Domů » Práce v Rakousku: Proč pracovat u našich jižních sousedů?

Práce v Rakousku: Proč pracovat u našich jižních sousedů?

autor Patrik Pilous
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Práce v Rakousku je výnosná

Dle neoficiálních údajů MPSV z roku 2015 pracovalo v Rakousku téměř 14 000 Čechů. Vyšší číslo zaznamenávají v rámci evropského prostoru pouze ve Velké Británii a v Německu. Co nás láká do země Mozarta, a proč pracovat právě v Rakousku?

Práce za hranicemi nutně neznamená zpřetrhat vazby na domovinu. Mnoho lidí přichází do Rakouska s jasným plánem. Naučit se jazyk, získat pracovní zkušenosti, vydělat nějaké peníze a pak se s „vylepšeným CVčkem a eurama v kapse“ vrátit do Čech.

Práce v Rakousku: Plány vs. zkušenost

Často se ale tento plán nakonec ubírá jiným směrem, jak uvádí například paní Anna: „S manželem jsme do Vídně přišli s tím, že si prací v Rakousku něco vyděláme, naučíme se jazyk a vrátíme se do Čech. Realita je taková, že letos tu budeme 10 let a zatím nic měnit nehodláme.”

Podobnou zkušenost má i paní Marie:

„Přijeli jsme sem s tím, že si za pár let vyděláme na to, abychom si doma mohli postavit barák, a navíc se naučíme další jazyk. Tak teď sice barák v Čechách máme, ale slouží spíš jako chalupa a doma jsme pořád ve Vídni.“

Marie

UČIT SE, UČIT SE! Bez jazyka je to složitější

Motivace naučit se němčinu je v našich podmínkách logická. Nejen kvůli geografické poloze, ale také vzhledem k tomu, že německé firmy jsou pro Českou republiku důležitým obchodním partnerem. Podle údajů Česko – německé obchodní komory vytvořily největší němečtí investoři na 150 000 pracovních pozic. V Německých firmách je navíc značnou výhodou zvládnutí dobré úrovně jazyka, takže Vás dobrá úroveň německého jazyka může katapultovat k lepšímu pracovnímu místu i platu.

O důležitosti němčiny tedy nemůže být pochyb. Proč se ale nevzdělávat a nezískávat zkušenosti u našich západních sousedů, ale zamířit místo toho na jih?

Na rozdíl od Německa není rakouská politika tolik „vítací“. To znamená, že byť máme díky volnému pohybu v rámci EU možnost jeden den sbalit kufr a druhý den se přesunout za hranice, není vše tak jednoduché, jak se může zdát.

Práce v Rakousku je výnosná
Austrian flag

PRÁCE V RAKOUSKU BEZ JAZYKA

V Rakousku je němčina „podmínkou k přežití“. V případě, že nechcete pracovat v hotelech jako „Zimmermädchen“, kde i tak je očekávána základní znalost jazyka, nemáte moc šanci na pracovním trhu uspět. Manuálně můžete v Rakousku však pracovat i bez znalosti německého či anglického jazyka. Stačí se naučit základní fráze. Šikovní řemeslníci se mohou zaměstnat v Rakousku jen se základní znalostí jazyka a vydělají si zhruba dvojnásobek české mzdy. Ještě lépe jsou řemeslníci zaplaceni ve Švýcarsku.

Takže pokud přijdete do Rakouska němčinou nepolíbeni, pravděpodobně se zpočátku nevyhnete nepříjemným situacím. Například, pokud se pokusíte při registraci na úřadě promluvit anglicky, odpovědí Vám bude protočení panenek úřednice a následný monolog v němčině. Na druhou stranu, co člověka více donutí na sobě zapracovat, než takovéto momenty? Na druhou stranu je v Rakousku všeobecná znalost AJ mnohem vyšší než v České republice.

I u manuálních profesí je v Rakousku vyšší nárok na kvalitu a tím i jazykovou vybavenost pracovníků. Například dělníci na stavbách z Ukrajiny umí mnohem lépe jazyk země, kde pracují, než Ukrajinci v ČR.

Pokud chcete v Rakousku pracovat, tak je němčina velmi důležitá, ovšem ke konverzování Vám může postačit i angličtina. V Rakousku ovládá angličtinu daleko větší procento populace než u nás. Takže bez znalosti němčiny se dá v Rakousku žít a angličtinou, ovšem pokud chcete zapadnout, tak se musíte začít učit.

NA ZKUŠENOU A ZASE ZPÁTKY

Pokud Vám jde o získání pracovních zkušeností a zároveň nemáte toulavé boty, je Rakousko ideálním místem pro Vás. Do většiny měst, jako Vídeň, Salzburg, Linz nebo Graz je díky vlakové a autobusové dopravě dobrá dostupnost a zároveň nemusíte cestovat tisíce kilometrů daleko.

Například z Prahy do Vídně se dostanete vlakem za 4 hodiny (autem dokonce za 3,5 hodiny) a to několikrát za den. Pokud se tedy chcete vydat „na zkoušenou“ a zároveň chcete mít možnost dát si každou neděli svíčkovou od maminky, je Rakousko tou správnou volbou.

MONEY, MONEY, MONEY! V Rakousku je více peněz

Mnoho lidí si práci v Rakousku představuje tak, že si hned začnou vydělávat nadprůměrné částky. Mohou pak být nemile překvapeni, že náklady na život jsou v Rakousku vyšší a například i míra zdanění je o něco vyšší než u nás.

Přesto je zde kvalita života na velmi vysoké úrovni a míra nezaměstnanosti je jedna z nejnižších v rámci EU. Vídeň byla dokonce letos po desáté zvolena celosvětově nejlepším místem pro život podle žebříčku agentury Mercer. S průměrným českým platem byste ale ve Vídni jen těžko vyžili.

A CO DĚTI?

Dobré podmínky se netýkají jen mladých lidí bez závazků. Výhody práce v Rakousku se týkají i rodin s dětmi. Flexibilní pracovní doba a možnost home-officu jsou běžnou praxí. Krom toho je obvyklé dávat dítě do školky od dvou let a v soukromých zařízeních Vám vezmou i roční dítě. Nejen děti také určitě ocení páteční pracovní dobu, která je často kratší, než během ostatních pracovní dnů. Není ojedinělé, že kolem 14 hodiny lidé vypnou počítače a pracovní týden pro ně končí.

KÝČ JAK BIČ

A navíc…kdo by nemiloval obrázky zasněžených rakouských Alp, nebo letní snímky od horských jezer, které jsou obklopeny stádem krav a kolem pobíhají děvčata v dirndlech a chlapci v kostkovaných košilích a kožených kalhotách? Rakousko nejsou jen velkoměsta, ale také venkov, který má svou nepopsatelnou atmosféru.

Vesnice v Rakousku se vyznačují svou uspořádaností, malebností a na jaře a v létě rozkvetlými zahradami. A byť Rakousko nemá moře, je jeho absence nahrazena vysokým počtem jezer, které jsou právem hojně navštěvovány během letních měsíců. Pro milovníky zimních sportů jsou rakouské Alpy jistě známou destinací. A kdo by nechtěl pracovat v zemi nepřeberných možností?

A nakonec…čerstvé rakouské pečivo, pro které si jako správný Rakušan musíte dojít do místní pekárny, je lákadlo více než veliké.

Práce v Rakousku, a s tím spojený život za hranicemi, je nepřenositelnou zkušeností. Krom toho, že Vám bezesporu přinese výhody v pracovním životě, dodá vám tato životní změna větší rozhled ve všech aspektech života a mohu Vám garantovat, že toto je krok, kterého nikdy nebudete litovat. Tak už balíte kufry?

Práce v Rakousku u hranic

Do Rakouska lze dojíždět na každodenní bázi. Dělá to mnoho Čechů. Je totiž dobré vydělávat rakouská eura a platit české nájmy a život. Práce v Rakousku je velice dobře placená a rakouské firmy nabízejí na kvalifikovanějších pozicí také často home office neboli práci z domova několikrát do týdne. Tím se sníží finanční a časové náklady na dojíždění a práce v Rakousku je tak ještě lepším podnikem!

Extrémně dobře jsou placené v Rakousku IT pozice, ale i stavební dělník nebo řemeslníci si vydělají vysoce nadprůměrné platy.

Povolení k pobytu a povinná registrace

Pokud začínáte pracovat v Rakousku, tak se nezapomeňte do tří dnů od příjezdu registrovat na obecním úřadu. Zde musíte vyplnit přihlašovací lístek a dostanete Vaše přihlašovací číslo.

Nezapomínejte po uplynutí pracovního úvazku požádat o potvrzení formuláře U1, která supluje zápočtový list pro české úřady a administrativu.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz