Co to je Fintech?

Co to je FinTech? Názory a definice se částečně liší. FinTech je souhrnným označením pro technologické firmy soustřeďující se na obor financí. V užším slova smyslu jsou myšleny spíše menší startupy, které přinášejí finanční inovace a nejsou přímo napojeny (myšleno strukturou, nikoliv kapitálem) na velké korporace. Financial Technology má za úkol inovovat trh financí a maximálně do něj zapojit moderní IT technologie. Společným jmenovatelem pro FinTech společnosti je efektivita, odbourání zbytečné administrativy a zjednodušování pro koncového uživatele. FinTech společnosti můžeme dělit podle zaměření na online bankovnictví, bezhotovostní platby, investiční platformy, účetní fintechy, p2p půjčky, kryptoměnové burzy či crowfunding. Velké banky, které inovují, by se za Fintech označovat z podstaty neměly. To se ovšem děje, jelikož slovo FinTech získalo v poslední době sexy nádech a auru. Velké banky a korporáty však často finančně vstupují do menších Fintechů s dobrým nápadem, což je pro ně skvělá příležitost a Fintech zase získá peníze na inovování a růst.

TOP 3 Fintech společnosti v ČR

FinTech scéna zahrnuje mnoho větších i menších společností. Zde Vám představujeme tři, které patří ke špičce ve svých oborech a téměř na 100 % o nich ještě hodně uslyšíme. 

p2p půjčky

Platby

Portu

ETF investice

Zonky je původně P2P platforma na půjčování lidem od lidí, což byla skvělá myšlenka, ovšem její realizace ještě pokulhává. I přes to však Zonky nabízí jedny z nejlepších podmínek půjček ČR s férovým jednáním a výborným úrokem.

 

Twisto je český fintech, jehož hlavní myšlenkou je odložené placení, které je v zahraničí extrémně populární. Úkolem Twista je propojení hlavních e-commerce hráčů a uživatelů.

 

Portu zjednodušuje a zpřehledňuje investování obyčejným lidem, kteří se neorientují na kapitálových trzích, ale chtějí se podílet na zisku z nich. Portu funguje jako spoření, kam vložíte jednorázovou částku, spoříte měsíčně nebo nejčastěji oba způsoby kombinujete. Investujete tak do velmi diverzifikovaného portfolia takzvanou DCA strategií. Portu skládá vaší investici hned z několika ETF a vy se tak opravdu o nic nestaráte. Tato forma investování do akcií v ČR získala velkou oblibu. Na velmi podobném principu funguje také Fondee. Naopak aktivnější investoři volí častěji investiční platformy typu XTB.

Fintech revoluce

Od FinTech společností je očekáván pokrok a revoluce v oblasti financí. Jak komunikujeme s bankou, půjčujeme si peníze, platíme služby – to vše se dynamicky mění. Již dnes je mnoho jedinců, kteří sebou nenosí hotovost ani karty a veškeré platby dělají pomocí mobilu. Infrastruktura na to ještě není připravena, ale díky revolučním finančním společnostem se můžeme brzy posunout například k úplně bezhotovostní společnosti.

Účty

Moderní účty a platformy jako Twisto nebo Revolut zajišťují snazší a rychlejší manipulaci na osobním účtu.

Karty

MarsterCard je lídrem kreditních karet a zatím velmi dobře drží krok s moderními startupy a fintechy.

Investice

Revoluce ve finančním poradenství je na spadnutí. Osobní schůzky se nejspíše promění v online aplikace a hodnocení odborníků.

Osobní finance

Máte přehled ve svých osobních financích? Pokud ne, tak byste díky novým aplikacím mohli zjistit, za co, jak a kdy utrácíte.

směnárny

Revolut nabízí rychle nakupovat i prodávat různé měny a nejednou držet až 26 různých měn. Vše je rychlé a intuitivní.

Půjčky

Půjčku si nebylo nikdy jednoduší vyřídit u menších společností. Můžete si půjčit rychle online bez dlouhé registrace.

Kryptoměny

Kryptoměny se staly alternativou ke klasickým měnám. U nás můžeme investovat do kryptoměn například za pomoci Expobank účtu.

p2p

Jistě znáte ohraný slogan "Lidé půjčují lidem, levněji a s klidem."

Bydlení

Zendoro zajišťuje kompletní proces prodeje nemovitosti online. Airbnb zase nastartovalo obrovskou vlnu krátkodobých nájmů.

Ostatní

Finance jsou velmi atraktivním oborem a tak se snaží mladí podnikatelé prorazit s různorodými službami.

Fintechy jsou ztrátové

Většina FinTech společností je značně ztrátová, i když má jejich produkt úspěch. Ze zahraničních projektů je nejzářnějším příkladem Revolut, u nás asi nejznámější projekt Zonky. Společnost Zonky se stala pro FinTech scénu jistým pionýrem. Udělují Zonky Innovation Awards, kde se hodnotí inovativní technologické firmy. Zonky působí velmi dobře a zdravě, ovšem firma je dlouhodobě ztrátová. To však nemění nic na tom, že zde získáte asi nejlepší podmínky při srovnání českých půjček.

Zonky Innovation Awards 1. ročník

 1. 1/ Liftago
 2. 2/ Rekola
 3. 3/ Taxify
 1. 1/ Bezrealitky.cz
 2. 2/ UlovDomov.cz
 3. 3/ Bidli
 1. 1/ Rohlík.cz
 2. 2/ Dáme Jídlo
 3. 3/ Košík.cz
 1. 1/ Slevomat
 2. 2/ idos.cz
 3. 3/ Fler
 1. 1/ Heureka.cz
 2. 2/ ČSFD
 3. 3/ Modrý koník
 1. 1/ Tipli
 2. 2/ Spendee
 3. 3/ Fakturoid
 • 1/ Twisto.cz
 • 2/ VISA
 • 3/ PayU

 

 1. 1/ Patron Dětí
 2. 2/ HitHit
 3. 3/ První klubová pojišťovna
Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz