Domů » Jak na správné brániční dýchání a k čemu nám je?

Jak na správné brániční dýchání a k čemu nám je?

autor Lenka Štěpánková
0 komentářů
Brániční dýchání pomáhá nám zbavit se stresu a úzkostí. | Pixabay.com

Dýchání je činnost, která je pro lidské tělo naprosto přirozená. Probíhá neustále a většinou jí ani nevěnujeme pozornost. Velké množství lidí však nedýchá správně. Nezapojují totiž ten nejdůležitější dýchací sval, kterým je bránice. A to vede k řadě negativních důsledků. Správné brániční dýchání přitom má pozitivní vliv nejen na naši tělesnou stránku, ale i na tu duševní. Výrazně pomáhá snižovat stres.

Brániční dýchání je přirozené

Brániční dýchání přitom je jednoduché, nejedná se o žádnou speciální techniku. Dříve bylo naprosto běžné. Kojenci a batolata ostatně ani jinak dýchat neumí, až s postupem věku získáváme nevhodné návyky, kdy dochází k přetěžování horních dýchacích svalů v okolí plic a krku. To má za následek zkracování prsních svalů, špatné postavení ramen i bolesti v oblasti bederní páteře, dostavit se může i častá únava. A především nevyužíváme potenciál toho, co nám správné dýchání může nabídnout.

Jak správně dýchat?

V první řadě je potřeba si uvědomit, že plíce k dýchání potřebují svaly, samy o sobě to neumí. A právě bránice je velký a silný sval, jen těžko si ostatně můžeme představit nějaký silnější reflex, než je dýchání. Proto právě brániční dýchání je to nejvhodnější.

Správné brániční dýchání

Při dýchání do břicha dochází k plnohodnotnému využití plic. Plicní sklípky, přes něž se kyslík dostává do krve, jsou totiž nejvíce koncentrované právě v jejich spodní části. Tím dochází k výměně téměř všeho vzduchu, plíce se naplní kyslíkem.

Jaké výhody má břišní dýchání?

  • zajišťuje optimální okysličení těla, což souvisí i s dobrou náladou
  • zabezpečuje dostatečnou nádechovou i výdechovou fázi
  • zvyšuje se množství antioxidantů a vylučování inzulinu
  • snižuje se srdeční tep
  • stabilizuje se trup
  • zlepšuje se držení těla
  • nedochází k ohrožení bederní páteře
  • podporuje funkci břišních orgánů
  • ovlivňuje proudění lymfy, a tím i imunitní systém
  • funguje jako zevní jícnový svěrač
  • pomáhá lidem s respiračními onemocněními i refluxní chorobou jícnu
  • zvyšuje odolnost vůči stresu

Brániční dýchání a úzkosti

Správné dýchání má ovšem vliv i na naše psychické zdraví. A je to logické. Člověk, který se cítí v bezpečí, dýchá hluboce a pomalu, nejlépe nosem. Zatímco ten, který je ve stresu nebo dokonce prožívá panickou ataku, dýchá mělce, zrychleně, do horní části hrudníku a prostřednictvím úst. Tento jev se označuje jako hyperventilace. Je tedy evidentní, že nácvikem bráničního dýchání můžeme vědomě zlepšovat svůj fyzický i psychický stav. Dýchání do břicha může odvrátit úzkosti i panickou ataku, je to skvělý způsob, jak se uklidnit.

🎓 Zajímavost: Při hlubokém dýchání se aktivuje vegetativní nervový systém parasympatikus, jenž přináší uklidnění a zpomalení. Naopak při mělkém a zrychleném dýchání má hlavní slovo sympatikus, jenž spouští reakci „bojuj, nebo uteč“.

Jak na brániční dýchání?

Nácvik bráničního dýchání vůbec není složitý. Lehněte si na podložku, hlavu si opřete o zátylek, aby nedocházelo k přetěžování šíjových svalů, nohy si pokrčte a opřete o chodidla – zhruba na šířku pánve. Ruce si položte na pas a nadechněte se nosem do břicha tak, aby se nezapojila horní část hrudníku. Tento postup opakujte a následně ho můžete začít zkoušet i ve složitějších pozicích, tedy vsedě a vestoje.

Brániční dýchání – cviky

Existují i další cviky na střed těla a svaly břicha. Vsedě zadržte dech ve výdechu a počkejte, než se bránice začne trochu cukat. Není to sice příjemný pocit, ale brzy si na něj zvyknete. Najděte bod, kdy si tělo o nádech řekne důrazněji, a snažte se ho posunout. Tím bránici vytrénujete. Tento cvik můžete dělat kdykoli během dne.

Důležité je také naučit se automaticky dýchat nosem. Nejdřív vám to možná přijde nepřirozené a moc dlouho to nevydržíte, ale věřte tomu, že výsledky se dostaví rychle. Začněte chodit na procházky a postupně zrychlujte a stále dýchejte nosem. Nakonec budete schopní takto i běhat.

Jak můžete cvičit bránici během dne?

I během pracovního dne si můžete najít chvilku na to, abyste se zastavili. Položte si ruku na břicho a zkontrolujte, jestli správně dýcháte. Přesvědčte se, že nasáváte vzduch nosem a nepomáháte si pusou. Občas cíleně zadržte dech a posilujte bránici.

Na telefonu si můžete nastavit upozornění, abyste své dýchání zkontrolovali, a můžete si dokonce stáhnout i aplikace, se kterými můžete správné dýchání trénovat.

🎓 Zajímavost: Špatné dýchání souvisí s naším přetížením. Vznikl i jev zvaný e-mailová apnoe. Při kontrolování mailů máme tendenci dělat spoustu dalších věcí, dýcháme nepravidelně nebo dokonce dech zadržujeme. Dušnost ze stresu ostatně není ničím neobvyklým.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz