Domů » 7 Tipů: Jak poznám, že jsem v ketóze a hubnu?

7 Tipů: Jak poznám, že jsem v ketóze a hubnu?

autor Tereza Gödrichová
0 komentářů
ketodieta

Ketodieta v dnešní době patří mezi oblíbené a účinné způsoby, jak zhubnout přebytečná kila a zlepšit své zdraví. Při správném dodržování tohoto nízkosacharidového stravování s bohatým obsahem tuků se zvýší hladina ketolátek v krvi. Ty poskytují nový zdroj paliva pro vaše buňky a jsou příčinou většiny jedinečných zdravotních účinků tohoto jídelního stylu.

Při ketodietě prochází vaše tělo mnoha biologickými úpravami, včetně snížení hladiny inzulínu a zvýšeného odbourávání tuků. Když k tomu dojde, vaše játra začnou produkovat velké množství ketonů, které dodávají energii vašemu mozku.

Často však těžce poznáte, zda se v ketóze nacházíte, nebo bloudíte někde mimo. V následujících řádcích se dočtete, jakých je 7 běžných příznaků a symptomů ketózy, a to jak pozitivních, tak negativních. Díky nim poznáte, že jste na správné cestě ke štíhlé postavě a zdravějšímu duchu.

💡 Tip: Začínáte s ketodietou a nevíte si rady? Pokud se chcete dozvědět více, přečtěte si článek, co vše potřebujete o ketogenní stravě vědět.

protikvasinková dieta
Ketodieta je založená na minimálním příjmů sacharidů a zvýšených tucích

1. Potlačený hlad a chuť k jídlu

Mnoho lidí říká, že při ketodieta potlačuje pocit hladu. Důvody, proč k tomu dochází, se stále ještě přesně neví a zkoumají se. Předpokládá se však, že toto snížení hladu může být způsobeno zvýšeným příjmem bílkovin a zeleniny (tedy i vlákniny) spolu se změnami hormonů hladu v těle.

Samotné ketony mohou také ovlivňovat váš mozek tak, že snižují chuť k jídlu. Tudíž může ketodieta výrazně potlačovat hlad a poté toho sníte méně. Pokud se cítíte sytí a nemáte potřebu jíst tak často jako dříve, nejspíše se nacházíte v ketóze. Díky sníženému příjmu také začnete hubnout.

2. Špatný dech

Často se uvádí, že lidem po dosažení plné ketózy zapáchá z úst. Je to vlastně běžný vedlejší účinek. Mnoho lidí na ketogenní stravě a obdobných dietách říká, že jejich dech získává ovocný zápach. To způsobuje zvýšená hladina ketolátek. Konkrétním viníkem je aceton, tedy keton odcházející z těla močí a dechem.

Ačkoli tento závan z úst není zrovna ideální pro váš společenský život, představuje pozitivní znamení pro přesnost vašeho stravování. Lidé držící ketodietu si několikrát denně čistí zuby nebo používají žvýkačky bez cukru, aby tento problém vyřešili.

Jestli používáte žvýkačky nebo jiné alternativy (třeba nápoje bez cukru) vždy si zkontrolujte na etiketě, zda obsahují sacharidy. Ty mohou zvýšit hladinu cukru v krvi a snížit hladinu ketolátek.

3. Krátkodobé snížení výkonnosti

Vyloučení sacharidů může nejprve vést k celkové únavě. K tomu patří i počáteční snížení výkonnosti při cvičení. Způsobuje to především snížení zásob glykogenu ve vašich svalech, které představují hlavní a nejúčinnější zdroj paliva pro všechny formy vysoce intenzivního cvičení.

Po několika týdnech mnoho osob držících ketogenní dietu uvádí, že se jejich výkonnost vrací k normálu. U některých typů hodně náročných sportů a závodů může být ketodieta dokonce prospěšná.

A co víc, existují i další výhody. Například především zvýšená schopnost spalovat více tuků během cvičení. Zjistilo se, že sportovci na ketodietetě spalovali při cvičení až o 230 % více tuku ve srovnání se sportovci, kteří tento typ stravování nedodržovali.

I když je spíše více nepravděpodobné, že ketodieta maximalizuje výkonnost těžkých sportovců, po adaptaci na tuk by měla být dostatečná pro běžné cvičení a rekreační sport. To skvěle napomáhá shazování hmotnosti.

hubnutí břicha
Ketodieta dokáže pomoct s hubnutím

4. Krátkodobá únava

Počáteční přechod na ketodietu může být pro nové strávníky jedním z největších problémů. Mezi její dobře známé vedlejší účinky patří také slabost a únava. Ty často způsobují, že lidé dietu ukončí dříve, než se dostanou do plné ketózy a využijí mnoha dlouhodobých výhod.

Tyto vedlejší účinky jsou ovšem přirozené. Po několika letech fungování na palivovém systému s vysokým obsahem sacharidů se tělo zkrátka musí přizpůsobit něčemu novému a bohužel chvíli trvá, než si zvykne.

Jak se dalo očekávat, tento přechod neproběhne přes noc. Obvykle trvá 7–30 dní, než se dostanete do plné ketózy. Abyste během tohoto přechodu snížili únavu, můžete užívat elektrolytové doplňky. Elektrolyty se totiž často ztrácejí kvůli rychlému snížení obsahu vody v těle a vyloučení zpracovaných potravin, které mohou obsahovat přidanou sůl. Při přidávání těchto doplňků se snažte získat 1 000 mg draslíku a 300 mg hořčíku denně.

🥩 Tip: Pokud vás zajímá, co můžete jíst při keto dietě a jak si sestavit jídelníček, tak si přečtěte článek o 16 nejlepších keto potravinách. A pro další nápady a inspiraci na vaření v kuchyni mrkněte na 15 nejoblíbenějších jídel v keto dietě.

5. Zvýšená soustředěnost a energie

Někteří lidé často říkají, že při zahájení diety s velmi nízkým obsahem sacharidů dochází k zamlžování mozku, únavě a pocitu nevolnosti. To se označuje jako „nízkosacharidová chřipka“ nebo „keto chřipka“. Ovšem ti, co ketodietu drží dlouhodobě držící uvádějí zvýšenou soustředěnost a energii.

Když začnete s nízkosacharidovou dietou, vaše tělo se musí přizpůsobit spalování většího množství tuků jako paliva místo sacharidů. Až se dostanete do ketózy, velká část mozku začne spalovat ketony místo glukózy. Může trvat několik dní nebo týdnů, než to začne správně fungovat.

Ketony jsou pro mozek mimořádně silným zdrojem paliva. Byly dokonce testovány v lékařském prostředí při léčbě mozkových onemocnění a stavů, jako je otřes mozku a ztráta paměti. Proto není nic zvláštního na tom, že osoby dlouhodobě držící ketodietu často uvádějí větší jasnost a lepší funkci mozku.

Vyloučení sacharidů může také pomoci kontrolovat a stabilizovat hladinu cukru v krvi. To podporuje zvýšení soustředění a zlepšení funkce mozku. Kromě toho také stabilnější hladina cukru pomáhá pro shazování přebytečných kil.

6. Nespavost

Jedním z velkých problémů mnoha lidí na ketodietě je spánek, zejména v prvních dnech na změně stravy. Spousta lidí hlásí nespavost nebo noční buzení, když poprvé drasticky sníží množství sacharidů.

To se však obvykle během několika týdnů zlepší. Mnoho dlouhodobě držících ketodietu tvrdí, že po přizpůsobení těla na tento typ stravování spí lépe než dříve. Chce to pouze čas a trpělivost. Dlouhodobý lepší spánek také podporuje hubnutí.

💡 Tip: Nevíte, jak by mělo vypadat stavování v rámci keto diety a potřebujete nějakou inspiraci? Koukněte na náš vzorový jídelníček na 1 týden.

7. Úbytek hmotnosti

Ketodieta spolu s běžnými nízkosacharidovými dietami se řadí mezi velmi účinné styly pro hubnutí. Při přechodu na tento typ stravování pravděpodobně zaznamenáte krátkodobý i dlouhodobý úbytek hmotnosti.

K rychlému zhubnutí může dojít během prvního týdne. I když se někteří lidé domnívají, že jde o úbytek tuku, jde především o snížení uložených sacharidů a vody. Po počátečním rychlém poklesu hmotnosti vody byste měli pokračovat v soustavném shazování tělesného tuku. Pokud ovšem budete ketodietu dodržovat a zůstanete v kalorickém deficitu.

Tuky a zelenina
Tuky a zelenina jsou s ketodietou nejlepší kamarádi

Několik klíčových příznaků a symptomů vám pomůže určit, zda jste v ketóze. Mnoho z nich napomáhá i shazování přebytečných kil. Nakonec při dodržování zásad ketodiety byste vždy měli být v určité formě ketózy.

Nejdůležitější ale je, aby vás ketodieta bavila a cítíli jste se ve svém těle zdravěji. Pokud se tak nestane, raději zkuste jiný způsob shazování kil. Hlavně nezapomeňte na kalorický deficit, pak se hubnutí určitě ukáže.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz