Domů » TOP 3: Ponziho schéma a další investiční podvody

TOP 3: Ponziho schéma a další investiční podvody

autor Natálie Schejbalová
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Ponziho schéma, pyramidové schéma, Charles Ponzi

Ponziho schéma určitě znáte. Buď z filmu Čaroděj ze země lží, z televizních novin nebo jste dokonce měli to neštěstí a okusili jste ho na vlastní pěst. Pojďme si o tomto investičním podvodu i jeho neméně proslulých příbuzných povědět víc a naučit se rozpoznat podezřelé investiční příležitosti.

Ponziho schéma není jen film

Film HBO z roku 2017 Čaroděj ze země lží, který tento investiční podvod proslavil mezi širokou veřejností, se zakládá na skutečných událostech. Popisuje příběh Bernieho Maddoffa, který se dopustil asi největšího investičního podvodu v podobě Ponziho schématu v moderní historii. Madoffa udali jeho vlastní synové, byl zatčen a odsouzen ke 150 letům vězení. Celkový objem podvodu dělal neuvěřitelných 64,8 miliard dolarů. V posledních letech Ponziho schéma využívají především podvodní obchodníci s kryptoměnami, kteří berou podvod jako snadný způsob, jak vydělat na internetu. Jde tedy i dnes o naprosto reálnou hrozbu. Pojďme se podívat na to, jak Ponziho schéma vypadá.

Jak funguje Ponziho schéma a jak ho poznat

Jde o jednoduchý systém. Podvodníci (kteří nabízejí investiční produkt, nejčastěji investiční fond) platí současným investorům penězi, které získali od nově příchozích investorů. Příchozí kapitál nepoužívají pro žádné investiční aktivity, ale místo toho ho redistribuují a vyplácí jím investorům slíbené „zhodnocení peněz“. Primárním cílem podvodníků je tedy získávat konstantně co nejvíce nových investorů.

Ponziho schéma selže ve chvíli, kdy investoři požadují proplacení své investice či prodání aktiv, která si myslí, že jim náleží. Každé Ponziho schéma se jednou provalí, ale může to trvat klidně desetiletí.

Mezi signály, které by vás měly varovat před Ponziho schématem patří:

  • vysoká návratnost s minimálním nebo žádným rizikem,
  • žádné poklesy v návratnosti,
  • přílišná složitost produktu a snaha, aby ho investor nepochopil,
  • nelicencovaní obchodníci,
  • problémy s vybráním peněz z investice.

J. O. Investment – Ponziho schéma počesku

Pokud si myslíte, že se díky české legislativě nemusíte Ponziho schématu bát u domácích firem, budu vás muset vyvést z omylu. Je to teprve půl roku, co kriminalisté odhalili podvodníky z pražské firmy J.O. Investment s. r. o. Podvodníci, kteří se vozili Ferrari či Maserati a měli v bytech a rodinných domech zlaté cihly, vylákali peníze minimálně z 2060 poškozených. Nemuselo to být tolik, pokud by se investoři dobře zamysleli nad tím, zda jsou firmou proklamované výnosy 30-100 % realistické.

Pyramidové schéma v investování

Mezi TOP 3 podvody na investory dozajista patří vedle Ponziho schématu i pyramidové schéma. Mnoho lidí tyto dva pojmy nedbale zaměňuje, ale jde o dvě rozdílné věci. Spojuje je jedno: Oběma podvodům se musíte za každou cenu vyhnout. Pyramidové schéma funguje na tomto principu: Podvodník získá nové investory, jejichž cílem je též najít nové investory, z čehož získají provizi. Pyramida se může rozrůstat donekonečna. V Ponziho schématu má hledání nových investorů na starost provozovatel fondu nebo jeho zaměstnanci. Jedna věc je ale jistá – zisky investorů nepochází z investičních aktivit, nýbrž z verbování nicnetušících investorů.

Investiční podvod pump and dump

Posledním podvodem, který podle mě v článku nesmí chybět, je investiční schéma pump and dump. Jde o podvod, kdy jsou zveřejněny nepravdivé údaje o určité firmě, jejichž cílem je umělé navýšení hodnoty akcií společnosti. Pachatelé uměle a podvodně navýšené ceny akcií využijí k tomu, aby své akcie prodali a vydělali. Jde samozřejmě o nezákonnou praktiku, která může vést k obrovským pokutám. Díky internetu je bohužel vytvoření bubliny čím dál tím snazší. Dejte si tedy pozor na senzační „tajné“ informace o úspěších firmy, o které jste nikdy neslyšeli. Podobnou praktiku využívají také podvodníci v oblasti krptoměn, jejichž kurzy jsou extrémně volatilní.

Rozum musí zvítězit nad emocemi

V dnešní době chce mít každý pasivní příjem, že? Pokud se obáváte, že investiční příležitost, která se vám naskytla, není tak úplně košér, ve většině případů budete mít nejspíš pravdu. Hledejte především tyto indikátory:

  • Podezřele lákavý poměr rizika a návratnosti,
  • tajný tip od někoho, kdo „tomu rozumí“,
  • časově omezená nabídka, vyvíjení tlaku ze strany obchodníka.

Jestli máte podezření, že jste se nechali napálit nebo se vám někdo snažil vnutit podvodnou nabídku, neváhejte se obrátit na Policii ČR.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz