Domů » 7 Tipů, jak na bezpečnost a ochranu dat

7 Tipů, jak na bezpečnost a ochranu dat

autor Radka Konečná
0 komentářů
Bezpečnost dat nepodceňujte

Lidé tráví na internetu čím dál více času. Mohou zde nakupovat, mluvit s rodinou, vzdělávat se, nebo si dokonce vzít půjčku, aniž by opustili pohodlí svého gauče. Naše počítače jsou tak plné osobních dat, která se mnozí podvodníci snaží získat a zneužít. Bezpečnost dat je proto mnohem důležitější, než si někteří lidé myslí.

V článku vám ukážeme 7 tipů na bezpečnost a ochranu vašich dat. Víte například, jak si zvolit správné heslo?

💡 Tip: Slyšeli jste někdy o kyberšikaně? Zjistěte, jak se proti ní bránit.

1. Bezpečnost dat: bez antiviru ani ránu!

Úplným základem je instalace antivirového programu. Ten slouží jako imunitní systém celého počítače. Chrání jej především před počítačovými viry, Zároveň má za cíl ochránit i vaše hesla a osobní data a blokovat nebezpečné odkazy či spamy.

Antiviry můžete většinou získat v základní verzi zdarma, za rozšíření se potom platí měsíční poplatky. Je dobré si antivirus pořídit také do mobilního telefonu, kde jsou vaše data rovněž ohrožena.

Pořiďte si antivirus do počítače i mobilního telefonu
Pořiďte si antivirus do počítače i mobilního telefonu

2. Zálohujte. Vždycky!

Možná by vás překvapilo, kolik Čechů si stále nezálohuje svá data. Podle výzkumu Avast z roku 2020 je to zhruba 40 %! Spousta lidí považuje zálohování za něco zbytečného a zdlouhavého. Někteří mají navíc pocit, že sami nevlastní žádná cenná data, která by jim za zálohu stála.

To je ale chybný předpoklad. Schválně, kde máte uložené své veškeré fotografie? Mnoho lidí dnes již fotky téměř netiskne a střádá si je pouze do mobilu, kde je má prakticky hned po ruce. A pak při ztrátě mobilu či jeho zničení o všechny fotky přijdou. Podobně mohou skončit také wordové dokumenty, které máte uložené pouze ve vašem počítači. Bohužel k takovému uvědomění v mnoha případech dochází až ve chvíli ztráty.

3. Kam zálohovat?

Obecně se doporučuje, abyste všechna důležitá data, která chcete chránit, měli uložená alespoň na dvou, ale lépe na třech různých místech. Navíc, minimálně jedno z těchto míst by mělo být mimo vaši domácnost. To se hodí například pro případ živelné pohromy, kvůli které přijdete nejen o všechny fyzické dokumenty, ale také třeba i o pevný disk, na který jste si je uložili.

Takovým externím úložištěm může být třeba tolik využívaný cloud, jako je Google Drive, Microsoft OneDrive nebo Dropbox. Jejich největší výhodou je, že jsou dostupné v podstatě odkudkoliv. Můžete si navíc nastavit, že se vaše data budou na cloudy zálohovat automaticky, takže s tím nebudete mít žádnou práci navíc.

Problémem však může být kapacita úložiště, která je v základní verzi zdarma omezená jen na několik GB. Navíc je zde vyšší riziko zneužití takového účtu třetí osobou a následná ztráta dat.

Pro zálohu dat můžete využít i například flash disky, pevné disky či síťové disky. Někteří lidé si rovněž zálohují fotografie na Facebooku. Problémem tohoto úložiště je ale fakt, že se do něj nahrávají fotografie v menší kvalitě.

4. Komprese dat

Při zálohování dat můžete narazit na problém objemu úložiště. Jen si představte, kolik fotek uděláte z jedné dovolené. Za celý život nasbíráte tolik fotek, že ani není téměř možné je všechny fyzicky vlastnit. Zároveň je také pravděpodobné, že překročíte již zmíněnou bezplatnou hranici na cloudových úložištích.

Abyste ušetřili nějaké místo, můžete využít takzvané komprese nebo také komprimace dat. Nejjednodušší možností je pomocí metody ZIP nebo RAR.

Návod na zazipování složky

5. Heslo 12345? Raději ne!

Heslo je vstupní bránou do vašeho internetového soukromí, je potřeba proto tuto bránu přísně střežit. Prolomením vašich hesel může snadno dojít k úniku dat, a v horším případě také ztrátě financí.

Základem je nastavení správného hesla. Doby, kdy vám na základní škole říkali, ať si hlavně dáte takové heslo, které bude jednoduché a snadno zapamatovatelné, už jsou dávno pryč. Hesla jako anička123 nebo klasické 12345 sice jen tak nezapomenete, ale na druhou stranu při kybernetickém útoku příliš neobstojí.

Chcete-li zvýšit svoji šanci na úspěch, musíte přijít s něčím sofistikovanějším. V nejideálnějším případě by to měla být směsice naprosto nahodilých znaků, které dohromady nedávají žádný smysl. Dbejte také na délku hesla. Čím je delší, tím lépe.

Ideální je také využívat takzvaného dvoustupňového ověřování. Tím se myslí to, že kromě běžného hesla ověřujete svou totožnost například pomocí zaslaného kódu na váš mobil nebo třeba skrze váš otisk prstu. Je dobré vědět, že pomocí dvoustupňového ověřování si můžete zabezpečit také vaše sociální sítě.

💡 Tip: Hesla si měňte alespoň dvakrát ročně. Zároveň se doporučuje nemít to stejné heslo k více účtům.

6. Pozor na Phishing

Stalo se vám někdy, že vám přišla na Messangeru podivná zpráva od některého z vašich přátel, ve které po vás žádal důvěrné informace jako třeba telefonní číslo, rodné číslo, případně kód, který vám na telefon právě přišel? Ať se jedná o sebelepšího kamaráda, bez kontextu takové informace nikdy neodesílejte! Bezpečnost dat, které do takové zprávy odešlěte, není nijak zaručena.

Jde o to, že se za profilem vašeho kamaráda může ukrývat hacker, který poskytnutých informací snadno může zneužít. Stačí mu telefonní číslo a ověřovací kód a můžete takto přijít o dost peněz. Pokud si nejste jistí, je vždy lepší daném člověku zavolat a ověřit si informace.

Bezpečnost dat: pozor na phishing
Bezpečnost dat: pozor na phishing

Zároveň, nikdy neklikejte na podivně vypadající odkazy, které vám přijdou třeba do emailu. Problémem phishingu je, že se v něm podvodníci neustále zlepšují. Podvodný email, který vám přijde, může snadno graficky připomínat email, který by běžně odeslala vaše banka. Upozorněním v takovém případě může být třeba pravopis, který je většinou velmi špatný.

Další běžnou praktikou je napodobování vzhledu stránek, třeba opět vaší banky. Do formuláře, který vypadá podobně jako ten oficiální, zadáte vaše přihlašovací údaje, a je to. Podvodník tyto údaje může následně snadno využít třeba pro získání půjčky z vašeho účtu. Kontrolujte proto vždy před zadáním vašich údajů, zda jste na zabezpečené stránce, například pomocí kontroly URL a znaku zámečku v adresním řádku.

💡 Tip: Zjistěte také, co to je kyberstalking a jak vás může ohrozit.

7. Obnova dat ve Microsoft Word

Představte si, že právě dokončujete svou diplomovou práci, na které jste se velmi nadřeli. Ještě opravujete poslední detaily, a najednou celý počítač spadne a restartuje se. Matně přemýšlíte, kdy naposledy jste zmáčkli tlačítka Ctrl+S, abyste si poslední verzi uložili. Než však začnete panikařit, vyzkoušejte funkci obnovení souboru.

Neměl by být ani problém, pokud jste si soubor před tím nikdy neuložili. Tato funkce se nazývá obnovení neuloženého souboru. Návod, jak obnovit neuložené verze souboru naleznete například v následujícím videu. Pro příště také využijte funkce automatického ukládání, abyste předešli takovým problémům.

Návod na obnovení dat

💡 Tip: Přečtěte si také, jak ochránit vaše peníze před inflací nebo se naučte, jak používat anonymní režim v Google Chrome.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz