Domů » Co je alkalická voda a jaké má účinky?

Co je alkalická voda a jaké má účinky?

autor Kateřina Korčáková
0 komentářů
Co je alkalická voda a jaké má účinky?

Alkalická voda se stává čím dál tím populárnější alternativou k běžné vodě z kohoutku. Přestože vědecké důkazy o jejích komplexních účincích na zdraví nejsou plně prokazatelné, někteří lidé vnímají konzumaci alkalické vody pozitivně a připisují jí zlepšení svého zdraví a pohody. Můžete pít alkalickou vodu každý den a kde si ji koupíte? Čtěte dál.

Čím se liší alkalická voda od té běžné?

Alkalická voda, známá také jako živá voda nebo ionizovaná voda, je voda s pH 8 nebo 9. Běžná voda z kohoutku má obvykle pH 7, ale alkalická voda se vyznačuje mírně zásaditou povahou. To je způsobeno obsahem minerálů, jako je hořčík, vápník a draslík, které dodávají vodě charakteristickou chuť.

Alkalická voda může chutnat hořce nebo jinak než voda z kohoutku. Může také změnit chuť čehokoli, do čeho ji použijete, například kávy nebo čaje.

💡Tip: Bojujete se závislostí na energetických a sladkých nápojích? Přečtěte si tipy, které vám mohou je omezit

Jaké jsou její účinky?

Příznivci alkalické vody tvrdí, že její zvýšené množství vodíku zajišťuje větší hydrataci než běžná voda, zejména po náročném tréninku. Mimo jiné nízké pH obyčejné vody je podle nich příčinou nejrůznějších zdravotních problémů, od osteoporózy až po rakovinu.

Voda, která je více zásaditá, údajně snižuje kyselost v krevním řečišti a:

  • zlepšuje metabolismus
  • zvyšuje energii
  • zpomaluje stárnutí
  • zlepšuje trávení
  • snižuje úbytek kostní hmoty.

Alkalická voda podporuje vylučování toxinů z organismu a neutralizuje přebytečné kyseliny, které vznikají jako vedlejší produkt metabolismu. Chronické překyselení organismu je spojováno s rozvojem řady onemocnění, jako je artritida, osteoporóza, ledvinové kameny a dokonce i rakovina. Alkalická voda tak může hrát preventivní roli v boji proti těmto chorobám.

Díky menším molekulám a upravenému pH se alkalická voda lépe vstřebává organismem a zajišťuje tak efektivnější hydrataci buněk. To vede ke zvýšení energie, vitality a celkovému zlepšení fyzické i psychické pohody.

Alkalická voda neutralizuje žaludeční kyselinu, čímž zmírňuje pálení žáhy a podporuje trávení. Zároveň reguluje peristaltiku střev a předchází zácpě.

Antioxidační vlastnosti alkalické vody pomáhají bojovat proti volným radikálům, které poškozují buňky a oslabují imunitní systém. Podpora funkce bílých krvinek pak napomáhá k prevenci infekcí a chorob.

Kromě výše uvedených benefitů se alkalické vodě připisují i další pozitivní vlivy, jako je zlepšení vzhledu pleti, zvýšení fyzické a psychické výkonnosti a zpomalení procesu stárnutí.

Alkalická voda značky Alcalia
Alkalická voda značky Alcalia | Zdroj: Allegro.cz

Vedlejší účinky alkalické vody

Některé studie prokazují pozitivní vliv na detoxikaci, hydrataci a trávení, zatímco jiné nenacházejí dostatek důkazů pro podporu všech udávaných benefitů.

Máte se tedy obávat i nějakých vedlejších účinků? Alkalická pitná voda je považována za bezpečnou. V současné době neexistují žádné důkazy o negativních vedlejších účincích.

Pokud nemáte onemocnění ledvin, nepředstavuje zásaditá voda žádné vážné zdravotní riziko. Vysoké pH může způsobit vysušení a svědění pokožky.

Konzumace velkého množství vysoce alkalické vody (pH 9,0-10) však může ovlivnit i trávení a způsobit žaludeční potíže. Velmi zásaditá voda totiž může snižovat obsah žaludečních kyselin v žaludku, což vede k nadýmání, říhání nebo pocitu rychlého či dlouhého nasycení po jídle.

Ačkoli někteří lidé naznačují, že alkalická voda může způsobovat ledvinové kameny, protože je bohatá na alkalizující minerály jako je vápník, draslík a hydrogenuhličitan, existuje jen málo důkazů, že takové riziko existuje. Nemusíte se tedy ničeho obávat.

Z jakých zdrojů je alkalická voda?

Existují dva typy alkalické vody – přírodní a umělá. Přírodní se může vyskytovat v oblastech s horninami bohatými na určité minerály. Některé značky přírodních alkalických vod mohou obsahovat vápník, draslík, hořčík a hydrogenuhličitan. Tyto přidané minerály mají obohatit zásaditost a chuť.

Alkalické vody na pultech obchodů, například značky Smartwater a Alcalia, obvykle procházejí ionizátorem – přístrojem, který slouží k oddělení kyselejších molekul. Při komerční výrobě prochází voda ionizátorem, který pomocí silných elektromagnetů odděluje vodíkové ionty od kyseliny solné, zvané uhličitan, která “drží” vodík ve vodě. Přerušením vazby se uvolňují vodíkové ionty, čímž se voda stává zásaditější.

Alkalickou vodu lze zakoupit v mnoha obchodech s potravinami nebo zdravou výživou. Lze ji také objednat na internetu. Ionizátory vody se prodávají i v mnoha velkých obchodních řetězcích.

💡Tip: Pokud uvažujete o konzumaci alkalické vody, je důležité zvolit si ověřený zdroj a dbát na dostatečný příjem tekutin během celého dne. Nezapomeňte, že zdravý životní styl zahrnuje pestrou stravu, dostatek pohybu a kvalitní spánek.

Pokud je voda správně filtrována za účelem odstranění kontaminantů, ionizována a remineralizována nebo zakoupena z kvalitního zdroje, neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly omezení, kolik alkalické vody lze denně vypít.

Můžete si ji vyrobit doma?

Kromě nákupu balené alkalické vody si můžete vyrobit vlastní alkalickou vodu doma. Existuje řada domácích metod, jak dosáhnout stejného účinku, například domácí ionizátor, vodní filtr, kapky pH nebo dokonce přísady jako například jedlá soda.

Nejjednodušší a nejlevnější způsob výroby alkalické vody je přidání špetky jedlé sody do sklenice vody z kohoutku. Jedlá soda (hydrogenuhličitan sodný) má pH přibližně 9,0.

Přestože přidání jedlé sody do vody zvyšuje její zásaditost, konzumace nadměrného množství hydrogenuhličitanu sodného může ovlivnit hladinu elektrolytů a vést k negativním zdravotním důsledkům, včetně hypokalémie (nízká hladina draslíku v krvi), hypernatrémie (vysoká hladina sodíku v krvi) nebo zhoršení chronického onemocnění ledvin.

Existují také filtry a ionizátory, které vyrábějí zásaditou vodu. Než však investujete do drahého přístroje, kupte si v železářství levný test pH vody, který zkontroluje hladinu pH vaší vody z kohoutku.

💡Tip: Každý sportovec ocení při delším výkonu iontové nápoje. Co dokáží s vaším tělem?

Jak tedy k této vodě přistupovat? Alkalická voda může být zdravou a osvěžující alternativou k běžné vodě z kohoutku. Je však důležité k ní přistupovat s realistickými očekáváními a nevnímat ji jako zázračný lék na všechny choroby.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz