Domů » TOP 11: Tipy, jak se zbavit stresu v životě

TOP 11: Tipy, jak se zbavit stresu v životě

autor Anna Malá
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Stres

Stres je moderní strašák, jak se ho zbavit? Toto téma je nejspíš nevyčerpatelné a tím spíš v dnešní době. Kolem nás je pořád tolik negativních informací a tolik povinností a tlaku. Ze všech stran se na nás valí informace o dění ve světě, Covid 19 nás opět uzavírá doma, vzhled je neustále otázkou číslo jedna a v práci nevíme, co dřív. Zkusme si tedy osvojit některé techniky na zvládání stresu. V článku přinášíme tipy, jak na to.

Jak se zbavit stresu?

To je jednoduchá otázka, ale ne vždy je na ní jednoduchá odpověď. Je totiž stres a stres, jak se říká. Záleží na tom, jestli je náš stres způsobený něčím okamžitým a jedná se o chvilkovou záležitost. Nebo zda jsme pod neustálým tlakem a trápí nás něco uvnitř.

Na momentální výkyvy naší rovnováhy pomáhají některá cvičení a osvědčené triky. Na ty dlouhodobější problémy už tu samozřejmě máme lékaře, terapeuty a různé odborníky v oblasti psychiky. V tomto článku se vám budeme snažit poradit s takovými věcmi, které zvládnete sami.

Nejdříve si ale řekněme, s jakými potížemi se můžeme setkat, když se bavíme o stresu. Z takového negativního stavu můžeme totiž lehce padnout do deprese, zažívat úzkosti a potýkat se s chronickým stresem. Může to mít dopady na naše tělo v podobě bolestí břicha, dušnosti, nebo kožních problémů.

Jak se zbavit deprese nebo úzkosti?

Lidé mají tendence říkat: “Mám depku.” Jenže mít depresi není jen tak. Deprese je dlouhodobá porucha psychiky. Není to jen náhlý stav, který vás za týden pustí. Projevuje se apatií, nechutí do života. Dotyčný nemá z ničeho radost, pociťuje bezmocnost, vinu apod. Léčí se antidepresivy s psychoterapií.

Úzkost je pak kombinace takových emocí, jakými jsou strach, obavy, zlé předtuchy. Většinou ji doprovází fyzické projevy, jako bušení srdce, žaludeční potíže, pot, dušnost. Pokud je úzkost dlouhodobá, jedná se o tzv. chronickou úzkost. Taková úzkost může značně ztěžovat každodenní život, bývá označována jako úzkostná porucha.

Stres je nebezpečný
Stres je nebezpečný

Deprese i úzkost jsou věci, které je nutné řešit. Oba tyto stavy mají vliv na náš život. Na to, jak ho prožíváme, jak se chováme a jak se k nám bude stavět naše okolí. Lidé trpící těmito potížemi totiž často neví, že se jedná právě o depresi nebo úzkost a že je možné s tím něco dělat.

Na své okolí pak působí arogantně, odmítavě nebo cynicky. Ostatní si mohou myslet, že se jedná o morouse, který nesnáší lidi a budou se mu tak vyhýbat. Namísto toho, aby mu poskytli správnou podporu a pomoc. Je proto velmi důležité zavčas zvážit, zda neupadáte do stavu deprese nebo úzkosti.

Jak zvládat stres?

Jak tedy zvládat stres? V první řadě je dobré uvědomit si, že jsme ve stresu. Mnoho lidí má totiž pocit, že přiznat si stres je známka slabosti. Myslí si, že když něco takového řeknete, dáváte tím najevo, že jste něco nezvládli a že na něco nemáte. Jenže to je právě další krok k hlubším problémům.

Pak je také dobré umět najít příčinu vašeho stresu. Stresuje vás kolega, nadřízený, rozpočet, rodinné vztahy? Když víte, v čem je problém, máte půlku hotovou. Když je to tak jednoduché, jako najít příčinu a následně ji odstranit, máte vyhráno. Bohužel ne vždy je to tak snadné.

TIP: Je dobré umět se zbavit stresu, ale ještě lepší je, snažit se mu předcházet.

Často je to tak, že ačkoli známe příčinu, není vždy možné ji odstranit a nám nezbývá než si poradit jinak. Tady nastupují na řadu naše tipy na zvládání stresu. Mějte na paměti, že se bavíme o stresu, který je možné zvládnout sám. Nemluvíme o depresích a jiných chronických potížích.

1. Zdravý životní styl

Zní to skoro už jako klišé. Ale všichni dobře víme, že to tak zkrátka je. Na to, abychom byli schopní zvládat každodenní nástrahy okolního světa, musíme mít dobrý základ. Tedy pevné zdravý, zdravou mysl a tělo. A takového privilegia se nám nedostává zadarmo. Musíme proto něco udělat.

Již dávno víme, že je nutné zdravě jíst a hýbat se, aby naše tělo i mysl fungovali tak, jak mají. Pro začátek se tedy snažte nastavit si zdravý životní styl vhodnými jídly a přidáním nějakého sportu. Nemusí z vás být hned maratonci, zkuste pro začátek procházky v přírodě nebo pomalý běh.

zbavit se stresu pomocí přírody
Zbavte se stresu v přírodě

2. Zdravá mysl v boji proti stresu

Uspěchaná doba nás odnaučila být sami se sebou. Kdo se dnes umí jen tak posadit a v klidu pozorovat dění kolem něj, bez přemýšlení, bez ošívání se? Zdánlivě banální věc se zdá být dnes až příliš náročná. Nemusíme tomu hned říkat meditace. Ale zkuste se zastavit a chvíli nechat vaši mysl odpočívat.

Pokud tomu chcete říkat meditace, pak se podívejte, jak na ni v našem článku o meditaci. Nebo se snažte trénovat pravidelnost. Dopřejte si každý den 5 minut, kdy budete zcela v klidu, jen tak, sedět nebo ležet. Nebudete na nic myslet a jen správně dýchat. Naše mysl potřebuje zklidnění, aby mohla zvládat stres.

3. Naučte se správně dýchat

Při vzniklé stresové situaci se nám často rozhodí dech. Buď dýcháme velmi rychle, což může vést až k omdlení, nebo máme pocit, že se dusíme. Tomu říkáme dušnost. Obě situace jsou nebezpečné, protože mohou vést ke ztrátě vědomí. Proto se zklidněním souvisí také práce s dechem.

Když se ocitneme ve stresové situaci, často nám pomůže právě zklidnit dech. Správný hluboký nádech a výdech a kontrola dalšího dechu. Na internetu naleznete také různá dechová cvičení. Velmi efektivním se zdá být například střídání nádechu nosními dírkami. Při každém nádechu přidržíme opačnou nosní dírku.

Toto cvičení pomáhá nejen zklidnění dechu, ale tím, že se musíte soustředit na to, abyste to dělali správně, také velmi vtipně odvedete na chvíli pozornost od vašeho problému. Mozek se tím na okamžik zaměstná a vy se tím na chvíli zklidníte a získáte trochu odstup.

4. Pozitivní afirmace

Pozitivní afirmace mohou pomoci v dané chvíli nebo také preventivně. Zkuste se naladit hned ráno na pěkný den. Vstaňte s úsměvem a řekněte si, že vám to sluší a že bude dnes všechno báječné. Váš mozek se tím učí nastavit na pozitivní přístup. O pozitivních afirmacích se můžete dočíst v našem článku.

Zkuste například tyto:

  • Jsem silná žena/silný muž a dnes se mi vše bude dařit
  • Dnes je báječný den a jsem připravena/připraven na všechny jeho výzvy
  • Jsem skvělý člověk

5. Programujte mysl a zbavte se stresu preventivně

Když mluvíme o pozitivních afirmacích, musíme zmínit také programování mysli. I o té jsme se již zmiňovali v jednom z našich článků: Programování mysli Vám přenastaví podvědomí. Tím, že budete pracovat s vaší myslí, budete vytvářet také schopnosti reakcí na možný stres.

6. Nesnažte se být na vše sami

zbavte se stresu díky přátelům
Zbavte se stresu díky přátelům

Pokud máme nějaký problém, vždycky je skvělé vědět, že na něj nejsme sami. Nemusíme mít hned někoho, kdo za nás všechno vyřeší, to ani nejde. Ale je dobré vědět, že se máme komu svěřit, koho požádat o názor nebo radu. Není to o tom, že nám někdo bude říkat, co máme dělat.

Velmi často stačí, že nás někdo vyslechne. Takový problém, který je vyřčen nahlas se zdá být hned menší. Mnohdy také právě to, že o tom mluvíme nahlas, samo o sobě přinese řešení. Nesnažte se tedy na vše být sami a mějte přátele a buďte za ně rádi. Přátelství je k něčemu dobré.

7. Relaxace

Relaxace je velmi důležitá a neměli bychom podceňovat nutnost dobíjet baterky. Když jsme vystaveni stresu, je unavená naše mysl i tělo. Měli bychom jim proto dopřát odpočinek a také péči, kterou si zaslouží. Uvidíte, že správně zvolená relaxace vám dodá novou energii.

Nejen, že získáte sílu na boj se stresem, ale také se vám některé věci budou zdát trochu menší a snazší. Protože odpočatá mysl dokáže mnohem lépe reagovat a vstřebávat vnější podněty. Zkuste meditační hudbu, ohřát se v sauně, nebo si zajděte na masáž.

8. Chyby nejsou nepřátelé

Velice často se stresujeme právě z chyb. Bojíme se je udělat, bojíme se, co nám na to ostatní řeknou, bojíme se následků. Jenže jsou to právě chyby, které nás učí a jsou nejlepšími životními učiteli. Pokud se naučíte brát chyby jako něco, co je přirozené, hodně si ulehčíte.

Zkuste brát chyby jako lekce a uvidíte, že si ušetříte velké procento stresu. Lidé si myslí, že musí neustále působit dokonale, jenže opak je pravdou. Jak se nejlépe naučíme, že něco pálí, dokud se nespálíme? Jsou to úspěšní lidé, kteří se nebojí chybovat a učí se z těchto situací.

9. Dejte svému životu řád a zbavte se zbytečného stresu

Nemusíte mít zrovna rozvrh hodin na každou svou denní činnost. Ovšem je dobré vědět, co a kdy vás čeká, abyste na to mohli být připraveni. Mnoho stresu vzniká právě tím, že nás něco zaskočí, že nejsme připraveni. Když budeme vědět, že dnes nás čeká spousta věcí a že je možné, že je nestihneme, nebudeme tak zaskočení.

Také prokrastinace je velký nepřítel klidné mysli. Zkuste trochu víc plánovat a nejtěžší věci dělat jako první. Zařaďte do svého života trochu managementu a uvidíte, že i to dokáže eliminovat mnoho stresových položek ve vaší mysli.

10. Převezměte zodpovědnost

Chyťte se pomyslných otěží vaše života a převezměte zodpovědnost za věci, které se vám dějí. Mnoho lidí zažívá deprese a úzkosti právě proto, že se domnívá, že za jejich nezdary stojí někdo jiný. Mají pocit, že za nic nemůžou a že jim jiní ničí život.

Je snadné pak upadnout do deprese, když si myslíte, že s tím co se vám děje, nemůžete nic dělat. Ale když si uvědomíte, že jste to právě vy, kdo je za vše zodpovědný, pak uvidíte i směr, kterým se můžete dát. Uvidíte, že vaše situace má východisko: VÁS.

11. Někdy se prostě nedá nic dělat

Říká se, že na všem se dá vidět něco pozitivního. No a co si jednou říct, že tahle konkrétní věc prostě nemá nic pozitivního? Pokud budete padat ze skály bez jištění, tak si jen těžko stihnete říct: “Jé, ale zas mám pěkný výhled.” Na tom prostě nic dobrého není.

A právě umět si říct, že zrovna teď na tom zkrátka nic dobrého není, vám někdy ušetří zbytečný stres. Vnitřně se na sebe snažíme tlačit, abychom si zachovali klid a chladnou hlavu. Jenže někdy stačí uznat, že jsme jen lidé a pořádně se vybrečet a dostat stres ven.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz