Domů » Jak se zbavujeme zamilovanosti a kdy vyprchá?

Jak se zbavujeme zamilovanosti a kdy vyprchá?

autor Eliška Vachková
Publikováno: Poslední aktualizace 0 komentářů
zamilovanost

Jste ve vztahu už nějaký ten pátek a začínáte si všímat, že s partnerem nepotřebujete být 24 hodin 7 dní v týdnu, chcete se vídat i s kamarády a ráno se nebudíte s myšlenkou, zda už napsal? Pak vás pravděpodobně přešla zamilovanost. Ale nebojte, jste na správné cestě!

Proč zamilovanost vyprchává?

Všichni milují začátky. Ta vzrušivost, doteky a nervozita. Vše se nám zdá krásné, život je jakoby lehčí a baví nás věci, které nás dříve otravovali – jsme jako zdrogovaní (a taky, že jsme). Tělo vylučuje spoustu hormonů a v nás se tak míchají nejrůznější pocity, které činí zamilovanost tak magickou. Příroda to zajistila kvůli tomu, abychom chtěli v této době udržovat co nejbližší fyzický kontakt co nejčastěji a plodili tak potomky.

Tento stav trvá od 6 po 48 měsíců, u každého je to jinak. Po uplynutí této doby se zamilovanost mění v lásku, kde se více projevuje důvěra a pocit bezpečí. Pro zářnou budoucnost není důležité, abyste byli do sebe zakoukaní tak, jako jste byli na počátku, ale spíše, abyste nalezli společnou cestu a naučili se spolu fungovat.

Důvod, proč zamilovanost vyprchává je především udržitelnost. Dokázali byste si představit, že byste potřebovali být s partnerem každou chvilku, nesoustředili se na práci a upozaďovali sami sebe? Musíte žít život, a proto je také přirozené, že zamilovanost v určitém čase odchází. Po sundání růžových brýlí vidíte partnera v tom pravém světle a dokážete reálně uvažovat nad tím, kam váš vztah vede a jestli vůbec někam.

Důvody, proč je důležité, aby zamilovanost vyprchala:

  • lepší soustředění,
  • čas na sebe,
  • nezávislost,
  • vnímání reality.

Kdy a jak zamilovanost vyprchá?

Pojďme se trochu zasnít – představte si, že jste právě potkali někoho, kdo se vám líbí a on vám dal najevo to stejné. Cítíte vlnu euforie, jste štěstím bez sebe a jakmile se dáte dohromady, máte pocit, že snad nemůžete být šťastnější. Váš partner je dokonalý a i když dělá něco, co se vám nelíbí (například kouří cigarety), překonáte to, protože jste zamilovaní. Po odmilování se ale začnete vybarvovat a váš protějšek bude velice překvapen, koho si to vlastně našel. Jak k tomu došlo?

Nabažení se

Protože se se svou polovičkou vídáte často, jelikož spolu chcete být, časem dojde k tomu, že naplníte svůj pohár touhy. Dostane se vám toho, po čem jste toužili a začnete vnímat signály, kterých jste si předtím nevšimli. Počítejte tedy s tím, že čím více času spolu trávíte, tím dříve sundáte růžové brýle.

Nepříjemné situace se začnou opakovat

Protože jste plní lásky a optimismu, nevadí vám, když váš milý/vaše milá udělá něco, co nemáte rádi, prominete jim to úplně samozřejmě. Když se ale tato situace začne opakovat, ztratíte trpělivost a budete nepříjemní. Po čase zjistíte, že má váš partner možná víc much, než se původně zdálo. Pak záleží na tom, jak moc nás daný problém obtěžuje – dokážeme ho přijmout a popřípadě na něm pracovat nebo je bez diskuzí neakceptovatelný?

zamilovanost
Pokud dojde ve vztahu k nedorozumění, neřešte ho hádkou, ale raději otevřeně komunikujte.

Zmizí tajemství

Otevřete-li se někomu naplno a on udělá to samé vám, získáte vzájemnou důvěru, ale také přijdete o většinu tajemství. Nebudete se bát tomu druhému cokoliv říct, budete se před ním chovat přirozeně a celkově se vám uleví, že můžete být sami s sebou. Znamená to ale také, že ve vašem vztahu nebude už žádná nervozita, a tak se vytratí vzrušení a napětí, které zamilovanost dělalo tak fascinující.

Láska se prohloubí

Pokud se dostaneme do bodu, kdy již nepotřebujeme svou vysněnou pohádku, ale milujeme vše tak, jak to je, pak se jedná o nefalšovanou lásku. Uvědomujete si, že jsou věci, které nejsou podle vašich představ, avšak vás to nijak neobtěžuje. Nepleťte si tuto situaci s tím, že se vzdáte veškerých svých požadavků a stanete se někým jiným jen kvůli tomu, abyste druhému vyhovovali – to není láska.

💡 Tip: Láska přichází a prohlubuje se s tím, jak se s partnerem poznáváte. Vyzkoušejte otázky pro páry pro hlubší sblížení.

Co s tím dělat?

Když přijmete fakt, že fáze zamilovanosti je fuč, ale zároveň vám dojde, že přichází hlubší propojení, pak se není čeho bát. Ve výsledku se nejedná o nic jiného, než o sníženou potřebu být spolu všude a zvýšenou potřebu věnovat se také svému světu. Když se v tomto momentu propojíte a bude pro vás stále jednoduché kráčet vedle sebe po stejné cestě, pak jste možná našli svou pravou lásku.

Další zajímavé články

Žij úspěšně nové logo

Jak uspět v době internetu v životě i podnikání.

Copyright © 2024 | ŽijÚspěšně.cz