Domů » Coworking: Jaké jsou výhody sdíleného pracovního prostoru?

Coworking: Jaké jsou výhody sdíleného pracovního prostoru?

od Patrik

Co to je coworking a kde najít tu nejlepší pracovnu pro inspiraci v Praze, Brně, Ostravě nebo Pardubicích? Jaké výhody přináší sdílený pracovní prostor a na jakých pilířích coworking stojí? 

Co to je coworking

Coworking neboli sdílený pracovní prostor slouží jako místo, kde mohou pracovat nezávislí profesionálové (lidé na volné noze), ale i kdokoliv jiný, kdo vykonává své běžné povinnosti distančně. Co to znamená? Do coworkingového prostoru může přijít jednoduše každý, kdo má možnost práce z domu a obecně práce na dálku.

Ještě před deseti lety nebyl pojem sdílené pracovní prostory v ČR příliš známý a své místo na výsluní si začal budovat až na konci roku 2009. To začaly postupně vznikat první společné kanceláře v krajských městech a dnes už je najdete i mimo větší města.

Jejich největší koncentrace je samozřejmě v hlavním městě Praze a Brně. Z výhod coworkingu se dnes mohou těšit ale i obyvatelé menších měst, například v Beskydech, Brandýse nad Labem, Litomyšli či Karviné.

V coworkingových neboli sdílených pracovních prostorech pracují nejčastěji nezávislí profesionálové neboli freelanceři. Jsou ale běžně oblíbeným místem i zaměstnanců pracujících na dálku. Coworking využívají hojně také internetový podnikatelé, kteří se snaží nezávisle vydělat na internetu.

Inspiro coworking
Inspiro coworking

4 pilíře coworkingu

Na oficiálních stránkách coworkingové komunity jsou definovány 4 základní pilíře sdíleného pracovního prostoru:

 1. Komunita
 2. Spolupráce
 3. Otevřenost
 4. Dostupnost

Pokud se podaří v jakékoliv společné kanceláři úspěšně vybudovat výše zmíněné nosné pilíře, je toto místo jen krůček od toho být ideální pracovní plochou nejen pro samotnou práci ale i pro spolupráci a inspiraci. 

Čtyřmi základními pilíři sdíleného pracovního prostoru jsou komunita, spolupráce, otevřenost a dostupnost.

Jak coworking funguje

Už jsme si objasnili, co to je coworking. Jak ale funguje? Ve společných kancelářských prostorech si můžete pronajmout židli nebo rovnou celou zasedací kancelář ke schůzkám za velmi nízkou částku

Většina coworkingů přitom nabízí různé tarify, od pár, přes stovku hodin až po nelimitované členství. Členi si mohou připlatit také za fixní pracovní stůl nebo celou zasedací místnost.

Každý si může zvolit co nejvýhodnější variantu v návaznosti na to, zda bude navštěvovat coworking jednou týdně, jednou do měsíce a nebo chce mít přístup do sdílených prostor 7 dní 24 hodin denně

Impact Hub Praha coworking
Impact Hub Praha coworking

Každý coworking vypadá trochu jinak: moderní open space, samostatné kóje nebo kancelář. Všechny ale bývají zpravidla vybaveny veškerými kancelářskými potřebami, členi si mohou odpočinout ve speciálních relaxačních zónách, mají přístup do kuchyňky a v některých případech i do koupelny. 

Coworkingové prostory nabízejí běžně několik členských tarifů. Vyberte si optimální variantu, která bude vyhovovat vašim potřebám. 

Coworking se rozvinul v západních zemích. Nyní je na vzestupu tato forma práce například v Rakousku či Francii.

Výhody coworkingu

Pokud jste se upsali k práci na doma, kterou nemůžete vykonávat odjinud, chápeme, že coworking není možnost, která by přicházela v úvahu. Pro ty, kteří ale mohou využít coworkingu, představujeme několik výhod:

 • Dodržení běžné pracovní doby

Dělá vám problémy dodržovat běžnou pracovní dobu, když pracujete z domova? Coworkingové prostředí to může změnit.

 • Vlastní pracovní prostředí umožňující soustředění

Jestliže patříte mezi ty, kteří jen stěží dokáží zůstat soustředění, v domácím prostředí vás bude rozptylovat mnohem více podnětů než v coworkingu. 

 • Talentovaní lidé

Nejen, že budete na každém kroku zakopávat o lidi, kteří vás budou inspirovat a motivovat v tom, co děláte, ale také s nimi můžete navázat spolupráci. V plénu coworkingu bývají podnikatelé, designéři, kouči, grafici, vývojáři, copywriteři či marketingoví experti a mnoho dalších.

A pokud nikoho z nich v současné době nepotřebujete k vaší práci, může vás odkázat na někoho jiného. V každém případě ale získáte budoucí obchodní i životní partnery. 

 • Inspirativní prostory

Coworkingová centra bývají moderní, už od samotného počátku navržena tak, aby podporovala kreativní myšlení a probouzela ve vás inspiraci. Nejen prostory ale i lidé vás budou motivovat k dalším úspěchům. Že slova pracovna a inspirace nejdou dohromady? Takové dogma mnoho coworkingů vyvrací!

 • Vyšší produktivita

To, jak výkonní budete, se odvíjí i od toho, v jakém prostředí pracujete. Práci z domova po delší době většinou doprovází ztráta kreativity a produktivity, dobrotu nedělá ani sociální odloučení a riziko vyhoření. A jak už jsme zmínili, doma a v kavárně vás navíc může plno věcí rozptylovat a věřte, že produktivnější budete spíše v coworkingovém prostoru.

 • Volnost

Kromě toho, že většina coworkingů nabízí “den na zkoušku” zdarma, mnohem snadněji se v nich ukončuje členství, než vypovídá smlouva z kancelářských prostor. 

 • Menší náklady 

Pokud se nemůžete doma soustředit, a vaše práce je za rohem oblíbené kavárny, pak skončíte pravděpodobně v ní. Kromě toho, že tam je hluk, v kavárně patrně necháte značný obnos peněz. Objednat si během dne několik káv a něco malého k jídlu se prodraží. A to ani nemluvíme o výdajích na chod vlastní kanceláře. 

Mezi nezpochybnitelné výhody práce v coworkingových prostorech patří inspirativní prostředí umožňující soustředěnost, talentovaní lidé, menší náklady či vyšší produktivita.

Coworking Praha

Největší výběr coworkingových prostor lze nalézt v hlavním městě. Mezi nejznámější pražské coworkingy patří:

 • Impact Hub Praha – kancelář, kavárna a inkubátor v jednom
 • K10 coworking – Impact Hub na Praze 10 s názvem K10 se nachází v krásné vile, která na vás okamžitě zapůsobí. A najdete v ní i bar!
 • Node5 – jeden z prvních českých coworking space Prague
 • Sněmovní 7 – ve Sněmovní najdete vše. Coworking, ale i funkční pokoje, apartmány a konferenční halu.

Mezi další známé sdílené kanceláře patří In-Spiro, Opero či Svět HUB. Za zmínku stojí ale také Baby Office, který provozuje miniškolku, Mam prostor, kde najdete chůvy i dětské koutky a FutLab s dílnou.

Opero coworking
Opero coworking

V Praze existují coworkingy provozující miniškolku, dílny nebo v nich maminky a tatínkové mohou využít i služeb chůvy.

baby office coworking
baby office coworking

Coworking Brno

Brno na sebe nenechalo dlouho čekat a otevřelo několik úspěšných coworkingových center. Mezi některé z nich patří:

 • Impact Hub – má svou pobočku i v Brně
 • COWO Brno – nabízí ke coworkingovému tarifu nápoje zdarma
 • EDUnesto – nabízí nejen pracovní stoly a prostory pro školení a přednášky, ale také catering či celý dům s ubytováním na teambuilding, hackathon či festival

Za zmínku stojí také brněnský COWORKIN, KoPlacement či Brain Farm.

V druhém největším českém městě se nachází například brněnský Impact Hub, COWO Brno či EDUnesto.

Coworking Ostrava a další města

Ani v Ostravě si nenechal Impact Hub ujít příležitost a otevřel coworking. Dalším sdíleným prostorem je například Kovork nebo Skillsfighter specializující se na pracovníky z IT. Ani v jiných krajských městech (jako jsou České Budějovice, Hradec Králové, Jihlava, Liberec, Olomouc, Pardubice, Plzeň, Ústí nad Labem či Zlín) se nenechali zahanbit. 

Coworkingy už vznikly ale i v menších městech a těší se velké oblibě. Lákají vás tyto prostory? Tak proč si členství zdarma na den nevyzkoušet?

Články, které stojí za přečtení: