Co to je Fintech?

Co to je FinTech? Názory a definice se částečně liší. FinTech je souhrnným označením pro technologické firmy soustřeďující se na obor financí. V užším slova smyslu jsou myšleny spíše menší startupy, které přinášejí finanční inovace a nejsou přímo napojeny na velké korporace. Financial Technology má za úkol inovovat trh financí a maximálně do něj zapojit moderní IT technologie. Společným jmenovatelem pro FinTech společnosti je efektivita a zjednodušování pro koncového uživatele. FinTech společnosti můžeme dělit podle zaměření na online bankovnictví, bezhotovostní platby, p2p půjčky, kryptoměny či crowfunding. Velké banky, které inovují, by se za Fintech označovat z podstaty neměly. To se ovšem děje, jelikož slovo FinTech získalo v poslední době sexy nádech a auru.

TOP 3 Fintech společnosti v ČR

FinTech scéna zahrnuje mnoho větších i menších společností. Zde Vám představujeme tři, které patří ke špičce ve svých oborech a téměř na 100 % o nich ještě hodně uslyšíme.

Zonky

p2p půjčky

Twisto

Platby

Revolut

MAXI vklad

Fintech revoluce

Od FinTech společností je očekáván pokrok a revoluce v oblasti financí. Jak komunikujeme s bankou, půjčujeme si peníze, platíme služby – to vše se dynamicky mění. Již dnes je mnoho jedinců, kteří sebou nenosí hotovost ani karty a veškeré platby dělají pomocí mobilu. Infrastruktura na to ještě není připravena, ale díky revolučním finančním společnostem se můžeme brzy posunout například k úplně bezhotovostní společnosti.

Účty

Moderní účty a platformy jako Twisto nebo Revolut zajišťují snazší a rychlejší manipulaci na osobním účtu.

Karty

MarsterCard je lídrem kreditních karet a zatím velmi dobře drží krok s moderními startupy a fintechy.

Investice

Revoluce ve finančním poradenství je na spadnutí. Osobní schůzky se nejspíše promění v online aplikace a hodnocení odborníků.

Osobní finance

Máte přehled ve svých osobních financích? Pokud ne, tak byste díky novým aplikacím mohli zjistit, za co, jak a kdy utrácíte.

směnárny

Revolut nabízí rychle nakupovat i prodávat různé měny a nejednou držet až 26 různých měn. Vše je rychlé a intuitivní.

Půjčky

Půjčku si nebylo nikdy jednoduší vyřídit u menších společností. Můžete si půjčit rychle online bez dlouhé registrace.

Kryptoměny

Kryptoměny se staly alternativou ke klasickým měnám. U nás můžeme investovat do kryptoměn například za pomoci Expobank účtu.

p2p

Jistě znáte ohraný slogan "Lidé půjčují lidem, levněji a s klidem."

Bydlení

Zendoro zajišťuje kompletní proces prodeje nemovitosti online. Airbnb zase nastartovalo obrovskou vlnu krátkodobých nájmů.

Ostatní

Finance jsou velmi atraktivním oborem a tak se snaží mladí podnikatelé prorazit s různorodými službami.

Fintechy jsou ztrátové

Většina FinTech společností je značně ztrátová, i když má jejich produkt úspěch. Ze zahraničních projektů je nejzářnějším příkladem Revolut, u nás asi nejznámější projekt Zonky. Společnost Zonky se stala pro FinTech scénu jistým pionýrem. Udělují Zonky Innovation Awards, kde se hodnotí inovativní technologické firmy. Zonky působí velmi dobře a zdravě, ovšem firma je dlouhodobě ztrátová. To však nemění nic na tom, že zde získáte asi nejlepší podmínky při srovnání českých půjček.

Zonky Innovation Awards 1. ročník

 1. 1/ Liftago
 2. 2/ Rekola
 3. 3/ Taxify
 1. 1/ Bezrealitky.cz
 2. 2/ UlovDomov.cz
 3. 3/ Bidli
 1. 1/ Rohlík.cz
 2. 2/ Dáme Jídlo
 3. 3/ Košík.cz
 1. 1/ Slevomat
 2. 2/ idos.cz
 3. 3/ Fler
 1. 1/ Heureka.cz
 2. 2/ ČSFD
 3. 3/ Modrý koník
 1. 1/ Tipli
 2. 2/ Spendee
 3. 3/ Fakturoid
 • 1/ Twisto.cz
 • 2/ VISA
 • 3/ PayU

 

 1. 1/ Patron Dětí
 2. 2/ HitHit
 3. 3/ První klubová pojišťovna