Domů » DCA strategie aneb Průměrování nákladů při investování

DCA strategie aneb Průměrování nákladů při investování

autor Patrik Pilous
0 komentářů
DCA strategie investování

Investování může být náročné. Dokonce i zkušení investoři, kteří se snaží načasovat trh tak, aby nakupovali v nejvhodnějších okamžicích, mohou přijít zkrátka. Trh je jednoduše nevyzpytatelný. Jak ale bezpečněji investovat do kapitálových trhu nebo kryptoměn a netrávit hodiny při analýze trhu? Odpovědí je DCA strategie investování.

Co je DCA strategie?

DCA je zkratka Dollar-Cost Averaging, což do češtiny nejčastěji překládáme jako investiční strategie průměrování nákladů. Průměrování nákladů je velmi jednoduchá investiční strategie, která může usnadnit zvládání nejistých trhů a volatility tím, že nákupy probíhají automaticky ideálně v pravidelných intervalech. Tato strategie podporuje také snahu investora investovat pravidelně a vlastně supluje u menších investorů formu spoření, kdy si každý měsíc investor odkládá nějaké peníze do vybraných aktiv. Je to ideální forma spoření na “důchod”.

Průměrování dolarových nákladů spočívá v investování stejné částky peněz do cílového cenného papíru či kryptoměny v pravidelných intervalech po určitou dobu bez ohledu na aktuální cenu. Používáním průměrování nákladů mohou investoři z dlouhodobého pohledu snížit průměrné náklady na akcii či kryptoměnu i snížit dopad volatility na svá investiční portfolia.

Tato strategie v podstatě eliminuje úsilí nutné ke snaze časovat trh tak, aby se nakupovalo za nejlepší možné ceny. Časování trhu je pro začínajícího investora velmi riskantní.

💡Tip: DCA strategie počítá s dlouhým investičním horizontem, který bude minimálně 5 let, ale ideální ještě více. Při kratším investičním horizontu se vystavujete riziku tržního cyklu.

Investiční strategie DCA pro začátečníky i pokročilé

Cílem průměrování nákladů na akcie je zabránit špatně načasované jednorázové investici za potenciálně vyšší cenu.
Z průměrování nákladů na akcie mohou těžit jak začínající, tak dlouhodobí investoři. Pro začínající investory je DCA strategie výhodná v tom, že se téměř nemusejí zajímat o trh.

Investiční strategii DCA může využít každý investor, který chce využít jejích výhod, mezi něž patří potenciálně nižší průměrné náklady, automatické investování v pravidelných časových intervalech a metoda, která ho zbavuje stresu z nutnosti rozhodovat o nákupu pod tlakem, když je trh nestabilní. Nebo potřebu analytického zvažování P/E a dalších faktorů jednotlivých akciových titulů.

Průměrování nákladů může být užitečné zejména pro začínající investory, kteří ještě nemají dostatek zkušeností nebo odborných znalostí, aby dokázali odhadnout nejvhodnější okamžiky k nákupu. Může být však také spolehlivou strategií pro dlouhodobé investory, kteří jsou odhodláni pravidelně investovat, ale nemají čas nebo chuť sledovat trh a časovat své příkazy.

Průměrování nákladů v dolarech však není pro každého. Nemusí být nutně vhodné pro ta období investování, kdy se ceny stabilně vyvíjejí jedním nebo druhým směrem. Je to vhodnější strategie do doby volatility. Při rozhodování o použití průměrování nákladů nezapomeňte zvážit svůj investiční horizont.

Hlavní výhodou průměrování nákladů je, že snižuje negativní vliv psychologie investora a časování trhu na portfolio. Někteří lidé jsou velmi netrpělivý a investování jim příliš nejde. Tím, že se investoři zaváží k přístupu průměrování nákladů, se vyhnou riziku, že budou dělat kontraproduktivní rozhodnutí z chamtivosti nebo strachu, jako například nakupovat více, když ceny rostou, nebo panicky prodávat, když ceny klesají. Namísto toho DCA strategie nutí investory soustředit se na to, aby v každém období přispívali určitou částkou peněz, přičemž ignorují cenu cílového cenného papíru. Je to velmi podobné stavebnímu spoření či spořicímu účtu.

Jak funguje DCA strategie?

Průměrování nákladů je velmi jednoduchý nástroj, ale efektivní, který může investor použít k dlouhodobému budování úspor a bohatství. Je to také způsob, jak může investor ignorovat krátkodobé výkyvy na širších trzích a jednoduše tak trochu vypouštět zájem o trh a jeho vývoj.

Ukázkovým příkladem dlouhodobé DCA strategie je jeho využití v různých důchodových fondech, do kterých zaměstnanci pravidelně investují bez ohledu na cenu investice a vývoj trhu. V českém prostředí je pro DCA strategii vhodné například Portu nebo XTB.

U Portu si uživatelé mohou vybrat částku, kterou chtějí přispívat, a také ty investice, které plán nabízí a do kterých chtějí investovat. Prakticky vybírají pouze rizikovost investice. I ty nejrizikovější investice u Portu jsou poměrně konzervativní, takže je zde částečně eliminována šance drtivé ztráty jako se to může stát při sázce na jeden akciový titul.

Investice jsou pak na Portu prováděny automaticky každé období. V závislosti na vývoji trhů a finanční situaci mohou uživatelé na své účty přidávat větší či menší počet finančních prostředků navíc. To však již trochu odstupujeme od strategie DCA.

DCA je také klasickým příkladem investování skrze banky do podílových fondů. Investoři jej mohou využít například k pravidelným nákupům podílových nebo indexových fondů u ověřených společností.

Jak na DCA strategii vydělat co nejvíc?

Výše jsme si probrali podílové fondy a Portu, kde však platíte za správu.

  1. Pokud chcete z DCA vytěžit co nejvíce, tak můžete jít do investiční platformy, kde si budete pravidelně přikupovat vybraná ETF. Takovou platformou je například XTB, kde neplatíte nic za držení akcií ani ETF. Jediný drobný poplatek je samotným ETF fondům, ale ten je přibližně desetkrát nižší než u klasických fondů.
  2. Reinvestice nebo akumulace dividend.
  3. Pokud chcete být trochu aktivním investorem, tak můžete obecně zdvojnásobit nákup, když jsou trhy dole a snížit nákup při ATH.
  4. Vybírejte si ETF, nikoliv konkrétní akcie. Případným doplněním ETF mohou být některé blue chips akcie.

DCA strategie je jednou z nejlepších strategií pro začínající investory, kteří chtějí obchodovat s ETF. Navíc mnoho plánů reinvestic dividend umožňuje investorům pravidelné nákupy s využitím průměru dolarových nákladů.

💡 Tip: Určitě si také ověřte, že opakované investování v rámci DCA strategie může vést k vyšším transakčním nákladům za obchodování ve srovnání s jednorázovou investicí. Do toho lze počítat i poplatky za směnu.

Je důležité si uvědomit, že průměrování nákladů funguje dobře jako metoda nákupu investice v určitém časovém období, kdy cena kolísá nahoru a dolů (vysoká volatilita). Pokud cena nepřetržitě roste, ti, kteří používají průměrování nákladů na dolar, nakonec nakupují méně akcií. Pokud nepřetržitě klesá, mohou pokračovat v nákupu, i když by se měli držet stranou.

Tato strategie tedy nemůže investory ochránit před rizikem klesajících tržních cen. Stejně jako výhled mnoha dlouhodobých investorů předpokládá tato strategie, že ceny, i když mohou občas klesat, nakonec porostou. To vyplývá z dlouholeté historie kapitálových trhů. Tento předpoklad ale nelze vztáhnout na kryptoměny a Bitcoin.

dca bitcoin

Použití této strategie k nákupu jednotlivých akcií bez prozkoumání podrobností o společnosti by se také mohlo ukázat jako škodlivé. To proto, že investor by mohl pokračovat v nákupu dalších akcií, i když by jinak s nákupem přestal nebo pozici opustil. Jak bylo psáno již výše, tak tato strategie je vhodnější pro ETF.

Pro méně informované investory je tato strategie mnohem méně riziková, pokud se používá k nákupu indexových fondů, nikoli jednotlivých akcií.

Oblíbeným využitím DCA se stalo investování do S&P 500, kdy každý měsíc pošlete nižší částku okolo 1500 Kč. Tento typ v posledních letech zpropagoval Radovan Vávra a další osobnosti z oblasti investování.

DCA se dá dobře využít také u kryptoměn a Bitcoinu. Pokud věšíte myšlence Bitcoinu a kryptoměnám, tak si prostě jen nastavte měsíční pravidelné investování a nemusíte se zajímat o kurz a další faktory. Kryptoměny jsou extrémně volatilní, takže je DCA pro tento typ investice vhodná.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz