akcie trh

Investice do akcií

Investování do akcií bylo dlouhou dobu výsadou makléřů a boháčů, ovšem moderní technologie otvírají cestu pro investice do akcií opravdu pro každého. Je o co stát? Určitě ano! Akcie se řadí dlouhá léta k nejvýnosnějším investičním aktivům a mnozí z nejbohatších lidí na světě vyrostli právě na investování do akcií. Nejznámějším je určitě Warren Buffett, který patří k pěti nejbohatším lidem na světě. Ale zpět na zem. Začneme tím, co jsou to akcie a proč by měl obyčejný člověk své přebytečné peníze určitě investovat do akcií.

Co jsou akcie a jaké máme druhy?

Akciové společnosti jsou velmi oblíbenou formou podnikání velkých i středních firem. Velké firmy jsou následně také obchodované na burze, kde si může kdokoliv koupit danou akcii firmy. Kupuje si tak podíl firmy ve formě cenného papíru, z čehož mu plynou především dva hlavní benefity. Prvním je možné podílení se na hlasování valné hromady firmy a druhý je pro drobné investory často zajímavější. Majitel akcie má totiž právo na podíl ze zisku, tedy dividendu. Dividenda společně s růstem akcie tvoří výnos, který plyne z investování do akcií. O něco složitější dělení je na dividendový výnos, vývoj ziskovosti firmy a změnu ocenění akcií. V konečném důsledku můžete profitovat ale pouze z možné dividendy a růstu akcií.

dividenda ikona

Dividenda

4.4/5
Zhodnocení
0 %
růst akcií ikona

Růst

4.7/5
Zhodnocení
0 %

Průměrný výnos akcií za posledních 150 let je mezi 6-7 % (CAGR – kumulativní roční míra růstu), což akcie staví na pomyslný vrchol v investičním světě. Akcionářům pak přinášejí v průměru vyšší výnos růst firmy než její dividenda. Je tomu také proto, jelikož velká část firem nevyplácí svým akcionářům dividendu. V současnosti se jedná z velkých společností například o Google, Facebook či Teslu. Naopak u akcií ČEZu si můžete přijít na roční dividendu v posledních letech okolo 6 %.

Investování = vzdělávání

Jak se dozvíte níže, tak k investování do akcií potřebujte znát alespoň v základní rovině to, jak se chová trh a jak funguje obchodování s akciemi. Neinformovaný investor se vystavuje výrazně vyššímu riziku ztráty než informovaný investor. V závislosti na tom, jak chcete být aktivní na burze, by měla být i vaše aktivita ve vzdělávání. Úvodem bych doporučil si přečíst 2-3 knihy. Jako první doporučuji poměrně novou a čtivě napsanou knihu Stát se investorem: Jak ovládnout tvůrčí magii akciového trhu. 

Proč začít investovat do akcií?

Držet peníze na běžném účtu se rozhodně nevyplatí, jelikož vám tyto úspory požírá inflace. Pokud vám je 35 let a odkládáte si peníze na spořicí účet s tím, že si je vyberete za 10 let nebo dokonce na důchod, tak se jedná o finanční chybu. Za 10 let vám fakticky velkou část vašich financí užere inflace. Při 1-2 % se to nezdá tak hrozné, ovšem s průměrnou 5% inflací za 10 let vám z financí zbyde méně než polovina. Investování do akcií by vás naopak před inflací mohlo ochránit a za 10 let i konzervativní cestou není problém finance zdvojnásobit díky složenému úročení, správně nastavené strategii a nízkým poplatkům.

ano yes check ikona

Výhody investování do akcií

4.7/5
Zhodnocení
0 %
ne no křížek ikona

Nevýhody investování do akcií

3.1/5
Zhodnocení
- 0 %

Kde investovat do akcií

Než začnete investovat do akcií, tak je dobré si něco o investování přečíst a ujasnit si své cíle. Chcete investovat aktivně nebo pasivně? Chcete investovat na roční nebo denní bázi (trading). Pokud chcete investovat pasivně, tak pro vás akcie nejsou možná úplně vhodným aktivem. Lepší pro vás bude si koupit podílový fond nebo ještě lépe nějaké širší  ETF, které kopíruje trh. Pro aktivnější investory jsou akcie vhodné, avšak i zde musíme doporučit část svého portfolia alokovat do ETF. A kde akcie či ETF koupit? Dnes je na trhu mnoho brokerů i investičních platforem a my se nyní blíže podíváme na to, jaké platformy jsou ty nejlepší a pro koho jsou vhodné.

Revolut

4.5/5
Počáteční vklad v Kč
0

XTB

4/5
Počáteční vklad v Kč
0

Etoro

3.7/5
Počáteční vklad v $
0

Strategie investování do akcií

Strategií, jak investovat do akcií, je několik. My si představíme základní dělení, přičemž trading je na pomezí investování. Jedná se totiž o časově náročnou aktivitu, kdy potřebujete velké množství času pro analýzu trhu. Počítá se s každodenní aktivitou a sledováním všech možných ukazatelů. Aktivní investování také předpokládá sledování trhu a nákupech/prodejích v rámci týdnů. Aktivní investor spíše přikupuje, ale aktivně sleduje trh a hledá příležitosti. Poslední skupinou jsou téměř pasivní investoři, kteří do akciového trhu spoří své finance. Mají vytipované určité akciové tituly a do těch pravidelně ukládají své finance. V USA mezi takové oblíbené tituly patří Apple nebo Microsoft. Hvězdičky níže ilustrují míru rizika. Je to jednoduché. Čím více pasivně, na jistotu a diverzifikovaně investujete, tak tím více se chráníte před možným rizikem. Vás potenciál zisku je ovšem tomu úměrný. U tradingu je naopak hodně času, znalostí vykoupeno možným vysokým ziskem ale i vysokým rizikem. 

trading akcie ikona

Trading

4.7/5
Zhodnocení
0 %
růst akcií ikona

Aktivní

3.8/5
Zhodnocení
0 %

Zainvestování

2.5/5
Zhodnocení
0 %

Tipy na konkrétní akcie

Celý internet je plný zaručených rad a tipů na akcie, které jsou podhodnocené, skryté nebo v dalším roce udělají 150 %. Jak se v této džungli zaručených tipů vyznat? Rozhodně nesmíte věřit všemu a při investování svých peněz se řídit jasnými pravidly.


  1. Nepodlehněte trendu. Právě akcie, které se zrovna nejvíce obchodují nebo nakupují, tak jsou nejvíce zrádné. Vypadají skvěle a mají za sebou slušný růst, ovšem na druhé straně o nich vědí již všichni a vyhnali tak cenu nahoru. Tím, jak se o těchto firmách mluví, tak do nich investuje stále více retailových investorů a stávají se tak částečně nezajímavé. Zkuste se podívat také na fundament.
  2. Skvělá firma a trh. Pokud vidíte nějakou skvělou firmu s potenciálem růstu, tak je důležitý ještě další faktor. Tím je, jestli není přehodnocená. Některé firmy mohou udělat slušný růst, ovšem díky jejich obrovskému očekávání od investorů se tako investice nakonec nestane tak výhodnou.
  3. Investujte do oboru či oblíbeného produktu. Můžete se orientovat podle toho, jaký obor vás baví. Lépe v tomto oboru odhalíte potenciál a vyberete si ty správné akcie. Pokud nějaké firmě či produktu fandíte a koupíte si jejich akcie, tak vlastně podporujete jejich produkt. Toto ale není rada k zbohatnutí, ale spíše rozšíření pohledu na kapitálový trhy, kde jsou peníze volební hlasy, které dáváte svým oblíbencům a oni vám to pak vrací.
Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz