Domů » Proč a jak nezapomenout důležité informace z knih a článků?

Proč a jak nezapomenout důležité informace z knih a článků?

od Sandra

Nezáleží na tom, zda čtete odbornou literaturu do práce, nebo upřednostňujete spíše oddechovou beletrii. Čtení je bezesporu nejen dobrý způsob relaxace, ale také rozvíjí vaši osobnost. Z každé přečtené knihy vám v paměti utkví střípek informací, který můžete později ve svém životě využít. Často si při čtení řeknete, že tato informace je velice podnětná, ale bez poznamenání tuto informaci můžete do zítra zapomenout.

Pokud byste rádi věděli, jak si zajímavosti z knih uchovat v paměti, tak abyste je po přečtení nezapomněli a případně je mohli časem využít, tak čtěte dál!

Hledáte tip na dobrou knihu? Pokud ano, tak se podívejte na článek o nejprodávanějších a nejčtenějších knihách posledních let, kde jsme pro vás vybrali pár titulů, které vás zaručeně zaujmou.

Na co se během čtení zaměřit?

Čtení s porozuměním znamená, že jste si text nejen přečetli, ale také jste plně vstřebali jeho obsah. Na tento bod lidé často zapomínají, avšak ve většině případů je právě tato složka čtení na celém procesu ta nejdůležitější. Pokud jste si právě přečetli složitý článek z učebnice a stále váháte nad tím, zda si jeho obsah budete pamatovat i za pár hodin, tak se pokuste sepsat na papír krátké shrnutí ze kterého bude vyplývat, co se vám autor napsaným textem snažil sdělit.

Až se k textu budete vracet, tak si nejprve přečtěte vaše výpisky a pokuste se vybavit detaily. Pokud se vám to nepovede, tak nahlédněte zpátky do původního textu. Tímto způsobem zkoušíte, kolik informací z přečteného obsahu jste si uchovali v paměti a navíc simulujete situaci, kdy si budete muset jednotlivé informace vybavit u zkoušky nebo prezentace.

Dalším způsobem, jak si uchovat v paměti informace je vysvětlovat nebo vyprávět o určitém tématu někomu jinému. Tím, že na dané téma diskutujete s někým jiným se zároveň učité i vy sami. Jak byste mohli mluvit o něčem nebo odpovídat na otázky, kdybyste to sami dokonale neovládali?

vyprávění čtení
Informace zjednodušujte a snažte se pochopit smysl. Všechno těžké je ve své podstatě jednoduché.

Jaké informace hledáte?

Před tím, než se pustíte do čtení, tak byste si měli ujasnit, jaké informace vám tato kniha přinese. Přečtěte si obsah a zamyslete se nad tím čemu se jednotlivé kapitoly budou věnovat. Poté, co si v hlavě vytvoříte přibližnou strukturu textu, tak na ní můžete navázat podrobnější informace. Základ však zůstane stejný a bude se pouze rozšiřovat a rozrůstat.

Tato technika umožňuje přejít postupně od základu k složitějším a detailnějším informacím, aniž bychom ztratili hlavní niť. Například pokud jste otevřeli někdy zákoník, tak jste si všimli, že na začátku je zpravidla výčet základních definic, které je potřeba znát, abyste na ně mohli později navázat další informace.

V učebnicích je zpravidla na konci každé kapitoly výčet otázek k tématu. Pokuste se na tyto otázky odpovědět a ujistit se, že jste danému tématu opravdu porozuměli.


Podtrhávejte si důležité informace

Jakmile narazíte na odstavec, ve kterém by se podle vás mohla nacházet odpověď na vaši otázku, tak si ji vyznačte. K podtrženým frázím se budete moci později vrátit, aniž byste museli znovu pročítat celý text. Během podtrhávání se navíc přinutíte zamyslet nad tím, co je v textu nejpodstatnější a dodatečně si tím v hlavě informace zpracovat.

V dnešní době máme možnost si zajímavosti z knih a článků uchovávat díky aplikacím, kam si můžeme rychle fotit, označovat či nahrávat různé úryvky.

čtení podtrhávání
K vytváření výpisků v online čtečkách využijte aplikace jako jsou např. Bookmate nebo Kindle.

Využívejte genius loci

Pokud se učíte dlouhé hodiny u stolu v pokoji, tak se zkuste na čas přemístit do jiné místnosti nebo se jít učit do kavárny, knihovny nebo parku. Změna prostředí prospěje nejen vaší mysli, ale pomůže vám snadněji si vybavit to, co jste se naučili, jelikož si vzpoomenete i na prostředí ve kterém jste se nacházeli. Tato metoda je velmi užitečná, zvlášť pokud se snažíte zapamatovat velké množství informací naraz a jednotlivá témata se vám slévají do jednoho.

Pokud máte dobře vyvinutou vizuální paměť, tak můžete navázat jednotlivá slova na předměty, které se nacházejí v místnosti. Asociace s předměty vám pomohou zapamatovat si obzvlášť složité struktury, seznamy nebo schémata bez dalších logických návazností.

Získané informace aplikujte v praxi

Jedna věc je teorie, ale druhá je umět získané informace využít v praxi. Můžete přečíst stovky knih o seberozvoji, time managementu a o tom, jak přestat prokrastinovat, ale pokud nebudete umět získané informace využít v reálném životě, tak pro vás nebudou mít tyto znalosti naprosto žádnou hodnotu. Pokuste se proto zapojit teoretické znalosti do běžného života, ať už doma nebo v práci.

Situace, které jsme už jednou prožili se nám uloží v paměti až do konce života. Nikdy nezapomenete, jak zavazovat tkaničku nebo držte v ruce lžičku, ale stěží byste se to mohli naučit, aniž byste se o to alespoň jednou pokusili sami.

Paměť je potřeba trénovat stejně tak, jako když sportujete, nebo se učíte hrát na hudební nástroj. Nebojte se proto učit se nazpaměť citáty z knih, verše z básní nebo odborné definice z učebnic. Rozšiřujete tím nejen svoji slovní zásobu, ale také celkový přehled. V moderním světe se obzvlášť cení pokud někdo umí gramotně a kultivovaně vyjadřovat své myšlenky. Mnoho lidí proto vedou osobní blog, kde sdílejí své myšlenky s ostatními a prezentuji svou tvůrčí nebo pracovní činnost.

Články, které stojí za přečtení: