Domů » Čtečky e-knih – jak si vybrat?

Čtečky e-knih – jak si vybrat?

autor KarolinaRicht
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentář
Čtečka e-knih jako způsob, jak mít čtení vždy u sebe.

Čtení je jednou z oblíbených volnočasových aktivit – ať už se uvelebíte doma na pohovce, ale také třeba pokud si chcete zkrátit dlouhý let na druhou stranu zeměkoule či čekání na tramvaj. Mnohdy ale není nejlepším nápadem nosit s sebou velkou a těžkou knihu a na dlouhou dovolenou si s sebou určitě nevezmete štos pěti knih. Elegantním a skladným řešením jsou tak čtečky e-knih (také e-reader či elektronická čtečka).

Také vám mohou pomoci začít více číst, právě, protože jsou tak skladné a lehce přenosné. Čtečky už nejsou žádnou novinkou – trh zaplnily před několika lety a v každodenním shonu je jich vidět více a více. Pokud víte, že čtečka e-knih pro vás představuje smysluplnou investici, ale nedokážete se rozhodnout díky moři možností, které se vám nabízí, jste tu správně.

Čtečka e-knih nebo “obyčejná” kniha?

Než se pustíte do vyhledávání informací o čtečkách, je třeba si nejprve ujasnit, jestli vám takový formát bude vyhovovat. Spousta čtenářů na klasické, papírové knihy nedá dopustit. Taková elektronická čtečka vám ale nabízí spoustu benefitů, které ty minimální mínusy ve většině případů vyrovnají.

Svou čtečku vlastním už skoro osm let, dlouho jsem se ale rozhodovala, jestli ji využiju, jestli na ní budu číst. Mám ráda papírové knihy: ráda otáčím stránky a cítím knihu jako předmět v rukou, mám ráda jejich vůni, ráda knihy sbírám a zakládám do knihovny. Nedokázala jsem si tedy představit, že se toho všeho vzdám. Čtečku jsem pak nečekaně dostala k Vánocům a díky používání jsem si uvědomila, že mi v mnoha ohledech ulehčuje život (například časté cestování). Klasické knihy jsem číst nepřestala a knihovna se mi neustále plní. Můžete tedy mít oboje: velkou sbírku knih, ale také výhody čtení e-knih.

💡Tip: Spousta knihoven nabízí službu vypůjčení čteček, aby si každý mohl vyzkoušet, zda mu to bude vyhovovat. Pokud váháte již delší dobu a bojíte se investice či případného nevyužití dalšího elektronického přístroje, je tato služba přesně pro vás.

Jaké jsou tedy benefity čtečky?

  • skladnost
  • možnost mít tisíce knih vždy s sebou
  • slovník
  • e-knihy jsou často levnější než klasické knihy
  • můžete si ji vzít vždy a všude s sebou
  • funkce podsvícení
  • možnost vkládat do knih komentáře a zvýrazňovat důležité pasáže
  • finanční investice, která se dlouhodobě vyplatí

Jak si vybrat čtečku e-knih?

Čtečky e-knih nabízí spousta značek a v základních funkcích se jednotliví výrobci tolik neliší. To, co je odlišuje, jsou speciální či nadstandartní funkce, nebo jejich specifické provedení. Pokud chcete jen obyčejnou čtečku a nemáte žádné další požadavky, v podstatě se můžete rozhodnout i podle vzhledu. Je ale řada kritérií, které vám mohou při rozhodování pomoci.

Zkuste se tedy nejdříve zamyslet nad tím, co všechno si od takového přístroje slibujete a co je v rámci možností.

Co od čtečky chci?

Každý čtenář je jiný a zákonitě pro něj budou důležité jiné parametry a vlastnosti čtečky. Tento článek vám pomůže udělat si prvotní obrázek co čtečky nabízí a co je vůbec možné.

Rozmyslete si tedy následující parametry:

  • vlastnosti displeje (velikost, podsvícení, filtr modrého světla)
  • podporované formáty knih
  • jazyk uživatelského prostředí
  • ovládání
  • úložiště
  • synchronizace a připojení
  • “extra” funkce: slovník, zvýraznění, knihovny, obchody a sociální sítě

Velikost displeje

Všichni výrobci nabízejí různé velikosti čteček. Ty nejběžnější mají mezi 6 až 7 palci (cca. 15 až 18 cm). Tyto čtečky jsou vhodné pro běžné čtení. Větší displeje jsou vhodné například pro čtení komiksů, novin, nebo grafických novel. Zde je tedy nejdůležitější si rozmyslet, na co přesně čtečku budete využívat.

Podsvícení

Většina čteček již automaticky nabízí funkci podsvícení displeje, kterou můžete kdykoliv zapnout, nebo nechat vždy vypnutou. Je to ale velmi praktické – při cestování, stanování, tuto funkci si také pochvalují maminky, které si na chvíli chtějí číst po uspání dětí.

Filtr modrého světla

Některé modely mají v rámci podsvícení také funkci filtru modrého světla a nastavení jeho intenzity. Toto je v podstatě takový extra parametr, který ale pro někoho může být rozhodující.

Podporované formáty knih

Nejrozšířenější formáty e-knih jsou formáty ePUB a MOBI. ePUB je jedním z nejpoužívanějších formátů, který najdete na všech e-shopech. MOBI (a AZW) je v poslední době na ústupu, v minulosti to byl formát nejvíce využívaný Amazonem pro čtečky Kindle. Nepočítejte ale s formátem PDF. I přesto, že to je velmi využívaný formát textových souborů, není dělaný pro čtení na čtečkách.

Ovládání

Další parametr, který je dobré si rozmyslet, je ovládání samotné čtečky. V podstatě máte dvě možnosti: fyzická tlačítka a dotykový displej, nebo pouze dotykový displej. Každý preferuje něco jiného, fyzická tlačítka jsou ale praktická například v zimních měsících, kdy nosíte rukavice, zároveň může být čtení pro některé uživatele pohodlnější.

Úložiště

Technické parametry, jako například úložiště, se liší model od modelu. Paměťová kapacita většiny čteček se většinou pohybuje mezi 8 až 32 GB. Je ale důležité si uvědomit, že jednotlivé e-knihy mají velikost v řádu megabytů, a tak vám i nejmenší paměť postačí na rozsáhlou knihovnu. Některé čtečky také mají slot pro paměťovou kartu, což vám umožní si velikost úložiště v budoucnosti rozšířit.

Synchronizace

Dalším bodem je synchronizace, tedy způsob, jakým budete přenášet knihy z počítače do čtečky.

V krabici se čtečkou se vždy nachází nabíjecí USB kabel, který k synchronizaci můžete použít – připojením do USB portu vašeho počítače. Jsou ale modely, které toto zvládnou pomocí Wi-Fi – připojením k vaší síti – a tak můžete stahovat nakoupené knihy, nebo aktualizace systému. Poslední možností je Bluetooth – pomocí jež můžete nejen synchronizovat, ale také například připojit sluchátka. Je tedy dobré rozmyslet si, co je pro vás pohodlnější.

Speciální funkce

Pokud jste si již rozmysleli základní technické parametry čtečky a vše, co od takového přístroje potřebujete, je čas na speciální funkce – takovou třešničku na dortu. Je možné, že si vystačíte s “obyčejnou” čtečkou a nic navíc si nepřejete. Možná vás ale některá z funkcí zaujme a váš výběr se například zúží právě díky ní.

Mezi nejoblíběnější speciální funkce čteček patří:

  • Funkce slovníku: Klepnutím na slovo vám čtečka otevře slovníkový záznam s překladem či popsaným významem slova. Praktické, pokud plánujete číst knihy v cizím jazyce.
  • Zvýraznění textu a psaní poznámek: Tuto funkci nabízí již většina čteček na trhu a hodí se především, pokud se ke knihám rádi vracíte, nebo si chcete zapamatovat určité pasáže. Některé modely také umožňují anotace a přidání poznámek do textu.
  • Propojení s e-shopem na přímé nakupování knih: Výrobci čteček také do většiny modelů zakomponují (vlastní) e-shop se širokou nabídkou e-knih, kdy je pro vás nákup velmi pohodlný. Knihu máte po zaplacení během několika sekund staženou ve vašem přístroji.
  • Možnost půjčovat si knihy z knihovny: Tato funkce je relativně nová, závisí na operačním systému vaší čtečky a možnosti stažení aplikací, které tuto funkci v České republice podporují.
  • Předčítání a funkce audioknih: Pokročilejší a praktická funkce: do některých čteček je možné nahrát audioknihy, některé také mohou předčítat vaše e-knihy. V případě předčítání ale také může záležet na jazyku textu.
  • Propojení se sociálními sítěmi: Jednou z nejznámějších sociálních sítí pro čtenáře je Goodreads a například čtečky Kindle mají přímé propojení na tuto platformu, kde čtenáři mohou aktualizovat co právě čtou a psát recenze.

Spousta nových modelů už řadu z těchto funkcí jako standardní vybavení čtečky, ty starší například jen pár z nich.

Značka

Jednou z nejznámějších značek čteček je Kindle od Amazonu, na českém trhu pak také Pocketbook, v neposlední řadě ale také Onyx Book. Značka by ale určitě neměla být prvním kritériem při rozhodování – mnohem důležitější jsou jednotlivé technické parametry a funkce.

Pojďme si shrnout nejdůležitější specifika jednotlivých výrobců:

  • Kindle: Čtečky od firmy Amazon jsou asi nejznámější – Kindle tento produkt v podstatě proslavil. Jsou dostupné na českém trhu v provedení s reklamami a bez (za které si připlatíte). Extra funkce se mohou lišit podle produktové řady.
  • Pocketbook: Patří mezi oblíbené přístroje a zároveň je konkurencí pro Kindle, zvláště v evropských státech a zemích, kde angličtina není prvním jazykem. Velkou výhodou je lokalizace uživatelského prostředí a podpora široké řady formátů.
  • Onyx Book: V posledních letech konkuruje výše zmíněným nejoblíbenějším značkám a nabízí funkci, která není součástí výše zmíněných značek: půjčování knih z knihoven pomocí aplikace Palmknihy.
  • Kobo: Značka Kobo má v sortimentu čtečky s větší úhlopříčkou displeje, stejně tak jako model se stylusem na pokročilejší anotace knih.

Extra tipy pro majitele čtečky

  • Pro svou čtečku si pořiďte obal, abyste s ní mohli cestovat a nemuseli se bát, jestli se vám v tašce nepoškodí.
  • Na Facebooku již několik let funguje skupina “Čtečky e-knih”, kde si lidé navzájem radí ohledně výběru a také sdílejí své zkušenosti s konkrétními modely.
  • E-knihy zdarma můžete získat na webových stránkách Městské knihovny Praha, na Databook, nebo třeba na Google Play.
  • Uživatelé čteček Kindle se mohou zaregistrovat do služby Kindle Unlimited – služba, kdy za poplatek získáte předplatné a tak přístup ke zhruba 600 000 e-knih a audioknih.

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz