Domů » Co je scam a jak se mu vyhnout?

Co je scam a jak se mu vyhnout?

autor Kateřina Korčáková
0 komentářů
Co je scam a jak se mu vyhnout?

V poslední době se scam, neboli podvod na internetu, stal jedním z nejběžnějších způsobů, které vás mohou na internetu ohrozit. Scam se vyvíjí spolu s technologiemi a změnami v online prostředí. Podvodníci jsou stále sofistikovanější a používají nové techniky, aby oklamali i ty nejopatrnější uživatele. Od phishingových e-mailů po podvodné webové stránky, scam je všude kolem vás. V tomto článku si přečtěte o tom, co je scam, jaké jsou jeho nejběžnější formy a především, jak se mu efektivně vyhnout.

Co je scam?

Scam je podvodná praktika, kterou se podvodníci snaží získat vaše osobní nebo finanční údaje. Může se jednat o krádež identity, podvody s kreditními kartami, phishingové útoky nebo různé formy internetových podvodů.

Nejedná se však o to, když se někdo nabourá do vašeho počítače a vloží do něj vir. Scam nesouvisí ani s nákupem zboží, které nebude odpovídat kvalitě nebo zaplacení vyšší ceny.

Nejčastější formy scamu

Podvodníci je využívají k vytvoření věrohodných příběhů nejrůznějšími způsoby. Většinou doufají v to, že si těchto varovných signálů nevšimnete. Možná spěcháte, působí to na vás jako výhodná nabídka, nebo se vám zdá, že je to zpráva od někoho, komu důvěřujete. Nejčastější podvodné formy jsou následující:

Phishing

Phishingové útoky jsou jednou z nejběžnějších forem scamů. Podvodníci posílají e-maily nebo textové zprávy, které se tváří jako od důvěryhodné instituce (např. banka, sociální síť), a snaží se vás přimět, abyste klikli na odkaz a zadali své osobní údaje. Obvykle tvrdí, že se vyskytl problém s vaším účtem, a žádají vás o ověření údajů na falešné, ale přesvědčivé kopii internetových stránek banky.

💡Tip: Jednou z forem phishingu je i vishing. Jedná se o podvod formou telefonického hovoru.

Podvodné online bazary nebo aukce

Na online bazarech se objevuje řada podvodníků, kteří nabízejí zboží, které neexistuje, nebo požadují platbu předem a poté přestanou komunikovat. Často si vymýšlejí přesvědčivé a zdánlivě pravé důvody, proč požadují platbu, například na úhradu poplatků.

Podvod v online aukcích spočívá v tom, že vám podvodník tvrdí, že máte druhou šanci koupit položku, na kterou jste přihodili, protože vítěz odstoupil.

Falešné profily na seznamkách

Pomocí seznamovacího profilu se s vámi podvodník snaží navázat důvěrnější vztah, aby se mohl zmocnit osobních údajů, případně peněz. Snaží se zneužít vašich emocí a tahá vás za nitky. Pak vás pravděpodobně požádá o bankovní údaje a peníze na pokrytí nákladů spojených s nemocí, úrazem nebo rodinnou krizí.

Buďte při online seznamování obezřetní. Rozhodně neposkytujte své osobní údaje někomu, s kým jste se ještě osobně nesetkali.

E-maily o výhře

Z ničeho nic vám přijde e-mail, dopis nebo textová zpráva od zahraniční loterijní nebo sázkové společnosti. Píše se v ní, že jste vyhráli spoustu peněz nebo fantastické ceny v loterii nebo loterijní soutěži, které jste se nezúčastnili.

Tito podvodníci se vás snaží vylákat, abyste předem poskytli peníze nebo své osobní údaje, a získali tak výhru. Obvykle tvrdí, že před vydáním výhry nebo ceny musíte zaplatit poplatky nebo daně. Možná také budete muset zavolat nebo poslat SMS na telefonní číslo se zvýšenou sazbou, abyste si mohli vyzvednout výhru. Nezapomeňte, že pokud jste se do soutěže nepřihlásili, nemůžete výhru získat!

Investiční podvody

Tento typ podvodu často začíná nečekaným telefonátem nebo e-mailem od podvodníka, který nabízí nepřehlédnutelný vysoký výnos nebo zaručenou investici do akcií, nemovitostí, opcí nebo obchodování s cizími měnami.

I když to může vypadat přesvědčivě, ve skutečnosti vás podvodník připraví o osobní údaje, peníze a slibované výnosy nikdy nedostanete. Jiný podvodník slibuje přesné předpovědi výsledků koňských dostihů, sportovních událostí, pohybů na burze nebo loterií. I on po vás bude chtít osobní údaje a peníze.

Nejrůznější formy scamu
Nejrůznější formy scamu | Zdroj: Pinterest.com

Jak se vyhnout scamům?

Následující kroky by vás před scamy měly ochránit.

  1. Buďte opatrní při sdílení osobních informací: Nikdy nezadávejte své osobní nebo finanční údaje prostřednictvím e-mailu nebo na webových stránkách, které nejsou zabezpečené. Vždy zkontrolujte URL adresu a hledejte známky legitimity (např. SSL certifikát).
  2. Neposílejte peníze neznámým osobám: Pokud vás někdo požádá o peníze, buďte extrémně opatrní. Podvodníci často používají emocionální příběhy, aby vás přiměli k poslání peněz.
  3. Používejte silná hesla a dvoufázové ověření: Nikdy nepoužívejte stejné heslo pro více účtů.
  4. Aktualizujte svůj software a antivirový program: Pravidelné aktualizace softwaru a antivirového programu vám pomohou chránit se před nejnovějšími hrozbami.
  5. Ověřujte si nevyžádané e-maily a zprávy: Pokud obdržíte nevyžádaný e-mail nebo zprávu, která vás žádá o osobní údaje nebo peníze, buďte skeptičtí. Neotevírejte přílohy a neklikejte na odkazy v těchto zprávách.
  6. Kontrolujte recenze: Před nákupem zboží nebo služeb online si vždy zkontrolujte recenze a reference. Důvěryhodné stránky mají obvykle pozitivní hodnocení od mnoha uživatelů.

Co dělat, pokud se stanete obětí scamu?

Samozřejmě vám přejeme, aby taková situace nikdy nenastala, ale pokud se stanete obětí scamů, je důležité jednat rychle. Jestliže v podvodu budou ohroženy vaše finance, postupujte podle následujících kroků:

  1. Kontaktujte svou banku: Pokud jste poskytli své finanční údaje, okamžitě kontaktujte svou banku a informujte je o situaci. Mohou vám pomoci zablokovat váš účet nebo kartu.
  2. Nahlaste podvodné aktivity: Podvodné aktivity můžete nahlásit na příslušných úřadech, jako je Policie ČR nebo Česká obchodní inspekce.
  3. Změňte své heslo: Pokud jste poskytli své přihlašovací údaje, okamžitě změňte své heslo a zvažte použití dvoufaktorové autentizace.
  4. Monitorujte své účty: Pravidelně sledujte své bankovní a online účty, abyste zjistili jakékoli podezřelé aktivity.

💡Tip: Zjistěte vše o tom, jak si zabezpečit osobní údaje na internetu.

Scam už je bohužel všudypřítomný a neustále se vyvíjí. Klíčem k ochraně před těmito podvody je bdělost a informovanost. Buďte opatrní, když sdílíte své osobní a finanční údaje, a vždy ověřujte legitimitu zdrojů, se kterými komunikujete. Pamatujte, že prevence je vždy lepší než léčba, a s trochou opatrnosti se můžete úspěšně vyhnout tomu, že se stanete obětí scamů.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz