Domů » Daddy issues: Význam, příznaky a co s tím?

Daddy issues: Význam, příznaky a co s tím?

autor Sandra.J
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Daddy issues a jeho řešení

“Daddy issues” je neformální termín používaný k popisu problémů, který vzniká v důsledku komplikovaného nebo absencí vztahu s otcem nebo mužskou autoritou během dospívání. Tento termín může být použit jak pro muže, tak pro ženy. Jak se daddy issues projevují? Máte tento problém i vy?

Co je Daddy issues?

Daddy issues se většinou přihlásí o slovo tehdy, pokud jste v období dospívání prožívali složitý vztah s otcem nebo vám nebyl na blízku vůbec. Podobně to pak vypadá i ve vašich vztazích. Váš mozek si vybaví vztah s otcem a snaží se napravit, co se tehdy zvrtlo. To by pro vás měl být signál, že je něco špatně.

Je důležité si uvědomit, že “daddy issues” jsou komplexní a citlivá témata a ne vždy se jedná o diagnózu, ale spíše o termín, který může pomoci popsat určité vzorce chování nebo prožívání vztahů.

Ženy se často zajímají o starší muže. Toto je klasický rys, který je nejvíce spojován s pojmem “Daddy issues”. Často v sobě chovají podvědomou touhu být s někým, kdo dokáže ochránit a zajistit ženu, jako to měl dělat jejich otec. Možná věří, že starší muž může poskytnout náklonnost a finanční stabilitu, která v dětství chyběla. Může za tím být u žen samozřejmě i vypočítavost, proto jsou tak známé příklady zlatokopek a sugar daddy.

Příznaky

Psychologové se úplně neshodují na tom, jak přítomnost daddy issues odhalíte. Příznaky se mohou lišit v závislosti na individuálních zkušenostech a emocionálních potřebách každého jednotlivce.

  • Nízké sebevědomí a nejistota.
  • Panický strach z odmítnutí nebo opuštění ze strany mužů.
  • Potřeba pozornosti a uznání od mužů.
  • Potřeba kontroly nad vztahy a potíže s důvěrou v partnera.
  • Potíže s navazováním zdravých a trvalých vztahů.
  • Náklonnost k nevhodným nebo nezdravým vztahům, včetně vztahů s mnohem staršími muži.
  • Závislost na drogách, alkoholu nebo nezdravých vztazích.

Pokud si u sebe některé z těchto příznaků uvědomujete a cítíte, že vás ovlivňují, vyhledejte ideálně pomoc a podporu od terapeuta.

Terapie-možné řešení daddy issues

Daddy issues u mužů

I když se termín “daddy issues” nejčastěji spojuje s ženami, mohou mít podobné emoční problémy i muži. Pochází z konceptu “otcovského komplexu” Sigmunda Freuda a volně navazuje na teorii Sigmunda Freuda o Oidipově komplexu, podle níž může být malý chlapec přitahován matkou a cítit se konkurenčně naladěn vůči svému otci.

Tato situace se někdy nazývá “father hunger”. Muži s problémy ve vztahu s otci mohou mít přehnanou potřebu kontroly a nadřazenosti a to ve všech aspektech života. Je pro ně obtížné projevovat emoce a náklonnost a nejsou ochotní se angažovat ve vážném vztahu. Mohou mít pocit osamělosti, izolace a bezvýznamnosti. V důsledku těchto problému se muži často uchylují k závislostem na drogách, alkoholu a sexu.

Muži s daddy issues potřebují terapii a podporu, aby se naučili, jak překonat své emoční problémy a budovat zdravé vztahy. Podobně jako u žen může pomoci i sebepoznání, práce s traumaty, rozvoj vztahových dovedností a ukončení škodlivých vztahů.

Jak problém řešit?

Řešení “daddy issues” může být obtížné a často vyžaduje dlouhodobou práci a emoční terapii, ale vymanit se z věčného koloběhu problematických vztahů je více než žádané.

Návštěva terapeuta Vám může pomoci porozumět svému chování a emočním potřebám, identifikovat traumata a najít způsob, jak se s nimi vypořádat.

Důležitým prvním krokem k řešení daddy issues je sebepoznání. Při sebepoznání se zaměřujeme na to, co nás ovlivňuje, jaké jsou naše emocionální potřeby a vzorce chování v různých situacích. Pacientům se často doporučuje si vést podrobný deník, který napomáhá zpětně analyzovat reakce a chování jedince v různých situacích.

Zlepšení vztahů může být dalším posunek k řešení problému. To může zahrnovat práci na zlepšení komunikačních dovedností, budování zdravých hranic a učení se, jak navazovat a udržovat zdravé vztahy.

Pokud máte tendenci hledat nezdravé vztahy, měli byste se naučit, jak se nezdravé vztahy rozpoznávají a jak je opustit. Musíte se naučit stanovit si hranice, a jak odolat emocionálnímu vydírání nebo manipulaci.

Řešení důsledků problematického vztahu s otcem může být procesem, který vyžaduje čas, úsilí a trpělivost.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2022 | ŽijÚspěšně.cz