Domů » Ondřej Kavalír: Od vojáka k podnikání!

Ondřej Kavalír: Od vojáka k podnikání!

autor Patrik Pilous
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Ondřej kavalír fotka

Pro lepší pochopení rozhovoru s Ondrou je dobré začít vyprávěním místo konkrétních otázek.

Vždycky jsem chtěl být vojákem, což se mi nakonec podařilo, když jsem se dostal na střední vojenskou školu do Moravské Třebové (do té doby jsem studoval gympl u nás v Hlinsku, který mě opravdu nebavil). Na střední vojenské škole jsem začal žít svůj sen a vše se zdálo být perfektní. Dostal jsem se i k výsadkářům. Jenomže po výběrovým řízení mi našli vadu na srdci, což pro mě byla obrovská rána. Sotva jsem si stihl přičichnout ke svému snu, tak skončil…

Musel jsem odejít do civilu. Rána z čistého nebe a obrátilo mi to můj nový život naruby. Nevěděl jsem, co mám dělat a tak jsem z pracovního úřadu, kde jsem byl 4 měsíce, nastoupil k tátovi do firmy jako dělník/montér. Celé dny ve výkopu. Tvrdá škola života.

Novou motivaci a životní motor jsem si ale časem našel v horolezectví. Postupně jsem se začal zlepšovat.  Po roce v této práci jsem si uvědomil, že takto žít nechci a odešel jsem do Prahy na vysokou školu – Sportovní a kondiční specialista.  Tady jsem opět začínal od nuly. V prváku mě napadlo spojit můj milovaný koníček s podnikáním, tak vznikla má první firma Daily Adventures, která dodnes nabízí kurzy lezení. Poté jsem potkal kamaráda a nynějšího spolumajitele firmy Lukáše Pátka a začali jsme naplno.

Daily adventures
Kurzy lezení Daily Adventures

Firmu jsme budovali postupně a opatrně. Každý rok jsme rostli svižným tempem. Začali jsme jezdit do hor stále častěji. Naše první expedice byla na Kavkaz, kde jsme vylezli na Elbrus 5642 m n. m. a další rok jsme vyrazili na Pamír – Pik Lenina 7134 m n. m., kde jsme byli nuceni otočit pod vrcholem. Po této expedici se něco zlomilo a já si uvědomil, že lezení pro mě není vším a musím se posunout dál.

Do inženýrského studia jsem se pustil v oboru marketingu. Rozjel jsem svůj druhý business, tentokrát právě v marketingu a Lukáše dosadil na místo jednatele v Daily, aby firmu řídil. Zakázky na marketing se začali hrnout. Dařilo se a žil jsem si na vysoké noze. Předání vedení firmy bylo za pět minut dvanáct, po pár měsících jsem vyhořel

Nic mě nebavilo, psychicky jsem na tom nebyl zrovna dobře. Přestal jsem mít motivaci, cokoliv dělat, tvořit.  Naštěstí mi s tím pomohla moje nynější manželka (v září 2020 jsem se oženil), která mě z toho dostala. Je to běh na dlouho trať, takové vyhoření a ztráta motivace.

Přestal jsem lézt a začal se věnovat jiným sportům a zálibám. Nyní se cítím mnohem lépe a rozjíždím další business. Marketing dělám naplno a Daily Adventures nyní řídí skvěle Lukáš.  Já řeším pro firmu strategický růst a možnosti, jak dostat firmu na první pozice v žebříčku cestovního ruchu. Dlouho mě známí přemlouvali, když jsem o mém příběhu vyprávěl u piva, abych napsal knížku. Je to tady, právě ji dopisuji a měla by vyjít formou e-booku v druhé polovině roku 2021. Věřím, že to bude stát za přečtení a třeba si jí i někdo z Vás stáhne.

Jaký je tvůj klíčový faktor úspěchu Ondro?

Motivace a cílevědomost. Jednou mi dokonce bylo řečeno, že jdu až moc tvrdě za svými sny, díky čemuž jsem tenkrát dostal kopačky 🙂

Jaká pracovní zkušenost pro tebe byla nejzajímavější a nejvíc tě posunula?

Byl jsem zaměstnán pouze jednou a tak nevím, zda je to zkušenost nejzajímavější, ale určitě mi dala nejvíc do života. Byla to  pracovní pozice montéra (nejnižší pozice ve výkopu) ve vodohospodářské firmě, kam jsem musel nastoupit po odchodu z armády abych nebyl na úřadu práce. Člověk si uvědomí, že takto skončit nechce a motivuje ho to udělat krok dopředu. Což se mi po roce stráveném na této pozici povedlo a dostal jsem se do Prahy na vysokou školu, kde začal můj život studenta, podnikatele a horolezce.

Co pro tebe byly přelomové mezníky v životě i v podnikání?

V životě určitě odchod z armády (ze zdravotních důvodů) a ztráta životního snu. Byla to pro mě opravdu velká rána.

Co se týče mé první firmy Daily Adventures (outdoorové organizace), tak poznání mého aktuálního společníka a jednatele společnosti Lukáše Pátka, který vyplnil mé technické nedostatky a společně jsme mohli vybudovat to, co máme nyní. 

U druhé firmy to bylo obdobné, poznání a spolupráce s lidmi z branže, díky kterým jsem mohl rozjet další business v online marketingu. Kvalitní lidé jsou základ dobrého businessu.

jak si plnit sny

Nejslabší stránka? A co naopak považuješ za svoji doménu?

Myslím si, že má hlavní silná stránka je ve vedení a motivaci  lidí. Dokážu motivovat a směřovat lidi ke společnému cíli. Také se umím nadchnout z maličkosti a z té maličkosti vybudovat něco většího. Jsem opravdu velký snílek. Když si stanovým nějaký cíl (někdy na první pohled nedosažitelný) většinou ho dosáhnu, někdy bohužel na úkor jiným věcem. Např. vztahy, rodina. V této době se snažím věnovat spíše právě lidem, které jsem doposud zanedbával.

Mezi mé slabé stránky určitě patří netrpělivost a povaha cholerika, kdy mě dokáže rozčílit i maličkost. Jsem někdy až moc velký perfekcionalista. Ačkoliv se to vylučuje s povahou podnikatele, bojím se zbytečně moc nejistoty a dávám dokupy tragické scénáře. I když díky tomu, jsem několikrát předešel velkému riziku.

Koho bys doporučil sledovat na sociálních sítích? Máš nějaký web, který pravidelně sleduješ? 

Pro mě je asi nejinspirativnější Jiří Rostecký a jeho portál MladýPodnikatel.cz (i podcast), který dělá rozhovory s úspěšnými a inspirativními lidmi. Často tam člověk narazí na super příběhy a třeba se i poučí z chyb někoho jiného. Líbí se mi, že otázky směřují k jádru věci. Takže rozhodně doporučuji sledovat.

Jakou investici považuješ jako tvojí nejlepší?

Jako nejlepší investici beru koupi investičního bytu u nás v Hlinsku, díky kterému nám bude financována (formou nájmu) stavba rodinného domu, který právě se svojí novomanželkou stavíme.  Mám v plánu postupně rozšiřovat portfolio koupí dalších bytů v tomto regionu.

Jaké máš denní rituály, které bys doporučil a jakých se naopak chceš zbavit?

Každý den se snažím vymyslet, alespoň jednu novou věc, která pomůže k růstu mým firmám. A zpětně realizovat jednu, kterou jsem vymyslel předchozí dny. Opravdu se může jednat o úplnou maličkost. Krok po kroku. To je věc, která se mi velmi osvědčila a doporučil bych ji všem.

Naopak poslední dobou málo sportuji, což bych chtěl určitě co nejdříve změnit a vrátit se do formy. Zbavit se tak únavy z práce a začít si užívat volna smysluplně.

Co bys vzkázal svému mladšímu já?

Nemusíš vše stihnout hned teď, nic ti neuteče a nemusíš pořád někomu něco dokazovat.

Nejoblíbenější citát

“The man may be destroyed, but not defeaded.” E. Hemingway

Je to citát, co  jsem našel přiložený u nože z limitované edice od táty, který jsem dostal když jsem musel odejít z armády a byl jsem hodně na dně. Tenkrát to opravdu vystihl a od té doby se tím řídím. Přicházím na to, že když se zdá situace opravdu špatná, často to tak ve skutečnosti vůbec není.

Nejoblíbenější aplikace

Klasický to-do-list. Opravdu mi usnadňuje život každý den, kdy si stanovým jasné priority na daný den a díky tomu pracuji efektivněji. Doporučuji.

🎓 Tip: Přečtěte si také náš článek o tom, jak na efektivní home office.

Kolik hodin průměrně strávíš prací?

Když jsem začínal s podnikáním bylo to opravdu hodně hodin (někdy i 12-15 hodin, často i ve škole při přednáškách), ale nebral jsem to tak že pracuju, ale že si buduji budoucnost a něco, co mě opravdu naplňuje. Postupem času toho bylo moc, vyhořel jsem. Přestalo mě vše bavit a postupně jsem si začal všímat, jak mi vše protéká mezi prsty a zjistil jsem, že vydělané peníze vás nemusí naplňovat a udělat vás šťastnějšími. Štěstí je někde jinde.

Nyní se snažím využívat čas efektivněji, pracuji přibližně 8-10 hod denně a snažím si nastavit jasný režim. Ještě jsem zdaleka nevyhrál…

A závěrem kniha, která tě v životě nejvíce inspirovala a posunula?

Jednoznačně Lance Armstrong – Návrat do života, velmi inspirativní příběh o životním boji, jednoho z nejúspěšnějších cyklistů na světě, který onemocněl rakovinou a dostal se z toho fyzicky, tak i psychicky. Popisuje, jak je opravdu těžké znovu se postavit na nohy.

🎓 Tip: Prohlédněte si také náš seznam top knih o seberozvoji a podnikání.

Díky Ondro za rozhovor a rozhodně se těším na tvůj e-book!

Přečtěte si také článek o slow livingu nebo o mastermindu.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz