Domů » Co je půjčka se zástavou nemovitosti

Co je půjčka se zástavou nemovitosti

autor Patrik Pilous
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Investice do nemovitosti

V tomto krátkém článku se dozvíte, co je půjčka se zástavou nemovitosti. Prohlédněte si také náš srovnávač půjček nebo si přečtěte o konsolidaci mikropůjček.

Co je půjčka se zástavou nemovitosti?

Půjčky se zástavou nemovitosti jsou typem půjčky, která se poskytuje na základě zástavy nemovitosti. To znamená, že se jako záruka půjčky použije nemovitost (například dům nebo byt), která je ve vlastnictví žadatele o půjčku. Pokud žadatel půjčku nesplatí, může poskytovatel půjčky nemovitost prodávat a použít získané peníze na splacení půjčky.

Půjčky se zástavou nemovitosti se obvykle poskytují na vyšší částky a mají nižší úrokové sazby než jiné typy půjček. To je způsobeno tím, že poskytovatel půjčky má jistotu, že pokud žadatel půjčku nesplatí, bude moci vydražit jeho nemovitost a tak se vrátit alespoň částečně k nákladům spojeným s poskytnutím půjčky.

Půjčky se zástavou nemovitosti se obvykle poskytují na delší dobu, než jiné typy půjček, a jsou určeny především pro lidi, kteří potřebují větší finanční prostředky a jsou ochotni ručit svou nemovitostí. Předtím, než se rozhodnete pro půjčku se zástavou nemovitosti, je důležité důkladně zvážit všechna pro a proti a porovnat nabídky různých poskytovatelů.

Zástava nemovitosti hypotéka

Zástava nemovitosti a hypotéka jsou dva odlišné pojmy, i když se často zaměňují. Zástava nemovitosti je formou zajištění půjčky, kdy se jako záruka použije nemovitost vlastněná žadatelem o půjčku. Pokud žadatel půjčku nesplatí, může poskytovatel půjčky nemovitost prodávat a použít získané peníze na splacení půjčky.

Hypotéka je natolik specifickým typem úvěru, že může být jedním z druhů zástavy nemovitosti. Hypotéka je úvěr poskytnutý na základě zástavy nemovitosti, který je určený především k financování koupě nemovitosti nebo k refinancování stávajícího úvěru na nemovitost. Hypotéka se obvykle poskytuje na větší částky a na delší dobu než jiné typy půjček a jeho úroková sazba bývá nižší než u jiných typů úvěrů.

Zástava nemovitosti a hypotéka se liší především účelem a podmínkami poskytnutí. Zatímco zástava nemovitosti se může použít jako zajištění jakéhokoli typu půjčky, hypotéka je určena především k financování koupě nebo refinancování nemovitosti a její poskytnutí je podmíněno splněním řady dalších kritérií. Předtím, než se rozhodnete pro zástavu nemovitosti nebo hypotéku, je důležité si důkladně prostudovat podmínky a nabídky jednotlivých poskytovatelů a zvolit tu nejvýhodnější pro vaši situaci.

Zástava nemovitosti s věcným břemenem

Zástava nemovitosti s věcným břemenem je formou zajištění půjčky, kdy se jako záruka použije nemovitost vlastněná žadatelem o půjčku. V takovém případě se na nemovitosti uvalí věcné břemeno, což znamená, že se na nemovitosti vytváří právo, které má poskytovatel půjčky. Toto právo mu umožňuje využít nemovitost k splacení půjčky, pokud žadatel půjčku nesplatí.

Věcné břemeno se obvykle uvaluje na nemovitost formou notářského zápisu, což je jednoduchý a rychlý způsob, jak poskytovateli půjčky zajistit právo na nemovitost v případě, že žadatel půjčku nesplatí. Věcné břemeno se většinou uvaluje na nemovitost na dobu určitou, což znamená, že po uplynutí doby splatnosti půjčky se věcné břemeno zruší.

Zástavní právo smluvní

Zástavní právo smluvní je druh zástavního práva, které vzniká na základě smlouvy mezi žadatelem o půjčku a poskytovatelem půjčky. Zástavní právo smluvní je určeno k zajištění půjčky a umožňuje poskytovateli půjčky využít zástavu, která je vázána na určitou nemovitost, když žadatel půjčku nesplatí.

Zástavní právo smluvní se obvykle uvaluje na nemovitost formou notářského zápisu, což je jednoduchý a rychlý způsob, jak poskytovateli půjčky zajistit právo na nemovitost v případě, že žadatel půjčku nesplatí. Zástavní právo smluvní se většinou uvaluje na nemovitost na dobu určitou, což znamená, že po uplynutí doby splatnosti půjčky se zástavní právo smluvní zruší.

Zástavní právo smluvní se liší od jiných druhů zástavního práva tím, že je založeno na smlouvě mezi žadatelem o půjčku a poskytovatelem půjčky. Je tedy nutné uzavřít smlouvu o zástavním právu smluvním, než se na nemovitosti uvalí zástavní právo. Tento druh zástavního práva se obvykle používá pro půjčky na vyšší částky a jeho poskytnutí je podmíněno splněním řady dalších kritérií.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz