Domů » Jak na správné užívání a dávkování kratomu?

Jak na správné užívání a dávkování kratomu?

od Eliška Vachková
Publikováno Aktualizováno
Kratom bílý

Kratom je přírodní látka s velice zajímavými účinky. Dokáže vás nabudit, ale zároveň pomůže od bolestí a uvolní. Je ale třeba být na pozoru s dávkováním, které by mohlo být smrtelným. Přečtěte si, co to kratom je a jak s ním naložit tak, abyste dosáhli požadovaného výsledku.

Co je to kratom?

Kratom je rostlina podobná kávovníku se zelenými listy, ze kterých se vyrábí prášek, který si uživatelé míchají do pití. V některých zemích je označován za drogu a jeho užívání je nelegální. V České republice je volně dostupný a za drogu se nepovažuje, ačkoliv se dle legislativy nesmí užívat, prodává se pouze pro sběratelské účely. Upozorňuje se na vedlejší účinky, které může způsobit, mezi něž patří zvracení, nízký tlak nebo pocení. Pokud ale víte, jakým způsobem se dávkuje, nemusíte se vedlejších účinků bát. Jaké máme druhy kratomu?

💡Tip: Dávkování se u jednotlivých druhů mírně liší. Více v sekci, jak kratom dávkovat.

Jak kratom užívat?

Kratom se dá užívat jako příměs do jakéhokoliv nápoje (jen ne s alkoholem!), jelikož jeho chuť není zrovna pro všechny příjemná. Jsou však i výjimky. Vyzkoušejte ho v džusu nebo čaji. Příprava je jednoduchá. Doporučuji nejprve kratom rozmíchat v trošce horké vody, aby se rozpustil, a poté ho nalít do příslušného nápoje. Pro silné žaludky není zakázáno ho vypít pouze s vodou, nebo ho dokonce dát na lžičku a polknout.

Vyzkoušet můžete také ochucený kratom, jehož chuť zlepšuje například pomeranč. V poslední řadě se dá také užívat v tabletách, které ale obsahují pouze minimální množství, proto jich budete muset spolykat více. Tablety mají tu výhodu, že díky nim není cítit hořká chuť této rostliny, ovšem za cenu nepraktického užívání a delšího nástupu účinku.

Kratom zakoupíte na specializovaných e-shopech za různé ceny. Vždy si zkontrolujte, že má daná stránka k dispozici testy, které ověřují kvalitu zboží. Jestliže jste nic takového nenašli, raději si vyberte jiný obchod. Kvalita bude odrážet váš stav, který po užití nekvalitního kratomu nemusí být úplně příjemný. Vyzkoušet můžete červenou, zelenou, bílou a žlutou odrůdu, které se vzájemně dají mixovat. Vytvoříte si tak svůj vlastní jedinečný druh, který bude mít zajímavé účinky.

Jak kratom dávkovat?

Samotné dávkování kratomu je velice individuální věc, každopádně existuje osvědčený postup. Pokud kratom zkoušíte poprvé, dejte si tu nejmenší možnou dávku, tedy půl gramu. Nápoj pijte postupně, nekopejte ho do sebe najednou, a sledujte, jestli cítíte změnu. Počkejte tak půl hodiny a jestli se nedostaví účinek, dejte si další půl gram. Stejným způsobem pokračujte do té doby, dokud nepocítíte nějaký stav. Zapamatujte si, kolik gramů jste potřebovali, abyste příště rovnou přimíchali potřebný počet gramů do pití. Pět hlavních pouček o dávkování kratomu.

  • Bezpečná a obvyklá dávka kratomu je 1,5 až 9 gramů
  • Obecně dávka do 5 gramů stimuluje a vyšší dávka působí jako sedativum.
  • Při přepočtu na kilo vaší váhy je stimulující 0,05, ale můžete brát i 0,1 gramu.
  • Rozdílnou dávku by si měla dát 50 kilová žena a 90 kilový muž.
  • Kratom neužívejte vícekrát denně.

Obecně kratom v dávkách mezi 1 až 5g působí jako stimulant, ve vyšších dávkách jako sedativum. Každá odrůda je ale přímo určena na konkrétní účinek. Zelený kratom je na energii, červený na utišení. Efekt dále ovlivníte dávkou, jak píšeme výše. V případě vyzkoušení jiné odrůdy, než normálně užíváte, postupujte stejně jako kdybyste zkoušeli kratom poprvé. Obecně platí: Kolik je 5 gramů kratomu? Zhruba jedna větší plná čajová lžička.

5 gramů kratomu
Kolik je 5 gramů kratomu? Zhruba jedna větší plná čajová lžička.

Raději pomaleji, než abyste si ublížili. Maximální dávka, ke které se ale nejspíš ani nedostanete, je 10 gramů, kterou nepřekračujte, mohli byste si koledovat o kolaps. Při kombinaci s kofeinem se účinky podobně jako u alkoholu násobí a je možné, že vám bude stačit nižší dávka, než obvykle.

Účinky kratomu trvají až 6 hodin, což se ale odvíjí od množství. Absorbuje se postupně, proto je tak důležité počkat, než si dáte další gram. Bude chvíli trvat, než najdete tu pravou dávku a způsob, který vám vyhovuje. Buďte ale trpěliví a řiďte se pokyny výše uvedenými, abyste zamezili nepříjemnostem. Co se týče toho, jak často kratom lze užívat, určitě ho neužívejte denně, protože byste na něm mohli být závislí. Sami musíte poznat, jak často vám užívání vyhovuje, každopádně osobně doporučuji maximálně 3x týdně.

jak si užít kratom
Při užívání kratomu cítíte pocit štěstí a euforie nebo zklidnění a bezstarostnosti. Na každého funguje jinak. Kratom není obecně vždy dobře snášený.

Co se nemá stát:

Po vypití máte velkou energii, která po hodině klesne na nulu. – V tomto případě jste nápoj vypili příliš rychle nebo si dali moc velkou dávku.

Zvedá se vám žaludek. – Někde v postupu nastala chyba. Dali jste si víc gramů nebo nepočkali dostatečnou dobu.

Jak to má vypadat:

Po vypití jste začali cítit nástup, po půl hodině už cítíte plný účinek.

Poměr energie se postupně snižuje, ale stále kratom cítíte i nějakou dobu po požití.

Jestliže se rozhodnete tuto rostlinu vyzkoušet, buďte na prvním místě opatrní a dbejte pokynů. V případě, že budete svědomití, dočkáte se skvělé nálady a takové energie, kterou jste ještě nepocítili (u červeného prášku zklidnění a nerušeného spánku). V opačném případě vám bude špatně a už nebudete chtít kratom nikdy vidět ani cítit.

Upozornění: Pokud máte nízký tlak, kratom neužívejte. Kratom je určený pro osoby starší 18ti let a může na něm vzniknout závislost.

Články, které stojí za přečtení: