Domů » Bára Lapčíková: Nejde o dokonalost, ale o celistvost

Bára Lapčíková: Nejde o dokonalost, ale o celistvost

autor Aneta Toboříková
0 komentářů
Bára Lapčíková

Bára Lapčíková je koučkou, mentorkou a vede ženské kruhy, kde se ženy mohou setkávat, sdílet a vzájemně se na své cestě podporovat. Kromě toho se věnuje mnoha dalším terapeutickým postupům. Kterým a jak se k tomu dostala? Jaká byly její cesta a co plánuje do budoucna? Co podle ní je potřeba k úspěchu v životě? O to vše se s námi podělila v rozhovoru.

1. Jaká byla vaše cesta k provázení žen? Můžete popsat, čemu všemu se věnujete? 

Když se mi narodil první syn, začala jsem přemýšlet, že asi nechci celý život psát technickou dokumentaci pro software (ačkoliv mě to bavilo a šlo mi to). Měla jsem prostor se víc ponořit do sebe a zkoumat, co bych vlastně chtěla dělat. 

Když jsem studovala v Brně, chodila jsem na ženské kruhy a teď jsem zjišťovala, jak moc mi to chybí. A protože v mém okolí nikdo kruhy nedělal, rozhodla jsem se, že začnu já. Svolala jsem pár kamarádek a začala pořádat kruhy pravidelně. Obrovskou inspirací mi byla kniha Ženy, které běhaly s vlky od Clarissy Pinkoly Estés. A hlavně tato věta: “Kdo neumí výt, nenajde svou smečku.” A tak jsem začala výt.  

Založila jsem projekt Měsíční stezka, udělala si webovky a začala se dál vzdělávat. Prošla jsem Školou pro průvodkyně, kterou vede Lucka Harnošová a kde nyní spolu s Verčou Velehradskou lektorujeme. Začala jsem pořádat rituály i podnikat online, spustila první kurz Vlčí stopou, ve kterém si ženy mohou knihu Ženy, které běhaly s vlky prožít a objevovat svou vnitřní moudrou divokou ženu.  

Pak mi do života vstoupily dary duše a načítání z informačního pole (Akáši). Původně mě to zajímalo z osobních důvodů, ale potom jsem si udělala jeden kurz, pak další a další a další… až jsem prošla celým obsáhlým certifikačním programem Soul Realignment©. Začala jsem nabízet čtení darů duše, limitujících bloků a jejich energetické čištění (tedy vyčištění těchto bloků z Akášického pole). 

Pak jsem začala vnímat, že chci toto vše ještě rozšířit a proto jsem si udělala koučovací výcvik (Mindvalley certified life coach), abych dokázala ještě lépe podpořit klienty při uvádění načtených informací do praxe. Protože energetické čištění samo o sobě nestačí, je potřeba dělat nové kroky na fyzické úrovni. 

Nyní nabízím načítání z Akáši i dlouhodobou spolupráci, kdy můžeme kombinovat jak další čtení, tak koučink, případně mentoring. Po porodu třetího syna jsem ještě nezačala dělat živé akce, ale už se na ně chystám.  

Bára Lapčíková

2. V čem přesně spočívá váš přístup? 

Věřím, že všichni máme odpovědi sami v sobě. A já poskytuji bezpečný prostor pro to, aby se moje klientky (a občas i klienti) mohly ponořit do sebe a tyto odpovědi si najít. Otázkami je vedu, aby neklouzali po povrchu, dávám jiné úhly pohledu, když mě o to požádají. Případně náhledy a vhledy k tomu, co řeší, které načtu z Akáši. 

Právě poznání sebe sama podle mě totiž vede ke skutečné spokojenosti. Když vím, kdo jsem, znám a přijímám všechny svoje části (stíny, vnitřní dítě a další vnitřní archetypy), jsem v sobě mnohem víc ukotvená, což mi dává vnitřní stabilitu a klid. Mám pevné a přesto laskavé hranice, jsem čitelnější pro ostatní, vím, co je moje a co už ne. Jsem opravdová a autentická. A opravdovost je pro mě jedna z nejdůležitějších hodnot.  

Zároveň také zjišťuju, co nejsem já. Nejsem své emoce, přesvědčení, která mi neslouží, příběhy, role. Představuju si to tak, že každý v sobě máme nádherný drahokam se spoustou plošek – to jsou ty naše různé části. Jenže během života, výchovy, školní socializace či minulých životů (pokud na ně věříte a dává vám to smysl) jsme si tuto nádheru zakydali blátíčkem. To jsou ta přesvědčení, bloky atd. A pak se do sebe díváme a jediné, co vidíme je hrouda bláta. Myslím, že to je celoživotní cesta odkrývat ten nádherný diamant a zářit ho do světa. 

A já na této cestě provázím – pomocí načítání informací z Akášického informačního pole (dary duše a další informace o duši, limitující přesvědčení, vztahová karma), koučinku, seberozvojových technik, práci s archetypy, vizualizací a meditací a rituálů. Provázím jak individuálně, tak skupinově (online kurzy, ženské kruhy).  

3. Jaké jsou vaše cíle a projekty do budoucna? 

Právě jsem v procesu chystání jednoho programu, který ke mě chodí už od začátku roku. Bude se jmenovat Najdi svou medicínu a bude o nacházení našich darů, o(d)pustění minulosti, žití v přítomnosti a vědomém tvoření si vlastního života. Takže půjdeme na takovou výpravu za tím svým drahokamem.  

Líbí se mi i ten dvojí význam slova medicína. Jednak každý člověk nese určitou medicínu, kterou může sdílet se světem – to jsou ty jeho dary a jedinečná esence. Ale na druhou stranu nás často nejvíce formují těžké události v našem životě a náročné situace. A když si z nich dokážeme vzít to nejlepší a pochopit, že všechno zlé je k něčemu dobré (vím, je to klišé, ale je to tak), tak je to vlastně medicína i pro nás. 

Mezi dlouhodobé cíle patří vybudovat u nás na rodovém statku místo pro setkávání a ženské kruhy. A až kluci odrostou plánuji i živé retreaty a seberozvojové pobyty. 

4. Co pro vás byly přelomové mezníky v životě a v kariéře, díky kterým jste se dostala na svou současnou cestu?

Ten největší mezník byl, když se zabila moje máma. Bylo mi 16 a zhroutil se mi svět – vše, co jsem znala jsem musela opustit. Začít se bavit s tátou, kterého jsem neviděla 10 let, odstěhovat se z malého města na Moravě do Prahy. Změnilo se mi vše. Měla jsem pocit, že nikam nepatřím, nezapadám. Dnes to vnímám jako své posvátné zranění, díky kterému jsem nastoupila na cestu poznání sebe sama, začala se zajímat o to, co nás přesahuje, meditovat

Dalším zlomem bylo, když jsem v knihovně na vysoké škole objevila knihu Ženy, které běhaly s vlky. Psala jsem bakalářku z politologie a zabrousila jsem do oddělení psychologie pro nějakou oddychovou četbu . Kniha mě pohltila a už nepustila. Změnila mi celkově pohled na sebe samu. Předtím jsem šla hodně takovou mužskou cestu seberozvoje. Toužila jsem po dokonalosti. Kniha mi ukázala, že o dokonalost nejde, ale že jde o celistvost.  

Hodně mě zformovala i cesta do Santiaga de Compostela, kterou jsem teda nedokončila. Zjistila jsem totiž, že se nemusím dál trestat za máminu smrt. A také zážitky mimořádného stavu vědomí a experimentování s psychedeliky. Ty mi umožnily prozkoumat ještě více hlubiny vlastní psyché a potvrdily mi, co jsem vyčetla z chytrých knih.  

A ty kariérní zlomy jsem už popsala.  

Bára Lapčíková

5. Jaký je podle vás klíčový faktor úspěchu? 

Myslím, že to je převzetí odpovědnosti za svůj život. Pokud totiž chybí, dáváme odpovědnost za náš úspěch do rukou někomu něco něčemu jinému. A to se pak tvoří fakt těžko.  

6. Kterou část své práce máte nejraději a co byste naopak nejraději předala někomu jinému? 

Miluju práci s klienty, držení prostoru pro jejich vnitřní práci a transformaci. A nejraději bych delegovala to, čemu říkám “administrativní drbky” a práci, kterou nemusím nutně dělat já. Což se teď postupně učím, začala jsem spolupracovat s virtuální asistentkou. Ještě donedávna jsem si vše dělala sama (včetně webu a účetnictví). To ale není dlouhodobě udržitelné.  

7. Jaké jsou hlavní trendy vašeho oboru? 

Moc se na trendy neohlížím Ale ráda se vzdělávám v zahraničí a všímám si, jaký je tam velký trend mobilních aplikací. Sama jsem unesená z Mindvalley, což je největší seberozvojová platforma na světě a baví mě jejich apka. Když jdu kojit, stejně automaticky beru do ruky mobil, ale teď místo facebookové zdi sjíždím vzdělávací videa. S jednou kamarádkou plánujeme něco podobného přinést i k nám. 

8. Koho byste doporučila sledovat na sociálních sítích? 

Snažím se sociální sítě moc nesledovat, spíš na ně chodím pracovat .

9. Jaké denní rituály byste doporučila ke šťastnému životu? 

Cokoliv, co člověku přináší radost a dělá ho šťastným. Pro mě to je meditace, teď zrovna jedu 6 fázovou meditaci (6 phase meditation) od zakladatele Mindvalley Vishena Lakhiani. Tu mohu v rámci svého koučovacího certifikátu i učit a plánuji ji zařadit do svých programů. A dále miluju procházky a práci na zahradě. Každý jsme ale jiný a je potřeba hledat to, co je skutečně naše. A pak si z toho udělat rituál.

Bára Lapčíková

10. Co byste vzkázala svému mladšímu já? 

Že je fakt hustá a že svět je plný zázraků, stačí mít oči otevřené. 

11. Jaká investice (časová a finanční) si myslíte, že vás v životě posunula nejdál? 

Jakákoliv investice do seberozvoje. Nemohu asi vybrat jednu jedinou. Určitě by tam byl mastermind s Luckou Harnošovou a teď její Evoluce poslání, výcviky, které jsem už zmiňovala. A pak každá minuta, kterou jsem věnovala sama sobě. 

12. Co si myslíte, že je ta hlavní věc, která by se měla učit už od malička? 

  • Že jsme něco mnohem víc, než si myslíme.
  • Že nejsme svoje strachy, bloky, zranění, přesvědčení, to, co si o sobě myslíme, ani to, co si o nás myslí druzí.
  • Že naše esence je čistá láska a je naším celoživotním úkolem a posláním tuto esenci v sobě objevovat a zářit ji do světa. 

Stručné odpovědi: 

1. Nejoblíbenější citát? 

Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je. Jan Werich 

2. Nejoblíbenější autor? 

Clarissa Pinkola Estés, ale těžko vybrat jednoho. Určitě taky Stanislav Grof a Veronika Hurdová.

3. Kniha, která vás v životě nejvíce inspirovala?

Ženy, které běhaly s vlky od Clarissy Pinkoly Estés

4. Nejoblíbenější aplikace? 

Mindvalley 

5. Koníček, u kterého si nejlépe odpočinete?

Zahrada + procházky 

Přidat komentář →

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz