Domů » Bolest kloubů: Co způsobuje a jak předejít?

Bolest kloubů: Co způsobuje a jak předejít?

autor Radka Konečná
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Bolest kloubů umí potrápit

Také se po ránu budíte ztuhlí a bolaví? Zdánlivě obyčejná bolest kloubů dokáže člověka pořádně potrápit. V článku se dočtete, jakými zlozvyky si tuto bolest nevědomky způsobujete, i jak se s ní domácí léčbou jednoduše poprat.

💡 Tip: Chtěli byste začít s cvičením jógy, ale nemůžete se rozhoupat? Přečtěte si, jaký je její přínos pro fyzické i psychické zdraví, a rozhoupejte se konečně!

Bolest kloubů zná snad každý

Kdo tvrdí, že se někdy po ránu neprobudil s bolestí a ztuhlostí kloubů, ten buď lže a nebo má extrémní štěstí. Někdy totiž stačí se po dlouhé době vydat na pořádný výlet na kole nebo na náročnou turistiku a ráno cítíte kolena, ani nevíte jak.

Nejčastějším důvodem bolesti kloubů je, jak již bylo zmíněno v předchozím odstavci, přetížení. Po přetížení by však bolest kloubů i svalů měla odeznít během několika málo dní. Dalšími běžnými důvody je potom infekce, obezita, nedostatek kolagenu nebo vitaminu D. Může však jít také o vážnější onemocnění.

Pokud vám bolest kloubů začíná postupně okolo 45-55 roka, tak se jedná často o přetížení aparátu, které přichází s věkem. Prokazatelných výsledků dosahuje například Condrosulf, který není vhodný jako prevence, ale když klouby opravdu bolí. Dokáže během měsíce bolest výrazně snížit. Naleznete zde.

Co pomáhá na bolest kloubů?

Pokud máte nedostatek vitaminu D nebo C, vápníku či kolagenu, můžete je snadno doplnit tabletkami, které koupíte v každé lékárně. Můžete také do jídelníčku zařadit potraviny bohaté právě na vitamin D. Jedná se například o tuňáka, lososa, makrelu, mléko a mléčné výrobky. Kolagen je rovněž obsazený v rybách a mořských plodech, v červeném ovoci, listové zelenině či ve slunečnicovém oleji. Na vápník jsou potom bohaté také ořechy, luštěniny nebo chia semínka.

Na bolavé klouby rovněž pomáhají i různé mastičky a obklady. Využít můžete ty z lékárny s příměsí analgetik, účinné jsou však také i ty na přírodní bázi. Výborné jsou například s kaštanem koňským, konopím či s kostivalem.

Na bolest kloubů dobře fungují také teplé obklady například za pomocí nahřívacího polštářku, který stáčí dát jen na pár vteřin do mikrovlnky. Můžete se také prohřát pomocí teplé koupele. Důležité je ovšem identifikovat příčinu. S tím by vám měl pomoci i vás praktický lékař.

Jak předejít bolesti kloubů?

Vzhledem k tomu, že jednou z nejčastějších příčin bolesti kloubů je přetížení, je dobré se zbytečně nepřetěžovat. To se však snadno řekne a těžce dělá. Obzvlášť pokud nejste zvyklí na pravidelný pohyb, je možné, že vás klouby chytnou pokaždé, když něco podniknete. Na druhé straně jako člověk často sportující si můžete klouby odrovnat ještě rychleji.

Následkům můžete alespoň částečně předejít třeba pořádnou rozcvičkou. Před velkým výšlapem se ujistěte, že máte nohy dobře protáhlé.

Bolest kloubů může způsobit i tak banální věc jako je špatný výběr obuvi. Před turistickou dovolenou proto raději investujte do kvalitních bot, případně, pokud již problémy trpíte, vyzkoušejte třeba ortopedické vložky.

Pokud jste před nedávnem výrazně přibrali a od té doby se objevily problémy s bolestí kloubů, pak je zřejmě načase vyzkoušet nějakou dietu a trochu zhubnout. Znáte například ketodietu? Ze stejného důvodu mohou bolet klouby také v těhotenství. Pomoc by vám mohlo pravidelné cvičení a vynechání rychlých pohybů s poskoky, které příliš zatěžují například kolena. Místo toho vyzkoušejte třeba plavání, které je pro klouby šetrnější.

Celoživotní nadváha se samozřejmě v určitém věku také ozve.

💡Tip: Znáte ostropestřec mariánský? Přečtěte si, jaké jsou jeho pozitivní zdravotní účinky?

Bolesti trvají? Zajděte si k lékaři

Pokud vaše problémy trvají déle než dva měsíce, vydejte se raději ke svému lékaři. Je možné, že o nic nejde, avšak bolest kloubů může být příznakem také závažných onemocnění jako je revmatoidní artritida nebo různé záněty.

Revmatiodní artritida se nejčastěji vyskytuje nejprve v kloubech na rukou rukou, které bývají po ránu ztuhlé a bolestivé. Následně se však nemoc může rozšířit až do celé ruky a člověku tak velmi zavařit. Onemocnění navíc mohou doprovázet i mimokloubní onemocnění jako osteoporóza, oční postižení nebo postižení kůže a cév.

Vyšetření je přitom velmi rychlé. Lékař vás s velkou pravděpodobností pošle na krevní testy, které odhalí případnou přítomnost zánětu nebo další nemoci. Výsledky pak budete vědět už za pár dní. Vždy je lepší vyloučit vážná onemocnění a zbytečně se nestresovat.

💡 Tip: Trápí vás stres? Přečtěte si našich jedenáct tipů a zatočte s ním! Nebo si inspirujte našimi tipy, jak zařadit do svého jídelníčku blahodárnou kurkumu.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz