programovat svou mysl, protože z ní vychází naše automatické jednání.

Nastavení mysli
Nastavení mysli

Programování mysli: Kde začít a proč?

Programování mysli začíná právě u nevědomí, které tvoří podstatně větší část naší mysli než samotné vědomí. To, co je nastaveno v našem podvědomí má vliv na to, jak například reagujeme. Často tak čelíme smutku nebo frustraci pouze pro to, že jsme to v dětství viděli, že se tak na některé situace reagovalo.

Naprogramováním nevědomé části mysli se oprošťujeme od nastavených a předurčených rolí a vzorců chování, pocitů a reakcí. Díky tomu nastavujeme nové vzorce, které pokládáme za dobré a správné pro nás. Ne proto, že jsme to tak kdysi viděli, ale proto, že jsme se tak sami rozhodli a chceme vědomě ovládat to, jak prožíváme, jednáme, cítíme.

TIP: Studie dokazují, že je možné změnit mozek a přetvořit jej.

Nastavení mysli je dobré, resp. důležité především proto, že vědomě řídíme sami sebe. Přebíráme vládu nad tím, kdo jsme. Protože, jak už někteří historičtí filosofové zmínili, opravdu nemáme skutečnou vládu nad “svou hlavou”. Často se zdá, že se řídí sama a dělá si co chce, zvláště v situacích, kdy nechceme podléhat stresu a strachu a při tom se tomu tak děje.

Nastavení mysli ve spánku

Nastavení mysli ve spánku je nejlepším způsobem pro ty, kteří se obávají složitosti programování mysli. Není to samozřejmě tak, že usnete s walkmenem na uších a po probuzení změníte svůj život od podlahy. Nicméně vaše mysl bude takto pohodlně přijímat informace, které chcete, aby slyšela. Nehledě na to, že ve spánku je schopna hlubšího vnímání.

Zajímavost: Vědci dokázali, že mozek potřebuje 21 dní na to, aby se změnil. Proto také s některými návyky je spojena právě doba 21 dní.

Programování mysli ve spánku nebo také před ním funguje na základě pozitivních afirmací, které můžete poslouchat buď na audionahrávkách nebo si je můžete říkat vy sami. Před spánkem tak říkáte své mysli to, co chcete aby vstřebala. Pokud k sobě mluvíte, pak k sobě mluvíte formou: “Jsem zdravý.”, “Jsem krásná.” apod. Říkáte vaší mysli, že tento stav je nyní.

Účinky pozitivních afirmací jsme zmiňovali již v článku: Pomáhá pozitivní afirmace? Je to tak, že naše mysl občas prostě potřebuje slyšet tyto zprávy, protože v reálném, běžném životě jsme obklopeni těmi negativními a pořád pochybujeme sami nad sebou. Proto také často jednáme zbytečně automaticky a podléháme stresu.

Podvědomí a mysl
Podvědomí a mysl

Negativní programování mysli

Mysl je ohromné a báječné místo, které je schopné absorbovat nepřeberné množství podnětů, které dostává. Díky tomu, se ale stává také nebezpečným místem, protože ne vždy jsou tyto podněty zcela dobré nebo správné. Díky podvědomému vstřebávání informací tak často pojmeme některé negativní vzorce chování.

Stává se tomu tak často v průběhu dětství, kdy kopírujeme chování rodičů a lidí kolem nás. To, co rodiče mají naučené a jednají tak podle toho, se stává mantrou i pro nás, jako děti. V této fázi pak přebíráme do svého podvědomí některá nastavení, která nás v dospělosti omezují a ztrpčují nám život.

Zajímavost: Mozek funguje jako sval, čím více ho posilujeme, tím sílí i on sám, resp. se zvětšuje.

Dalším takovým místem pro vstřebávání negativních nastavení jsou média. Televize, mobily, počítače, zprávy, hudba, reklamy, seriály, to vše jsou zdroje informací, které náš mozek vstřebává, ať už vědomě či nevědomě. Je proto důležité mít na paměti také tento vliv a nevystavovat se mu až příliš nebo alespoň mít na paměti podprahové zprávy těchto zdrojů.

Jak změnit podvědomí?

Jak změnit podvědomí? Existuje několik způsobů, jak změnit své myšlení, své podvědomí, tak abychom reagovali na situace lépe. Abychom byli odolnější, měli více sebevědomí, řešili spory lehčeji apod. Záleží na tom, které techniky vám budou více vyhovovat, za vyzkoušení ovšem stojí všechny.

TIP: Nasměrujte své myšlenky tam kde chcete být, protože život má tendenci naplnit to, co mysl očekává.

Pro začátek je dobré vědět, co vlastně od programování mysli očekáváte. Jaký je váš cíl? Chcete zvýšit vaše sebevědomí? Chcete méně stresu? Chcete být aktivnější? Stanovte si váš cíl, abyste věděli, co vlastně máte svému podvědomí “vzkázat”. Co chcete nastavit a jak to chcete změnit.

12 Tipů: Jak změnit podvědomí:

  1. Programování mysli před spaním: Touto technikou můžete promlouvat ke své mysli. Udělejte si pohodlí, lehněte si tak, abyste se cítili maximálně skvěle. Pokud máte jasno v tom, co chcete změnit, pak volte pozitivní afirmace tímto směrem. Mluvte k sobě v první osobě, prvním pádě, tedy: “Jsem sebevědomý.”, “Jsem zdravá” apod.
  2. Programování mysli audionahrávkou: Pokud nechcete přemýšlet nad tím, jak k sobě promlouvat a nechcete si afirmace říkat, pak si pořiďte jednu z audionahrávek, zaměřenou na téma, které hledáte. Mezi vyhledávané patří například autogenní tréninky od Romana Svobody.
  3. Afirmace: Resp. Pozitivní afirmace, to je to nejjednodušší s čím můžete zkusit začít. Mluvte na sebe např. ráno před zrcadlem. Vyberte si svou afirmace a opakujte ji doslova “tak dlouho dokud se vám nevryje do paměti”. Opatrně na nevědomě použité negativní afirmace. Časté: “Jsem fakt blbá” je něco, co se také vrývá do mysli.
  4. Zvuková stopa pro programování mysli: Funguje podobně jako nahrávky, je zde několik afirmací, nahraných přes sebe, různými hlasy s rozdílnými frekvencemi. Je to proto, aby zde fungovalo lépe podvědomé vnímání než vědomé, které nastavování mysli ruší svými pochybnostmi atd.
  5. Vizualizace: V podstatě jde o to myslet na stav, který chcete aby byl a představovat si, že se v něm již nacházíte. Jednoduchý příklad: Chcete být sebevědomá, úspěšná podnikatelka? Pak si vizualizujte že jí jste, jak jste úspěšná, co máte na sobě, že sedíte ve své krásné kanceláři, jak se prezentujete a jak báječně a silně se cítíte.
  6. Meditace: Mysl jde ruku v ruce s meditací. Při meditaci se zklidňujeme a směřujeme sami sebe tam, kde chceme být. Učíme se ovládat své myšlenky a své následné jednání. Meditace je proto jedním z nejefektivnějších nástrojů programování mysli. Zbavuje nás negací a odbourává rušivé myšlenky.
  7. Zaměření své pozornosti: Zaměřte se na to, co máte. Často se zmítáme v tom, co nám chybí, co bychom chtěli a nemáme to, jenže tím zaměřujeme svou mysli na nedostatek. Jenže tam, kam je naše mysl směřována, tam má tendence “jít”. Proto tak přitahujeme více dalšího nedostatku. Zaměřte svou mysl na vděčnost a spokojenost s tím, co máte.
  8. Vyhýbání negativnímu vlivu: Jak bylo uvedeno již výše, jsme obklopeni negativními zdroji informací a dostává se k nám vědomě i podprahově nepřeberné množství nedobrých zpráv. Chcete-li změnit vaše myšlení, pak se vyhýbejte zbytečným negativním informacím. Nejsou to pouze média, jsou to také lidé, kteří jsou negativní sami o sobě.
  9. Kniha úspěchů: Tato technika nás učí o tom, že jsme vážně dobří, že není potřeba o sobě neustále pochybovat. Učí nás, že máme vidět to dobré, co jsme dokázali, ne to, co se nám nepodařilo. Pište si vše dobré, co se vám daří a když se budete cítit mizerně, můžete se k tomu, kdykoli vrátit, abyste se přesvědčili o tom, že jste skvělí.
  10. Nástěnka vizí, snů a plánů: Vše, co slyšíme vnímáme, ovšem pokud k tomu máme i vizuální zdroj, naše mysl to vstřebává ještě mnohem lépe. Udělejte si svou nástěnku, nebo plánek toho, jaké jsou vaše sny a cíle. Pomůže vám to zaměřit svou mysl na to, co je potřeba. Pomůže vám to udržet svůj směr.
  11. Návyky: Návyky nám v podstatě určují to, jak reagujeme v některých situacích. Kolikrát nás to ale odvede od toho, čím nebo kým jsme chtěli být. Pokud chceme změnit naši mysl, musíme začít především se změnou některých návyků, které často jednají za nás.
  12. Relaxace: Nedílnou součástí pro změnu toho, jak smýšlíme je relaxace. Zvláště v dnešní době je velmi důležité zpomalit a oprostit se od rušivých faktorů. Být chvíli sami se sebou, “vypnout” a odpočinout si od všeho. Pro mozek je tohle velmi důležité, protože je to kromě spánku a řízené terapie, jedna z mála možností kdy může regenerovat.
Programování podvědomí
Programování podvědomí při meditaci

Programování mysli: Vybrané oblasti, kde je váš “set up”?

  • Stres
  • Zdraví
  • Životní styl
  • Závislosti
  • Spokojenost s vlastním životem
  • Přístup ve vztahu
  • Spokojenost v zaměstnání

Podprahové vnímání

Podprahové vnímání není programování podvědomí. Podprahové vnímání je ovlivňování lidské psychiky slabými nebo krátkými zrakovými nebo také sluchovými podněty. Leží pod prahem našeho vnímání a proto jsou označovány jako podprahové vnímání. Tyto podněty mají za úkol ovlivnit naše konkrétní chování.

Podprahové vnímání bývá spojeno s negativní reklamou, kdy se nás výrobci snaží přimět ke koupi konkrétního zboží nebo služeb. Typickým příkladem je vsunutí políčka, které není vnímáno do reklamy nebo filmu. Například k vyvolání potřeby pití konkrétního nápoje, nebo pobídka k jídlu apod.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz