Domů » Daddy issues: Význam, příznaky a co s tím?

Daddy issues: Význam, příznaky a co s tím?

autor Sandra.J
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
Daddy issues a jeho řešení

„Daddy issues“ je neformální termín používaný k popisu problémů, který vzniká v důsledku komplikovaného vztahu nebo absencí vztahu s otcem nebo mužskou autoritou během dospívání. Tento termín může být použit jak pro muže, tak pro ženy. Jak se daddy issues projevují? A máte tento problém i vy?

Co je daddy issues?

Daddy issues se většinou přihlásí o slovo tehdy, pokud jste v období dospívání prožívali složitý vztah s otcem nebo vám nebyl nablízku vůbec. Podobně to pak vypadá i ve vašich vztazích. Váš mozek si vybaví vztah s otcem a snaží se napravit, co se tehdy zvrtlo. To by pro vás měl být signál, že je něco špatně.

Muže na mladých holkách naopak přitahuje jejich pevná postava a status mládí. Soustředí se na sexuální symboly jako jsou prsa nebo zadek.

Role otce je přitom v dospívání velmi důležitá, a to i v případě dcer, kdy otec funguje jako vzor a nastavuje standard ve výběru budoucích partnerů své dcery. Otec je však naprosto klíčovou postavou i pro dospívajícího muže, jelikož je svému synovi v mnoha směrech nejen autoritou, ale i nenahraditelným učitelem. Otcovský vztah k dětem je tedy považován za stěžejní, a to nejen v období dospívání.

🗣️ Mária Tóthová Šimčáková, psycholožka:Pokud je otec pozorný, empatický a spolehlivý, tak je vysoce pravděpodobné, že to samé bude dcera vyžadovat i od ostatních mužů. Naopak, pokud se otec chová neuctivě a agresivně, může dcera trpět pocity méněcennosti, dokonce může považovat takové projevy partnera za normální.

Je důležité si uvědomit, že „daddy issues“ jsou komplexní a citlivá témata. Ne vždy se nutně jedná o diagnózu, ale spíše o termín, který může pomoci popsat určité vzorce chování nebo prožívání vztahů.

Terapie-možné řešení daddy issues
Ilustrační obrázek | Zdroj: Pixabay

Ženy se často zajímají o starší muže, což je klasický rys, který je nejvíce spojován s pojmem „daddy issues“. Ženy v sobě často uchovávají podvědomou touhu být s někým, kdo je dokáže ochránit a zajistit, jako to měl dělat jejich otec. Možná věří, že starší muž může poskytnout náklonnost a finanční stabilitu, která jim v dětství chyběla. Může za tím však samozřejmě být i pouhá vypočítavost, a proto jsou tak známé příklady zlatokopek a pojem sugar daddy.

Termín sugar daddy se objevuje především ve spojitosti s označením „sugar dating“, které bychom mohli doslovně přeložit jako „cukrové randění”. Jedná se o vztah mezi výrazně starším mužem, zvaným sugar daddy, a mladší ženou. Mimo rozdíl věkový je ve vztahu výrazný rozdíl i v oblasti finančního zázemí, kdy muž je zpravidla ten bohatší a ženu si finančně vydržuje. Tento termín se však nevztahuje pouze na muže – setkat se můžeme i s označením sugar mama, charakterizujícím zámožnou dámu, která si vybírá výrazně mladší mužské partnery, o něž se finančně stará.

Příznaky

Psychologové se zcela neshodují na tom, jak přítomnost daddy issues odhalíte. Příznaky se mohou lišit v závislosti na individuálních zkušenostech a emocionálních potřebách každého jednotlivce. Může se jednat kupříkladu o příznaky, jako je:

  • nízké sebevědomí a nejistota,
  • panický strach z odmítnutí nebo opuštění ze strany mužů,
  • potřeba pozornosti a uznání od mužů,
  • potřeba kontroly nad vztahy a potíže s důvěrou v partnera,
  • potíže s navazováním zdravých a trvalých vztahů,
  • náklonnost k nevhodným nebo nezdravým vztahům, včetně vztahů s mnohem staršími muži,
  • závislost na drogách, alkoholu nebo nezdravých vztazích.

Pokud si u sebe některé z těchto příznaků uvědomujete a cítíte, že vás ovlivňují, vyhledejte pomoc a podporu, a to ideálně od terapeuta. Mimo to se snažte svým myšlenkám věnovat i sami, naučte se sebelásce a dejte prostor seberozvoji. I to jsou totiž kroky, které vám pomohou zvýšit sebevědomí a uvědomit si, které problematické body vás a vaše vztahy ovlivňují.

💡Tip: Víte, proč se zbavit závislosti na partnerovi? Odpověď najdete v našem článku.

Daddy issues u mužů

I když se termín „daddy issues“ nejčastěji spojuje s ženami, mohou mít podobné emoční problémy i muži. Označení pochází z konceptu „otcovského komplexu“ Sigmunda Freuda a volně navazuje na jeho teorii o oidipovském komplexu, podle níž může být malý chlapec přitahován matkou a může se cítit konkurenčně naladěn vůči svému otci. Tato situace se někdy nazývá „father hunger“. Muži s problémy ve vztahu k otci mohou mít přehnanou potřebu kontroly a nadřazenosti, a to ve všech aspektech života. Je pro ně obtížné projevovat emoce a náklonnost a nejsou ochotni se angažovat ve vážném vztahu. Mohou mít pocit osamělosti, izolace a bezvýznamnosti. V důsledku těchto problému se muži často uchylují k závislostem na drogách, alkoholu a sexu.

Muži s daddy issues potřebují terapii a podporu, aby se naučili, jak překonat své emoční problémy a budovat zdravé vztahy. Podobně jako u žen může pomoci i sebepoznání, práce s traumaty, rozvoj vztahových dovedností a ukončení škodlivých vztahů.

Jak problém řešit?

Řešení „daddy issues“ může být obtížné a často vyžaduje dlouhodobou práci a emoční terapii, ale vymanit se z věčného koloběhu problematických vztahů je více než žádoucí. Návštěva terapeuta vám může pomoci porozumět vlastnímu chování a emočním potřebám, identifikovat traumata a najít způsoby, jak se s nimi vypořádat.

Návštěva terapeuta vám může pomoci porozumět vlastnímu chování a emočním potřebám.

Důležitým prvním krokem k řešení daddy issues je sebepoznání. Při sebepoznání se zaměřujeme na to, co nás ovlivňuje, jaké jsou naše emocionální potřeby a vzorce chování v různých situacích. Pacientům se často doporučuje vést si podrobný deník, který napomáhá zpětně analyzovat reakce a chování jedince v různých situacích. Je důležité si uvědomit, že sebepoznání je proces, který probíhá celý život, nejedná se o krátkodobou záležitost. Pomůže nám odhalit a pojmenovat nejen naše schopnosti, zájmy a hodnoty, ale i silné a slabé stránky. Skrze sebepoznání můžeme pochopit vlastní životní role, touhy a priority.

Zlepšení vztahů může být dalším posunem k řešení problému. To může zahrnovat práci na zlepšení komunikačních dovedností, budování zdravých hranic a učení se, jak navazovat a udržovat zdravé vztahy. Pokud chceme budovat zdravý vztah, je zapotřebí, abychom v něm udržovali takové zásady, jako je zájem o druhého, respektování partnera či řešení konfliktů a hádek, jelikož komunikace je ve vztahu stěžejní.

Pokud máte tendenci hledat nezdravé vztahy, měli byste se naučit, jak se nezdravé vztahy rozpoznávají a jak je opustit. Ukazatelem nezdravého vztahu může být přehnaná žárlivost, časté hádky a řešení stále stejných problémů, manipulace či nedostatek respektu.  Vy se musíte naučit stanovovat si hranice a odolávat emocionálnímu vydírání nebo právě manipulaci.

💡Tip: Víte, jak poznáte, že nemá smysl udržovat problematický vztah? Na 15 znaků, které vám prozradí, že vztah již nemá smysl, jsme se zaměřili v našem článku.

Řešení důsledků problematického vztahu s otcem může být procesem, který vyžaduje čas, úsilí a trpělivost. Ve výsledku se však jedná o proces, ze kterého budete profitovat po zbytek svého života, jelikož se vám otevřou dveře nejen pro seberealizaci a seberozvoj, ale i sebelásku a větší sebevědomí.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz