Domů » Tři nejbohatší Češi v IT

Tři nejbohatší Češi v IT

autor Kateřina Korčáková
0 komentářů
Tři nejbohatší Češi v IT

V posledních letech se Česká republika stala lídrem ve světě informačních technologií. Čeští podnikatelé v oblasti IT dosahují významných úspěchů nejen v Čechách i na globální úrovni. Mezi ty nejvýznamnější a zároveň nejbohatší osobnosti v českém IT průmyslu patří Pavel Baudiš, Eduard Kučera a Ivo Lukačevič. Tento článek vám přiblíží jejich příběhy a jaké klíčové momenty, stojí za jejich úspěchem.

Pavel Baudiš

Pavel Baudiš se narodil v roce 1960 v tehdejším Československu. Vystudoval České vysoké učení technické v Praze, kde se specializoval na výpočetní techniku. Jeho technické zázemí a zájem o programování ho vedly k práci ve Výzkumném ústavu matematických strojů (VÚMS), kde se poprvé setkal s problematikou počítačových virů.

V roce 1988, kdy byl ještě zaměstnancem VÚMS (Výzkumný ústav matematických strojů), objevil jeden z prvních počítačových virů, Vienna Virus.

Baudiš společně se svým kolegou Eduardem Kučerou vytvořili první verzi antivirového programu, aby virus odstranili. Tento úspěch vedl k založení společnosti Alwil Software, která později změnila svůj název na Avast Software.

💡 Tip: Ve virtuálním světě je o většině z vás řada informací, proto buďte na svá osobní data opatrní. Přečtěte si 7 tipů, díky kterým budete mít bezpečnost svých dat v malíčku.

Pod vedením Pavla Baudiše a Eduarda Kučery se Avast rychle rozrostl a stal se jedním z nejvýznamnějších hráčů v oblasti kybernetické bezpečnosti. Avast se stal známým pro své bezplatné antivirové řešení, které přitáhlo miliony uživatelů po celém světě. Tato strategie freemium modelu umožnila Avastu rychlý růst a rozšíření jeho uživatelské základny.

Baudišova vize byla vytvořit software, který by byl schopen chránit počítače před stále rostoucími hrozbami v kyberprostoru. Díky neustálému inovování a adaptaci na nové typy hrozeb si Avast udržuje svou pozici lídra na trhu.

V roce 2021 se Avast spojil s americkou společností NortonLifeLock. Tato fúze vytvořila jednoho z největších hráčů na poli kybernetické bezpečnosti, což posílilo pozici Avastu na globálním trhu.

Podle žebříčku nejbohatších Čechů časopisu Forbes činí Baudišův majetek v roce 2024 54 mld. CZK.

Eduard Kučera

Majetek v roce 2024 v hodnotě: 33 mld. CZK

Eduard Kučera je druhým klíčovým zakladatelem společnosti Avast Software. Stejně jako Pavel Baudiš, i Kučera sehrál zásadní roli při budování a rozvoji této společnosti. Jeho technické znalosti a obchodní vize byly neocenitelné při expanzi společnosti a její transformaci v globálního lídra v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Eduard Kučera se narodil v roce 1953. Stejně jako Pavel Baudiš, i on studoval na Českém vysokém učení technickém v Praze, kde získal značné technické znalosti. Po dokončení studia pracoval také ve Výzkumném ústavu matematických strojů.

Kučerova a Baudišova společná vášeň pro počítačovou bezpečnost je vedla k založení Alwil Software, později Avast Software. Eduard Kučera se zaměřil na technické aspekty a vývoj produktů, což umožnilo Avastu rychle reagovat na nové hrozby a inovovat své produkty. Jeho technické schopnosti a strategické myšlení byly klíčové pro úspěch společnosti.

Je nejen úspěšným podnikatelem, ale také se aktivně angažuje v charitativních aktivitách. Spolu s Baudišem založil nadaci Avast Foundation, která podporuje různé projekty zaměřené na vzdělávání, sociální pomoc a zdravotní péči.

Podle Forbesu je jeho majetek v roce 2024 33 mld. CZK.

💡 Tip: Pokud vás zaujal příběh Avastu a chcete se dozvědět více, můžete si pustit dokument od ČT.

Zakladatelé společnosti Avast Pavel Baudiš a Eduard Kučera
Zakladatelé společnosti Avast Pavel Baudiš (vlevo) a Eduard Kučera (vpravo) | Zdroj: Denikn.cz

Ivo Lukačevič

Ivo Lukačevič je dalším významným jménem v českém IT. Je zakladatelem společnosti Seznam.cz, která je největším a nejnavštěvovanějším českým internetovým portálem.

Narodil se v roce 1974. Po absolvování gymnázia začal studovat na Českém vysokém učení technickém v Praze, kde studoval informační technologie. Během studia se začal zajímat o internet a jeho možnosti.

Seznam.cz založil v roce 1996, kdy internet teprve začínal. Jeho cílem bylo vytvořit českou alternativu k tehdy dominantním zahraničním vyhledávačům. Původně šlo o jednoduchý katalog českých webových stránek, ale rychle se rozrostl a stal se největším českým internetovým portálem.

Postupně se tento vyhledávací portál rozšířil o služby jako je e-mail, zpravodajství, mapy a mnoho dalších. Lukačevičova schopnost inovovat a přizpůsobovat se měnícím se potřebám uživatelů byla klíčem k úspěchu společnosti. Dnes je Seznam.cz nejen vyhledávačem, ale také významným poskytovatelem digitálního obsahu a reklamy.

💡 Tip: Chcete se ve vyhledávači umisťovat na prvních příčkách? K tomu vám pomůže PPC reklama. Informujte se o ní více.

I když se Ivo Lukačevič stáhl z každodenního řízení společnosti, jeho vliv a vize nadále formují směr, kterým se Seznam.cz ubírá. Forbes jeho majetek v roce 2024 odhaduje na 24,8 mld. CZK.

Ivo Lukačevič
Ivo Lukačevič | Zdroj: Denik.cz

💡 Tip: Kromě již zmíněné PPC reklamy vám přivede více návštěvníků i optimalizace vašeho webu. Přečtěte si to nejdůležitější o SEO.

Pavel Baudiš, Eduard Kučera a Ivo Lukačevič jsou tři nejbohatší Češi v IT. Jejich příběhy jsou příkladem toho, jak mohou talent, úsilí a správná vize vést k mimořádným úspěchům. I když nelze s jistotou říci, kdo se v budoucnu stane dalšími miliardáři v IT, tito podnikatelé výrazně ovlivnili technologický svět a inspirovali nové generace podnikatelů a inovátorů.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz