Domů » Co obnáší pojištění odpovědnosti zaměstnance?

Co obnáší pojištění odpovědnosti zaměstnance?

autor Radka Konečná
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Pojištění odpovědnosti zaměstnance vám pokryje škody v zaměstnání

V minulém článku jsme vám představili pojištění odpovědnosti. Rozebrali jsme si jednotlivé situace, pro které je jeho zřízení “pouze” vhodné, i ty, u kterých byste neměli ani na chvíli váhat. Nyní se však podíváme na jeden konkrétní případ, jenž jsme doposud zmínili pouze okrajově, a sice pojištění odpovědnosti zaměstnance.

💡Tip: Rozhodujete se, zda si pořídit životní pojištění? Zjistěte, jaké jsou jeho hlavní výhody.

Pojištění odpovědnosti zaměstnance

Pojištění odpovědnosti se ne nadarmo přezdívá pojištění „na blbost“. Jsou totiž dny, kdy se člověku vůbec nedaří a všechno mu padá od ruky. To potom platí dvojnásob i v práci. Obzvlášť pokud pracujete s drahými stroji či technikou, se vám může nechtěně podařit udělat pořádnou škodu. Právě v takovém případě se vám bude pojištění „na blbost“ více než hodit.

Hned na začátek je potřeba zmínit, že podle Zákonu č. 205/2015 Sb.

Výše požadované náhrady škody způsobené z nedbalosti nesmí přesáhnout u jednotlivého zaměstnance částku rovnající se čtyřapůlnásobku jeho průměrného měsíčního výdělku před porušením povinnosti, kterým způsobil škodu. Toto omezení neplatí, byla-li škoda způsobena úmyslně, v opilosti, nebo po zneužití jiných návykových látek.

Zákony pro lidi

Pojištění odpovědnosti zaměstnance si proto sjednejte na takovou výšku limitu, která vám případně pokryje právě 4,5násobek vašeho platu.

Kdy pojištění využijete?

Pojištění odpovědnosti zaměstnance má tedy za cíl nahradit škody způsobené zaměstnancem zaměstnavateli. Jedná se o náhradu za:

 • Škodu na majetku,
 • Újmu na zdraví,
 • Následnou i čistou finanční škodu,
 • Náklady spojené s právním zastoupením,
 • Škodu na služebním autě.

Pojistit se může v podstatě jakýkoliv zaměstnanec. Doporučujeme vám to obzvlášť v případě, že ve vašem povolání můžete neúmyslně způsobit větší finanční či jakoukoliv zdravotní škodu zaměstnavateli.

Ale! Pojištění odpovědnosti zaměstnance se nevztahuje na škody, které jste způsobili úmyslně. Podobně také neplatí, pokud jste byli během způsobení škody pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek.

💡 Tip: Pokud rádi cestujete, určitě se vám budou hodit také tipy, kde sjednat to nejlepší cestovní pojištění.

Kde sjednat?

Asi není třeba zmiňovat, že než uzavřete tuto nebo jakoukoliv jinou smlouvu, je potřeba si trochu prozkoumat terén. Zjistíte tak, kde mají nejlevnější nabídku či nejlepší krytí.

Pokud nemáte ve svém okolí někoho, kdo se v nabídkách pojišťoven orientuje, nebo si sám v nedávné době dělal průzkum trhu, máte dvě řešení. Buďto tuto rešeršní práci můžete podstoupit sami a projíždět nabídku všech možných pojišťoven, nebo se můžete spolehnout na některý z mnoha internetových srovnávačů. Některé z nich jsou navíc úplně zdarma (například Srovnávač.cz).

Srovnávače většinou fungují tak, že do nich nejprve naklikáte či zapíšete některé informace, jako třeba váš věk, minimální pojistnou částku, vaše povolání, či zda během práce využíváte auto. To vše totiž ovlivní výslednou cenu. Následně vám vyjedou jednotlivé nabídky ze všech dostupných pojišťoven, mezi nimiž si můžete snadno vybrat.

Někdy může být pojištění odpovědnosti také součástí životního pojištění.

Cena pojištění odpovědnosti zaměstnance?

Jak už jsme zmínili v předchozí kapitole, cena za pojištění odpovědnosti zaměstnance je velmi individuální a ovlivňuje ji hned několik faktorů, například:

 • Povolání,
 • Územní platnost (Česko vs. Evropa),
 • Pojistná částka,
 • Věk,
 • Řízení pracovního vozidla a jeho využití pro soukromé účely,
 • Řízení pracovního stroje,
 • Práce s drahými stroji,
 • Spoluúčast.

Při výběru pojištění se zaměřte na spoluúčast. To je částka, kterou budete muset v případě pojistné události sami zaplatit. Někde se výše spoluúčasti odvíjí i od toho, zda během výkonu povolání řídíte auto. Obecně ale platí, že čím vyšší spoluúčast máte, tím méně zaplatíte za pojištění. V případě problému na to ale můžete pěkně doplatit.

Výsledná cena se většinou pohybuje od několika stovek až po několik tisíc korun ročně.

Den blbec může mít každý. S pojištěním se však nemusíte bát
Den blbec může mít každý. S pojištěním se však nemusíte bát

Pojištění odpovědnosti na stáž či na brigádu

Pojištění odpovědnosti se hodí sjednat, i když nastupujete na studijní stáž či brigádu. Jako student ještě nemáte takové zkušenosti jako zapracovaní zaměstnanci a snadněji se může stát, že něco nechtěně pokazíte nebo rozbijete. Myslete na to proto, než na praxi vyrazíte, a pojistěte se. Stojí to za to.

Pojištění pro OSVČ

Pokud jste podnikatel, pak pojištění odpovědnosti zaměstnance ve vašem případě nedává smysl. Je ale jasné, že i vy se potřebujete nějak chránit vůči případným nechtěným újmám způsobeným podnikatelskou činností. K tomu slouží takzvané pojištění odpovědnosti podnikatelů.

Pokryje vám obecně škody za:

 • Škodu na věci,
 • Újmu na zdraví nebo životě,
 • Finanční škodu.

💡Tip: Vybíráte pojištění majetku? Přečtěte si v dalším článku, podle čeho se rozhodnout.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz