Domů » Druhy antikoncepce: Výhody i nevýhody metod

Druhy antikoncepce: Výhody i nevýhody metod

autor Eliška Vachková
0 komentářů
Antikoncepce

Přemýšlíte, jakou antikoncepci zvolit nebo byste se ráda dozvěděla něco i o jiných metodách? Přečtěte si, jaké všechny možnosti máte a proč byste je (ne)měla zvolit.

Hormonální x nehormonální antikoncepce

Rozdíly mezi těmito dvěma typy nejspíše znáte, ale neuškodí se na ně i tak podívat blíž.

Hormonální antikoncepce vpouští do těla dva hormony – estrogen a progestin, které se postarají o to, aby neproběhla ovulace, tedy doba oplodnění. Zároveň ale také žena přichází o menstruaci, která je nahrazena její napodobeninou, pseudomenstruací. Sice dochází v určitém období ke krvácení, to je ale podmíněno poklesem hormonální hladiny. Namísto čištění těla tedy dochází jen ke krvácení, což je značná nevýhoda, i když to pro některé tak znít nemusí. Menstruace i ovulace mají v životě ženy své místo a bez nich to prostě nejsme my.

Na druhou stranu patří hormonální metoda mezi nejúčinnější a její spolehlivost dosahuje úžasných 99%. Nemusíte při sexu řešit přerušení a můžete ho mít za každých podmínek. Cena klasických pilulek také nemusí být vysoká, tudíž je tato antikoncepce i dostupná. Nezapomínejte ale na to, že nebrání pohlavně přenosným nemocem, proto si dejte pozor a nechte si například potvrdit od partnera testem na pohlavní nemoci, že je zdravý.

Nehormonální antikoncepce dle svého názvu žádné hormony neobsahuje. Nejčastější bývá kondom, který se řadí mezi bariérové formy a je jedinou možností, jak se plně chránit před pohlavně přenosnými nemocemi. Prezervativ ale není zdaleka jedinou variantou bez hormonů, pojďme se podívat i na další.

Druhy antikoncepce

1. Pilulky

Asi úplně nejvyužívanější metoda, a to hlavně u mladých dívek. Není drahá, její užívání je nenáročné (ačkoliv vyžaduje zodpovědnost, jinak nefunguje tak, jak má) a je velmi rozšířená. Hlavně v nižším věku se totiž dívky nerozhodují tak úplně na základě svého názoru, jelikož nemají zkušenosti, ale spíše díky doporučení druhých. Je ale potřeba si o pilulkách něco přečíst, abyste potom nebyly překvapeny, co se s vaším tělem stane. Není to antikoncepce pro každého, ale spoustě žen vyhovuje.

2. Nitroděložní tělísko

Tělísko má dostupné obě varianty – hormonální i nehormonální. Zavádí ho gynekolog v období menstruace, aby bylo jisté, že není žena těhotná. Zavedení je bezbolestné. V případě hormonálního tělíska se jedná o malý předmět, který vytváří hlen, a zabraňuje tak přístupu nejen spermiím, ale také bakteriím. Stává se tak dobrou prevencí před záněty dělohy a vejcovodů. Menstruační krvácení se zeslabuje nebo úplně mizí.

Nehormonální tělísko funguje na principu cizího objektu v děloze přitahující bílé krvinky, které působí na spermie. Tělísko je vyrobeno nejčastěji z mědi či jiných vzácných kovů, které jsou pro spermie toxické, čímž se zvyšuje účinnost antikoncepce. Na rozdíl od hormonálního tělíska ale neposkytuje ochranu před záněty.

Obě varianty si můžete nechat zavést na 3 – 5 let, což ocení všechny ženy, které se na delší dobu nechtějí o nic starat. Pokud se rozhodnete otěhotnět, tělísko si necháte vyndat dříve.

Antikoncepční metoda
Nitroděložní tělísko existuje v hormonální i nehormonální formě

3. Antikoncepční náplast

Ne tak častou metodou je antikoncepční náplast, kterou si žena každý týden nalepí na kůži. Jelikož se jedná o hormonální antikoncepci, vypouští náplast do těla hormony stejné jako pilulka. Vedlejší účinky, výhody a nevýhody jsou tedy stejné. Tento způsob chránění se před otěhotněním je vhodný pro ženy, které často zapomínají. Může se užívat od 18 let a měsíčně vás vyjde zhruba na 300 až 400,- Kč.

4. Vaginální kroužek

Stejně jako náplast ho využívají hlavně ženy, které nechtějí myslet na dodržování braní pilulek. Vaginální kroužek si žena zavádí jednou každý měsíc – 3 týdny jej má v sobě, 4. týden ho vyndá, aby proběhla menstruace. Hormony zabraňují ovulaci, mění sílu děložní sliznice a hustotu hlenu na děložním hrdle. Cena na měsíc se pohybuje mezi 300 až 400 korun.

5. Injekce

Poslední z hormonálních metod je injekce, která se aplikuje každé 3 měsíce lékařem. Obsahuje pouze hormon progesteron, proto je vhodná i pro kojící matky. Neměla by se dlouhodobě podávat ženám v adolescentním věku bez dokončení tvorby kostní tkáně, protože injekce může způsobit sníženou kostní hustotu. Také se po jejím vysazení můžete pokoušet dlouho otěhotnět, většinou se jedná o 10 měsíců, čekání se ale protáhne klidně až na 31 měsíců. Co se týče financí, za 3 měsíce utratíte 120 – 150,- Kč + poplatek za aplikování.

6. Kondom

A přesouváme se k čistě nehormonálním metodám, které nejsou spojeny s žádnými negativními účinky, a jsou tak vhodné pro kohokoliv.

Určitě všichni kondom znáte a víte, jak funguje. Na rozdíl od všech ostatních antikoncepcí, tento druh má na starosti muž. Ne v tom případě, že by si ho musel obstarat sám, ale používá ho pouze on. Jak jsme si již řekli, kromě otěhotnění chrání i před pohlavními chorobami, protože poskytuje bariéru mezi pohlavními orgány. Na druhou stranu díky němu nepocítíte to, co bez něj. Jestliže jste měli sex bez kondomu, pravděpodobně potvrdíte, že s ním to není totéž. I tak se ale dočkáte chvílí rozkoše, navíc existuje několik druhů, třeba i tenké, které se snaží napodobit pocit bez prezervativu. Ceny se liší v závislosti na značce a druhu.

7. Pesar

Další nehormonální metodou, kterou můžete zvážit je pesar. Je to takový klobouček vyrobený z lékařského silikonu, který si může žena zavést až několik hodin před stykem. Používá se společně se spermicidním gelem, který zabíjí spermie. Společně tak tvoří dvojici, která brání se spermiím dostat k vajíčku. Existují dva typy:

  • Diafragma – pomůcka, která zakrývá větší prostor a zavádí se do pochvy, kde se do stěn sám roztáhne
  • Cervikální klobouček – malý pesar, který se zavádí na děložní čípek, kde drží po čas pohlavního styku

Velkou výhodou je, že pesar můžete opakovaně využít, aniž byste ho museli vyjmout, dokonce ho nesmíte vyjmout po dobu minimálně 6 hodin, ale ne více než 24 hodin. Protože si pesar zavádí žena, nepřichází pár o kožní kontakt a mohou si tak oba zážitek vychutnat na 100 %. Žena se ale musí zavádění naučit, což není vždy lehké. Vyberte si pro vás vhodný druh, použijte spermicidní gel a dosáhněte tak 98 % ochrany.

Pesar stojí něco málo přes 1 000 Kč, vydrží vám ale přibližně 2 roky (záleží na častosti používání).

Antikoncepční metoda
Pesar se dělí na dva typy – diafragma je univerzální a cervikální klobouček má 3 velikosti

8. Spermicidy

Spermicidní gely se používají společně s pesary, aby se zvýšila spolehlivost antikoncepční metody. I samotné spermicidy, které mohou být ve formě globulí, gelů, čípků, pěn či vaginálních tampónů fungují jako antikoncepce. Látka, která je v nich obsažená hubí kromě spermií i viry a bakterie, proto se dá říci, že do určité míry snižuje riziko nákazy pohlavní chorobou.

Jejich účinnost trvá dvě až deset hodin, je ale nutné je zavést vždy před každým stykem. Společně se spermicidem byste neměli užívat žádné jiné prostředky, které se zavádí do pochvy (proti infekci a zánětu), jelikož snižují účinnost spermicidu. Také si dejte pozor na vodu a mýdlo minimálně 2 hodiny před použitím, jinak antikoncepce nemusí fungovat. Spermicidy jsou velmi dostupné, najdete je v lékárně i na internetu okolo 200 korun.

Doufám, že jsme vám s vybíráním antikoncepce pomohli a dozvěděli jste se něco nového. Rozhodně se dobře rozmyslete a zjistěte si před užíváním všechny potřebné informace.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz